Behanie je úžasné v tom, že ho môžete vykonávať počas celého roka a takmer všade. Zima možno nie je pre mnohých to najpríjemnejšie obdobie na behanie, ale so správnymi zásadami a oblečením sa to dá všetko zmeniť.
Chladné počasie spojené s mrazmi, sychravým počasím je oproti letnému obdobiu častokrát pre naše telo lepšie, pretože spôsobuje menej tepelného stresu pre organizmus. Beh v horúcom a vlhkom počasí je veľmi náročný. Preto sa väčšina maratónov a polmaratónov koná v jarnom alebo jesennom období, kedy už teploty nedosahujú tak vysoké hranice.
Výhody behu v zimnom období
V zime máme tendenciu menej sa pohybovať a viac jesť. Beh v tomto období je ideálnym nástrojom pred proti leňošeniu a priberaniu. V chladnom počasí spaľujeme viac kalórií, pretože naše telo musí vyvinúť viac energie pre vytvorenie tepla.
Aby beh mal význam, odporúča sa trénovať aspoň trikrát do týždňa. Stačí na to mať chuť, stanoviť si cieľ a mať systematický plán. Razom sa beh stane pre vás životným štýlom.
Po niekoľkých týždňoch a mesiacoch dochádza k rôznym fyziologickým zmenám a benefitom:
- Zlepšenie kardiovaskulárneho systému – posilňujete svoje srdce, pretože chlad spôsobuje, že srdce ťažšie distribuuje krv v tele, pravidelným trénovaním sa srdce stáva silnejším,
- Zlepšenie imunity a kognitívnych funkcií,
- Odbúranie stresu a depresií – behanie pozitívne ovplyvňuje našu psychiku, pretože sa uvoľňujú hormóny, po ktorých sa budete cítiť výborne,
- Zvýšené spaľovanie kalórií a celkový nárast kondície.
Ako sa pripraviť na beh v zime?
Základom je správny výber oblečenia. Ako sa vraví, neexistuje nepriaznivé počasie, iba nevhodne oblečení bežci. Súčasná bežecká móda ponúka nespočetné množstvo kvalitných, funkčných a aj módnych možností.
V prvom rade sa kladie dôraz na funkčné oblečenie, ktoré odvádza pot z tela na povrch hornej vrstvy- trička alebo nátelníka, z ktorého sa pot odparí.
V sychravých dňoch nezabudnite na nepremokavú bundu. Dlhé, úzke nohavice. Trojštvrťové legíny spolu s podkolienkami sú tiež správnou voľbou. Jesenné a zimné obdobie si vyžaduje bežeckú funkčnú čiapku, keďže cez hlavu uniká veľká časť tepla.
Dôležité je udržať v teple a suchu ruky aj nohy. Zvoľte si teda bežecké rukavice a ponožky určené na chladnejšie počasie. Na trhu sú dostupné rôzne typy tenisiek na rôzne druhy povrchu. Tie na zimu musia byť prvom rade nepremokavé a určené na šmykľavý povrch. Reflexné prvky v teniskách vás spravia viditeľnými aj počas večerného behu v tme.
Veľkým problémom tohto obdobia je dýchanie. Vdychujeme studený vzduch, čím sa zužujú dýchacie cesty a spôsobujú nám ťažkosti. Chrániť sa môžeme špeciálnymi šatkami na krk.
Niekoľko dôležitých rád pre behanie v zimnom období
- Nezabudnite na rozcvičenie pred behom v chladnom počasí.
- Začnite postupne pomalou chôdzou alebo klusom.
- Záverečný, statický strečing vykonajte doma.
- Dbajte na pitný režim a dopĺňanie vitamínov.
Tento blog pripravila úspešná slovenská bežkyňa a trénerka Romana Komarňanská.
Romana sa pravidelne umiestňuje v pretekoch od 5 do 42 kilometrov na najvyšších priečkach. V roku 2015 bola druhá na majstrovstvách Slovenska v maratóne. Behu sa venuje takmer neustále, trénuje sama, ale má aj svojich zverencov. Behu sa venuje denne hodinu až dve, k tomu pridáva iné pohybové aktivity a regenerácia. Pre svojich zverencov pripravuje tréningové plány a aj ich vedenie.
Páčil sa vám tento článok? Viac rád si môžete prečítať v blogu O zdraví.
Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.