Prejsť na obsah

Darujte krv v žiarskej nemocnici

  DARUJTE TO NAJCENNEJŠIE – KRV, POMÔŽTE ZACHRÁNIŤ ŽIVOT. Profesionálny kondičný tréner Maroš Molnár, rodák zo Žiaru nad Hronom, upozorňuje  na dôležitosť darovania krvi: „Vaša krv je v nemocnici veľmi potrebná. Nikdy neviete, kedy môžete zachrániť život  možno aj tej svojej najbližšej osobe. Takže sa nebojte a choďte darovať krv.  Držím vám päste!“odkazuje budúcim darcom.…

29.07.2020

 

DARUJTE TO NAJCENNEJŠIE – KRV, POMÔŽTE ZACHRÁNIŤ ŽIVOT.

Profesionálny kondičný tréner Maroš Molnár, rodák zo Žiaru nad Hronom, upozorňuje  na dôležitosť darovania krvi: Vaša krv je v nemocnici veľmi potrebná. Nikdy neviete, kedy môžete zachrániť život  možno aj tej svojej najbližšej osobe. Takže sa nebojte a choďte darovať krv.  Držím vám päste!odkazuje budúcim darcom.

PRIDAJTE SA K NÁM KAŽDÝ UTOROK: 6.00 – 9.00 HOD.
Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom, Sládkovičova 11, Žiar nad Hronom.

Bližšie informácie nájdete na stránke:
https://pentahospitals.sk/hematologicko-transfuziologicke-oddelenie-zh/

Darovanie krvi je veľký prejav ľudskej spolupatričnosti, ochoty pomôcť iným ľuďom

„Je to doslova dar života,“ hovorí primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia žiarskej nemocnice MUDr. Eva Sucháčová. Vysvetľuje, že krv v nemocnici potrebujú stále, vo všetkých ročných obdobiach a všetky krvné skupiny.

„Podáva sa nielen pri akútnych krvácaniach, ťažkých úrazoch, rozsiahlych operačných výkonoch, či krvácaniach z tráviaceho traktu, ale čoraz viac krvi potrebujú aj onkologickí pacienti, ktorých počet v populácii narastá a taktiež u nich narastá potreba podávania transfúznych liekov. Bez nich by títo pacienti veľakrát nemohli zvládnuť svoje ochorenie a absolvovať náročnú onkologickú liečbu,“ podotýka.

Samotný odber krvi trvá krátko, spravidla päť až šesť minút, maximálne desať minút.

„Darca počas odberu daruje asi 450 mililitrov krvi. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, prípadne 65 rokov u viacnásobného darcu krvi. Prípustná dolná hranica hmotnosti darcu je 50 kilogramov. O podrobnejších náležitostiach rozhodne lekár pri vyšetrení pred samotným odberom,“ priblížila primárka.

„V deň pred odberom je dobré vypiť aspoň pol litra tekutiny, darca tiež nemá prísť nalačno a vhodné je zjesť ľahké raňajky. Ak to nestihne, aj u nás sa môže pred odberom občerstviť,“ dodáva primárka. Interval darovania je pre mužov každé tri mesiace a pre ženy každé štyri.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 22.10.2019 | Aktuality

    Praktický nácvik v galantskej nemocnici

    Na oddelení urgentného príjmu v Nemocnici s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a. s. sa uskutočnil dňa 10. 10. 2019 so začiatkom o 10.00 hod., pravidelný praktický nácvik príjmu osoby podozrivej z vysoko nebezpečnej nákazy.   Praktický nácvik prebiehal v galantskej nemocnici už po siedmy krát s účasťou regionálnej hygieničky RÚVZ v Galante. K účasti na praktické cvičenie boli tentokrát…
  • 15.03.2022 | Blog

    Lumbálna punkcia. Je zákrok nebezpečný?

    Čo je lumbálna punkcia? Lumbálna punkcia je vyšetrovacia metóda, pri ktorej sa z diagnostických alebo liečebných dôvodov zavádza do chrbticového kanála ihla na odobratie mozgovomiechového moku – likvoru. Likvor je číra, bezfarebná tekutina, ktorá sa tvorí v mozgu, cirkuluje v mozgovomiechových cestách a vstrebáva sa. Nadnáša mozog, chráni ho pred otrasmi a nárazmi, zabezpečuje privádzanie…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.