Prejsť na obsah

Môže zlá technika výteru z nosa spôsobiť krvácanie?

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.   Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom. Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov…

16.03.2021

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.

 

Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom.

Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov v otorinolaryngológii (ORL) a má multifaktoriálnu etiológiu. Vyskytuje sa viac u detí a ľudí staršieho veku. Z pohľadu pohlavia sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien.

Ku vzniku krvácania prispievajú systémové a lokálne faktory

Zo systémových faktorov to môžu byť:

  • poruchy krvnej zrážanlivosti navodené liekmi alebo ako súčasť chorobných procesov,
  • cievne abnormality,
  • ochorenia obličiek,
  • arteriálna hypertenzia ako aj škodlivé užívanie alkoholu.

Z lokálnych faktorov ku krvácaniu prispievajú:

  • úrazy nosa,
  • deformity nosovej priehradky,
  • lokálny akútny alebo chronický zápal a
  • poškodenie nosovej sliznice časticami v prostredí či používaním nosových sprejov a iných cudzorodých látok.

Práve do tejto skupiny teda môžeme zaradiť aj vykurovaciu sezónu a s tým spojené suchšie sliznice pri nezvlhčovanom vzduchu.

K lokálnym faktorom však patrí aj tzv. digitálna trauma, čo znamená „špáranie v nose“, čiže manuálne traumatické poškodenie sliznice nosa a s tým spojené krvácanie. Práve do tejto skupiny môžeme zaradiť aj nazofaryngeálny výter pri testovaní.

Môže výter z nosa pri antigeénovom testovaní spôsobiť krvácanie?

Z osobnej skúsenosti viem, že veľmi záleží na technike výteru a skúseností vykonávajúceho pracovníka. Pokiaľ sa výkon vykoná správne, so zreteľom na anatomické štruktúry a v správnej hĺbke zavedenia, samotný proces by nemal byť traumou pre nos ani pre samotného účastníka. Nemôžeme však zabúdať na všetky už spomenuté faktory, ktoré krvácania môžu spustiť aj napriek brilantne vykonanému výteru.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Marianna Pillárová z ORL ambulancie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 12.04.2022 | Blog

    Prvý kúpeľ bábätka. Spravte si z toho rituál

    Kúpanie novorodeniatka môže byť pre čerstvých rodičov, obzvlášť ak ide o prvé bábätko, pomerne náročnou záležitosťou, ktorá so sebou nesie viacero otázok a obáv. Ako správne kúpať novorodenca? Koľkokrát za týždeň a pri akej teplote vody? Kúpanie novorodeniatka, najmä ak ste prvorodičia, je možno trošku stresujúce. No nech vás povzbudí myšlienka, že pre bábätko ide…
  • 28.04.2017 | Aktuality

    Patrí práca za počítačom k rizikovým povolaniam?

    Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela. Pri práci s počítačom používate zápästie na plné obrátky. Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela. Práve z toho dôvodu toto ochorenie postihuje najčastejšie práve ruky. Ohrození sú ľudia vykonávajúci stereotypnú manuálnu prácu, ale aj tí,…
  • 19.10.2017 | Krása, šport a relax

    Posilňovanie chrbtice počas sedenia

    Dlhé sedenie má negatívne účinky na svaly, kĺby a najviac pri ňom trpí chrbtica. Avšak aj počas sedenia v práci si môžete precvičovať chrbticu a brucho.   Naša chrbtica je stavaná na pohyb a nie na dlhodobé sedenie napr. pri počítači v práci alebo doma pred televíziou. Existuje niekoľko účinných cvičení, vďaka ktorým precvičíte priečny…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.