Prejsť na obsah

Častý opar na perách – zlyháva imunita? Príčinou môže byť aj nadmerné slnenie

Prekvapil vás ráno pohľad v zrkadle s herpesom na perách? Čo je jeho príčinou, a ako s ním bojovať, radí imunoalergologička z polikliniky ProCare Central, MUDr. Dária Buchvaldová. Bežné herpesy, ktoré sa vyhodia počas chladnejšieho obdobia si nevyžadujú návštevu odborníka. Ak sa vám však objavia dvakrát do mesiaca, znamená to oslabenie vašej imunity. Kedy najčastejšie…

25.04.2017

Prekvapil vás ráno pohľad v zrkadle s herpesom na perách? Čo je jeho príčinou, a ako s ním bojovať, radí imunoalergologička z polikliniky ProCare Central, MUDr. Dária Buchvaldová.

Bežné herpesy, ktoré sa vyhodia počas chladnejšieho obdobia si nevyžadujú návštevu odborníka. Ak sa vám však objavia dvakrát do mesiaca, znamená to oslabenie vašej imunity.

Kedy najčastejšie opar vzniká a čo je príčinou?

Primárnu infekciu vírusom herpes simplex 1 typu prekonávajú zvyčajne deti v predškolskom veku vo forme herpetického zápalu ďasien. Po primoinfekcii sa vírus usídľuje v nervových bunkách, kde zostáva v pokojovom stave počas celého života infikovaného jedinca. Kontroluje ho imunitný systém, ktorý bráni jeho rozmnožovaniu, nedokáže ho však z organizmu úplne odstrániť.

Jeho výskyt je nezávislý na ročnom období, súvisí s oslabením imunity pacienta

Ak máme oslabenú imunitu, dochádza k aktivácii vírusu, ktorý sa dostáva z nervových ganglií do kože, kde opäť vyvoláva prejavy ochorenia. Najčastejšími spúšťačmi oparu sú rôzne záťažové vplyvy, ako napr. nadmerné slnenie, infekčné ochorenia s horúčkami, stres, psychická alebo fyzická záťaž, menštruácia, oslabenie imunity u chronicky chorých pacientov.

Ako môžeme oparu predchádzať a ako ho správne ošetrovať?

Ak sa chceme vyhnúť častejšej aktivácii ochorenia, mali by sme vyhýbať dlhodobému pobytu na slnku a v soláriách, obmedziť vplyv stresu na náš organizmus, dostatočne oddychovať, nepreháňať to s fyzickou námahou a psychickou záťažou. Dôležitý je zdravý životný štýl – racionálna strava s dostatočným obsahom čerstvého ovocia a zeleniny, primeraná fyzická aktivita a dostatok spánku. Tým vlastne podporujeme imunitný systém a bránime jeho oslabeniu.

Neliečená infekcie prebieha 1-2 týždne a hojí sa bez jazvy.

Zvoľte si správne prostriedky na jej liečbu

Ošetrenie spočíva vo vysušovaní oparu liehovými roztokmi s následným potieraním virostatickým krémom. Pri ťažšom priebehu ochorenia je vhodná virostatická liečba vo forme tabletiek alebo injekcií.

Liečba opakovaných a častých herpetických infekcií patrí do rúk dermatológa a imunológa, ktorí podľa priebehu ochorenia a stavu imunity navrhujú ďalšiu virostatickú a imunomodulačnú liečbu.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 12.09.2016 | Aktuality

    XVIII. Lučanského memoriál v Michalovciach

    NsP Š.Kukuru v Michalovciach,a.s., Slovenská spoločnosť anesteziológov a intenzívnej medicíny, Slovenská lekárska spoločnosť, Spolok lekárov SLS v Michalovciach a RLK Košice, pod záštitou primátora mesta Michalovce Viliama Záhorčáka Vás pozývajú na XVIII. Lučanského memoriál. 28.10.2016, Michalovce, Hotel Družba, Jána Hollého 698 Program: 09,30 – 11,00 :  registrácia účastníkov 10,00 – 11,00 :  porada primárov 11,10…
  • 14.05.2018 | Aktuality

    Trebišovský deň sestier v „punčovom“

    Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier vedenie trebišovskej nemocnice pripravilo sladké prekvapenie pre naše úžasné sestry, bez ktorých by oddelenia a ambulancie neboli tým pravým orechovým.   Vážime si ich prácu, úsilie a námahu a hlavne zanietenosť a oddanosť, ktorú do svojej práce vkladajú. Sú oporou a pomocou pre pacientov a v mnohom aj inšpiráciou. Veríme, že punčové tortičky im aspoň trošku…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.