„Znižuje sa celková záťaž pacienta. Operácie, ktoré v minulosti pre svoju náročnosť a riziká nemohli niektorí pacienti absolvovať, dnes bežne vykonávame. Máme moderné spôsoby anestézie – uspatia pacienta, kontroly vitálnych funkcií počas operácie, krvné straty sú minimálne. Vďaka šetrnejším metódam získavajú pacienti väčší benefit z operácie a dostávajú sa rýchlejšie do bežného života,“ povedal Miroslav Bdžoch.
Trendom je individuálny prístup k pacientovi. Moderátorka Sandra Vychlopenová sa zaujímala, v čom spočíva. „Individualizácia znamená našitie metódy – spôsobu ošetrenia priamo na mieru pacientovi, na jeho potreby, teda odklon od šablónovitého prístupu,“ vysvetlil.
Nemocnica Medissimo vie ponúknuť práve tento typ poskytovania zdravotnej starostlivosti vďaka tomu, že je úzko špecializovaná na ortopédiu, športovú medicínu a rehabilitáciu.
„Orientujeme sa na špecifickú službu pacientom, ktorá na Slovensku do určitej miery absentuje a nie je možné ju ponúknuť vo veľkom štátnom zdravotníckom zariadení, ktoré má široký záber a mnohé funkcie. My máme väčší priestor venovať sa úzkej špecializácii, a to na vrcholovej úrovni. Špičkový personál venuje pacientom pozornosť a čas tak, aby dostali kvalitnú službu,“ doplnil riaditeľ, ktorý v minulosti viedol najväčšiu štátnu nemocnicu na Slovensku.
Miroslav Bdžoch je roky vrcholovým manažérom a lekárom zároveň, ako sa dajú tieto pozície skĺbiť? Zaujímala sa v Nočnej pyramíde Sandra Vychlopenová. „Pocit, keď viem a môžem pacientovi pomôcť sa nedá s ničím porovnať. Aj keď to býva popri manažérskych povinnostiach náročné, lekársku profesiu sa snažím chrániť a strážiť tak, aby som sa mohol venovať pacientom,“ objasnil.
K lekárskemu povolaniu ho priviedli aj mnohé športové zranenia z detstva a mladosti. „Mám niekoľko úrazov kolien,“ prezradil v rozhovore. Medicína bola jeho prvou voľbou a ortopédia prišla automaticky. Pohyb a šport sú pre neho neoddeliteľnou súčasťou pracovného aj súkromného života.
Apeluje na pravidelné športovanie od 30-ky, najneskôr 40-ky. „Z výskumov je úplne jasné, že pohyb je dôležitý faktor, ktorý predurčuje, ako budeme starnúť a ako kvalitne budeme žiť. Okrem kardiovaskulárnej kondície je absolútne nevyhnutná svalová sila a svalová hmota. Prognóza starších ľudí s absenciou svalovej hmoty a vlákien (sarkopénia) je pri určitých ochoreniach a úrazoch veľmi zlá. Snažíme sa motivovať pacientov, aby si udržiavali svalovú hmotu. Dnes je trend cvičiť cielene už pred operáciou, aby jednoduchšie zvládli pooperačný stav aj rehabilitáciu,“ zdôraznil MUDr. Bdžoch.
Zároveň odporúča nielen profesionálom, ale aj aktívnym rekreačným športovcom nechať si posúdiť svoj zdravotný stav a športovú pripravenosť preventívne a predísť tak riziku úrazu a poškodenia zdravia.
Kto ho v profesii najviac ovplyvnil, ktoré zahraničné stáže považuje za najcennejšie a ako oddychuje? Celý rozhovor si môžete vypočuť TU alebo TU.