Akútny zápal obličiek u detí je zápalové ochorenie obličkového parenchýmu, ktoré je vyvolané bacilmi, ktoré sa zdržujú v okolí konečníka a vzostupnou cestou sa dostanú až do obličiek.
Vlhko a chlad obličkám neprospievajú
Predisponujú k nemu deti s dilatáciami a malformáciami močových ciest a deti s poruchou imunity. Nebezpečný je, ak je liečený neskoro a nedostatočne dlho, vtedy zanechá na obličkovom parenchýme jazvy, ktoré sú nezvratné a znamenajú nefunkčné tkanivo obličky. Nesprávne držanie tela nemá bezprostredný vplyv na vznik zápalu obličiek, predisponuje skôr k deformitám chrbtice a pohybového aparátu a s tým spojenými ortopedickými problémami.
Aké sú najčastejšie príznaky zápalu obličiek?
Prejavy ochorenia závisia od veku dieťaťa. V dojčenskom veku sú príznaky nešpecifické, niekedy ide len o nevysvetliteľné teploty. U detí v neskoršom veku bývajú okrem teplôt aj bolesti brucha, nauzea, zvracanie, bolesti chrbta či dyzurické ťažkosti.
Aké deti najčastejšie postihuje?
Vyskytuje sa vo všetkých vekových skupinách. V dojčenskom veku predisponujú k nemu chlapci (konglutinované prepucium), v neskoršom veku skôr dievčatá (vyplýva to z anatómie pohlavných ciest). Ďalším obdobím je puberta a začiatok pohlavného dospievania, čo súvisí s nástupom pohlavnej aktivity.
Môže zápal z dýchacích ciest prejsť do zápalu obličiek?
Obvykle nie, len v prípade ťažkého imunodeficitného stavu sa infekcia môže hematogénou cestou šíriť do celého organizmu, teda aj na obličky. Ochorenie sa diagnostikuje vyšetrením močového sedimentu – pozitivita na Le, Ery, chemickým vyšetrením moču – pH, nitrity, krv, bielkoviny, Le a bakteriologickým vyšetrením moču – signifikantná, t. j. klinicky významná bakteriúria, obvykle E.coli V krvných testoch – zvýšené CRP, leukocytóza, zrýchlená FW, porucha koncentračnej schopnosti moču. USG obličiek je len podporné vyšetrenie.
Zvykne akútny zápal obličiek prechádzať do chronického štádia?
Môže prejsť do chronického štádia, ak je neskoro a nedostatočne dlho liečený, vtedy sa môže komplikovať renálnou hypertenziou a postupných zhoršovaním obličkových funkcií až prechodom do akútneho renálneho zlyhania.
Dieťa po prekonaní zápalu obličiek musí byť sledované nefrológom a za pravidelnej kontroly moču. Dispenzár trvá cca do dvoch rokov, záleží to od ďalších zrealizovaných vyšetrení, ako sú renálne testy, USG nález na obličkách, prípadná recidíva uroinfektov.
Túto radu pre vás pripravila MUDr. Marta Moravčíková, primárka Pediatrického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Topoľčany, lekárka pediatrickej nefrologickej ambulancie topoľčianskej nemocnice.