Prejsť na obsah

Humenská pôrodnica chystá pre mamičky pravidelné stretnutia s primárom

Nemocnica Svet zdravia Humenné zavádza novú tradíciu. Raz mesačne budú mať budúce mamičky príležitosť navštíviť humenskú pôrodnicu, pozrieť si jej priestory a na stretnutí s primárom sa opýtať na všetko, čo ich zaujíma. To najbližšie stretnutie sa uskutoční v utorok 2. októbra o 14:00 h na prvom poschodí gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v jedálni na šestonedelí.  …

01.10.2018

Nemocnica Svet zdravia Humenné zavádza novú tradíciu. Raz mesačne budú mať budúce mamičky príležitosť navštíviť humenskú pôrodnicu, pozrieť si jej priestory a na stretnutí s primárom sa opýtať na všetko, čo ich zaujíma. To najbližšie stretnutie sa uskutoční v utorok 2. októbra o 14:00 h na prvom poschodí gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v jedálni na šestonedelí.

 

„Viacero mamičiek nemá dostatok informácií o samotnom pôrode, možnostiach, ktoré nemocnica ponúka, nepozná priestory pôrodnice a personál.  Aj to prispieva k obavám z príchodu dieťatka na svet, ktoré mamičky majú. Na týchto stretnutiach im chceme preto pomôcť odbúrať stres. Mamičky sa môžu opýtať na čokoľvek, čo ich bude zaujímať, zoznámiť sa s personálom, ktorý sa o nich bude starať a zároveň si pozrieť priestory. Keď tak príde deň pôrodu, budú už prichádzať do známeho prostredia, medzi ľudí, ktorých poznajú a budú vedieť, čo ich čaká,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Humenné MUDr. Ladislav Hamadej.

Nemocnica plánuje neformálne stretnutia s primárom organizovať vždy v prvý utorok v mesiaci. Prvé stretnutie s mamičkami sa uskutočnilo už v septembri a zavítalo tam približne 20 záujemcov. Primár podotýka, že aj na základe stretnutí s mamičkami, ich názorov a preferencií sa chce pôrodnica neustále zlepšovať a vyjsť mamičkám čo najviac v ústrety.

Pôrod si môžu naplánovať podľa predstáv 

Budúce mamičky si môžu v humenskej nemocnici naplánovať svoj pôrodov do detailov a podľa svojich predstáv. Minulý rok si individuálny pôrodný plán vytváralo 25 rodičiek. Absolvovať tiež pred pôrodom môžu psychofyzickú prípravu, ktorej cieľom je znížiť úzkosť a strach budúcej mamičky z pôrodu, oboznámiť ju s prostredím pôrodnice a poradiť, ako sa na pôrod pripraviť. Vlani sa prípravy zúčastnilo 37 mamičiek.

Humenská nemocnica ako prvá v sieti Svet zdravia v roku 2015 predstavila nový projekt pôrodnice novej generácie. Základom sú tri moderné pôrodné izby, ktoré nahrádzajú tradičné pôrodné sály. Mamičkám poskytujú väčšie súkromie pri pôrode i komfortné a príjemné prostredie.

Súčasťou pôrodnej izby je moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu, samostatné sociálne zariadenie so sprchou či audio systém s upokojujúcou hudbou. Do pôrodnej izby okrem manžela či inej sprevádzajúcej osoby, lekára a sestry nemá prístup nik iný. Mamičky v nej strávia približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej fázy až po záverečnú popôrodnú fázu.

Počas minulého roka prišlo v humenskej pôrodnici na svet 548 detí. Osem mamičiek si domov odnieslo dvojičky. Chlapcov sa tam vlani narodilo 292, dievčat 256. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, aké rodičia dávali svojim novorodencom, sa objavili Nina, Ema a Sofia. U chlapcov dominovali mená Adam, Samuel a Alex.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 09.08.2023 | Aktuality

    Workshop lekárov a sestier v nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota

    K práci zdravotníckeho pracovníka patrí aj reflektovanie na zmeny. Inovácie v oblasti zdravotníckej techniky, či zdravotníckych pomôcok nás obohacujú a nútia neustále sa vzdelávať. Pacientovi sa snažíme pomôcť tým najvhodnejším a najkvalitnejším spôsobom. Zaistenie kvalitného strednodobého a dlhodobého cievneho vstupu je novým trendom poskytovania lekárskej a ošetrovateľskej starostlivosti a zároveň neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o pacienta. Preto sme 8.8.2023 absolvovali mimoriadne zaujímavý workshop na…
  • 08.10.2019 | Aktuality

    Bezpečnejšie transfúzie

    Nemocnica Svet zdravia Michalovce opäť posúva bezpečnosť svojich pacientov o čosi ďalej. Proces podávania transfúzie sme vylepšili zavedením načítania a zapisovania dát pomocou skenovania 2D kódov.   V praxi to znamená, že pri samotnom podaní transfúzneho lieku lekár načíta 2D kód zo svojej menovky, kód zo štítka transfúzie a kód z identifikačného náramku pacienta. Následne prebehne zápis…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.