Máte veľmi silnú menštruáciu a lekár vám poradil vnútromaternicové teliesko na jej zmiernenie? V rozhodovaní často prídu obavy z vedľajších účinkov hormónov. Je to skutočne tak? Dozviete sa v rade lekára MUDr. Štefana Novysedláka, primára Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia spišskovoveskej nemocnice.
Ako funguje vnútromaternicové teliesko
Vnútromaternicové teliesko s postupným uvoľňovaním gestagénu (hormón s efektom progesterónu) bolo vyvinuté okrem antikoncepčnej funkcie aj na liečbu hormonálnych porúch, ako je hlavne:
- silná menštruácia,
- predĺžená menštruácia,
- vysoká výstelka dutiny maternice (endometrium),
- iné poruchy menštruačného cyklu a
- pri kontraindikovanej systémovej liečbe hormónmi.
Výhody vnútromaternicového telieska
Jeho výhoda je, že pôsobí iba lokálne v maternici, nemá systémový účinok, nezaťažuje pečeň.
Po zavedení telieska zhruba do pol roka ešte môže byť krvácanie nepravidelné, potom sa výrazne zníži jeho intenzita, dokonca až vymizne. Po jeho odstránení dochádza k návratu schopnosti otehotnieť. Okrem toho, že zmierňuje krvácanie, spôsobuje aj zahustenie hlienu v krčku maternice, čím bráni vniknutiu baktérií do dutiny maternice cez kanál krčka.
Telieska majú hormonálnu účinnosť 5 alebo 3 roky, po uplynutí sa jednoducho vymenia. Pozor, vnútromaternicové telieska bez hormonálnej aktivity s prídavkom medi naopak spôsobujú silnejšie krvácania a vyššie riziko vzniku infekcie na vnútorných rodidlách.
Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.