Prejsť na obsah

Častý opar na perách – zlyháva imunita? Príčinou môže byť aj nadmerné slnenie

Prekvapil vás ráno pohľad v zrkadle s herpesom na perách? Čo je jeho príčinou, a ako s ním bojovať, radí imunoalergologička z polikliniky ProCare Central, MUDr. Dária Buchvaldová. Bežné herpesy, ktoré sa vyhodia počas chladnejšieho obdobia si nevyžadujú návštevu odborníka. Ak sa vám však objavia dvakrát do mesiaca, znamená to oslabenie vašej imunity. Kedy najčastejšie…

25.04.2017

Prekvapil vás ráno pohľad v zrkadle s herpesom na perách? Čo je jeho príčinou, a ako s ním bojovať, radí imunoalergologička z polikliniky ProCare Central, MUDr. Dária Buchvaldová.

Bežné herpesy, ktoré sa vyhodia počas chladnejšieho obdobia si nevyžadujú návštevu odborníka. Ak sa vám však objavia dvakrát do mesiaca, znamená to oslabenie vašej imunity.

Kedy najčastejšie opar vzniká a čo je príčinou?

Primárnu infekciu vírusom herpes simplex 1 typu prekonávajú zvyčajne deti v predškolskom veku vo forme herpetického zápalu ďasien. Po primoinfekcii sa vírus usídľuje v nervových bunkách, kde zostáva v pokojovom stave počas celého života infikovaného jedinca. Kontroluje ho imunitný systém, ktorý bráni jeho rozmnožovaniu, nedokáže ho však z organizmu úplne odstrániť.

Jeho výskyt je nezávislý na ročnom období, súvisí s oslabením imunity pacienta

Ak máme oslabenú imunitu, dochádza k aktivácii vírusu, ktorý sa dostáva z nervových ganglií do kože, kde opäť vyvoláva prejavy ochorenia. Najčastejšími spúšťačmi oparu sú rôzne záťažové vplyvy, ako napr. nadmerné slnenie, infekčné ochorenia s horúčkami, stres, psychická alebo fyzická záťaž, menštruácia, oslabenie imunity u chronicky chorých pacientov.

Ako môžeme oparu predchádzať a ako ho správne ošetrovať?

Ak sa chceme vyhnúť častejšej aktivácii ochorenia, mali by sme vyhýbať dlhodobému pobytu na slnku a v soláriách, obmedziť vplyv stresu na náš organizmus, dostatočne oddychovať, nepreháňať to s fyzickou námahou a psychickou záťažou. Dôležitý je zdravý životný štýl – racionálna strava s dostatočným obsahom čerstvého ovocia a zeleniny, primeraná fyzická aktivita a dostatok spánku. Tým vlastne podporujeme imunitný systém a bránime jeho oslabeniu.

Neliečená infekcie prebieha 1-2 týždne a hojí sa bez jazvy.

Zvoľte si správne prostriedky na jej liečbu

Ošetrenie spočíva vo vysušovaní oparu liehovými roztokmi s následným potieraním virostatickým krémom. Pri ťažšom priebehu ochorenia je vhodná virostatická liečba vo forme tabletiek alebo injekcií.

Liečba opakovaných a častých herpetických infekcií patrí do rúk dermatológa a imunológa, ktorí podľa priebehu ochorenia a stavu imunity navrhujú ďalšiu virostatickú a imunomodulačnú liečbu.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 06.04.2020 | Aktuality

    Nemocnice Svet zdravia zriadili COVID oddelenia

    Nemocnice siete Svet zdravia po vyhlásení núdzového stavu pre lôžkové zdravotnícke zariadenia aktivovali svoje pandemické plány a reprofilizovali vybrané časti lôžkových oddelení na COVID oddelenia.   Ide o takzvané červené zóny lôžkových častí oddelení, ktoré slúžia na hospitalizáciu pacienta s podozrením na koronavírus. Pacient je v tejto izolovanej časti oddelenia hospitalizovaný do okamihu finálneho výsledku testovania. Keďže naše…
  • 28.01.2020 | Aktuality

    Koronavírus: je dôvod na paniku?

    Koronavírus pochádza z čeľade Coronaviridae a je súčasťou jednej známej skupiny, kde sú vírusy ako SARS a MERS. Sú príčinou pomerne nových, vysoko infekčných nákaz, ktoré sa objavili v posledných rokoch.   Jana Skalová, hlavná epidemiologička siete Svet zdravia, sleduje situáciu v 17 nemocniciach a 12 poliklinikách. Vieme sa k veciam postaviť s chladnou hlavou?…
  • 28.01.2021 | Blog

    Kardiológ z Polikliniky ProCare Prešov lieči detských pacientov už vyše 50 rokov

    Dlhé roky bol MUDr. Vasiľ Janko jediným atestovaným lekárom pre detskú kardiológiu nielen pre Prešov, ale aj pre ďalšie 4 okresy. Detskej kardiológii sa profesionálne venuje od roku 1980. Vykonal vyše 5 000 vyšetrení svojich detských pacientov. MUDr. Vasiľ Janko nastúpil ako lekár do nemocnice v Bardejove v roku 1966. O desať rokov neskôr prešiel…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.