Prejsť na obsah

Čo spôsobuje angína v našom hrdle?

Angína je súhrnné pomenovanie zápalového ochorenia v oblasti hrdla a krčných mandlí. Je vyvolávaná najmä vírusmi, až na druhom mieste sú baktérie a zriedka plesne. Jedným z prvých príznakov angíny je zvyčajne bolesť hrdla Baktérie a vírusy, ktoré osídľujú ľudské telo, nemajú radi zimu, naopak, teplo im vyhovuje. Jemné poškodenie slizníc pri „teplotnom šoku“ či…

07.11.2018

Angína je súhrnné pomenovanie zápalového ochorenia v oblasti hrdla a krčných mandlí. Je vyvolávaná najmä vírusmi, až na druhom mieste sú baktérie a zriedka plesne.

Jedným z prvých príznakov angíny je zvyčajne bolesť hrdla

Baktérie a vírusy, ktoré osídľujú ľudské telo, nemajú radi zimu, naopak, teplo im vyhovuje. Jemné poškodenie slizníc pri „teplotnom šoku“ či pri pití studených nápojov sú oslabeným miestom sliznice, kde sa môže infekčný agens uchytiť.  Ako každý zápal má aj angína 5 základných príznakov:

  1. bolesť,
  2. začervenie,
  3. opuch,
  4. lokálne alebo aj systémové zvýšenie teploty a
  5. poruchu funkcie.

Na krčných mandliach sa vytvárajú povlaky alebo čapy, to isté sa môže vytvoriť aj na stene hrtanu. Nezriedka sa môže vytvárať väčšie množstvo hlienu. Pridružujú sa zvýšené teploty až horúčky, nechutenstvo, malátnosť, bolesti hlavy, pri dráždení v hrdle sa môže vyskytnúť aj neproduktívny (suchý) kašeľ. Typicky bývajú zväčšené aj lymfatické uzliny na krku.

Aké riziká predstavuje neliečená angína pre naše zdravie?

Vírusová angína zvyčajne ustúpi spontánne, bez špecifickej liečby cca do 5-7 dní. Baktériová angína je závažnejším ochorením, ktoré neradno podceňovať. V predantibiotickej ére bola neliečená baktériová angína často príčinou následného vzniku reumatickej horúčky – systémového ochorenia, ktoré postihovalo často chlopne srdca a kĺby. V súčasnosti je asi najčastejšou komplikáciou vznik abscesu v oblasti mandlí, ktorý je potom potrebné chirurgicky ošetriť. Takisto sa po prechodenej angíne môže objaviť poškodenie obličiek, parainfekčný zápal kĺbov a podobne. Vzhľadom na tieto skutočnosti je potrebné pri neustupujúcich ťažkostiach vyhľadať lekára, ktorý na základe laboratórnych testov (napr. CRP) dokáže zistiť etiológiu angíny a pri jej baktériovom pôvode nasadí antibiotickú liečbu.

Je pravda, že herpesová angína nie je angína?

Herpangína je ochorenia najmä detí. Typicky sa na mandliach spočiatku vytvoria červeno sfarbené bodky, z ktorých sa neskôr vytvoria malé pľuzgieriky naplnené tekutinou. Ochorenie je veľmi bolestivé, deti vtedy odmietajú jesť aj piť. Špecifická liečba neexistuje – odporúča sa iba podpora – dostatok tekutín, polyvitaminózna liečba, tlmenie bolesti a teplôt.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Mareka Pytliaka, primár interného oddelenia z Nemocnice Svet zdravia SvidníkViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

 

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 13.06.2018 | Aktuality

    Deň detí s dobrovoľníkmi

    Prvýkrát tento rok sme v našej nemocnici pripravili pre deti k ich sviatku deň plný hier, zábavy a dobrej nálady v spolupráci s našimi pravidelnými aj príležitostnými dobrovoľníkmi. Vynikajúca spolupráca pokračuje so Súkromnou základnou umeleckou školou Múza, prvý krát sa okrem študentiek Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie EBG zapojili aj pedagogičky Mgr. Dominika Masicová a…
  • 24.08.2017 | Blog

    Čo chráni našu chrbticu pred preťažením?

    Stabilizačný systém chrbtice predstavuje hlboká a stredná vrstva svalov chrbta v spolupráci s brušnými lisom. Jedným z najdôležitejších faktorov ochrany chrbtice pred preťažením je aktivácia hlbokých drobných svalov chrbta so šikmým priebehom, ktoré držia v stabilnej polohe stavce voči sebe. Povrchovejšie svaly sú však rýchlo únavné a rýchlo sa preťažia, čo sa prejaví ako bolesť.…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.