Prejsť na obsah

Môže zlá technika výteru z nosa spôsobiť krvácanie?

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.   Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom. Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov…

16.03.2021

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.

 

Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom.

Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov v otorinolaryngológii (ORL) a má multifaktoriálnu etiológiu. Vyskytuje sa viac u detí a ľudí staršieho veku. Z pohľadu pohlavia sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien.

Ku vzniku krvácania prispievajú systémové a lokálne faktory

Zo systémových faktorov to môžu byť:

  • poruchy krvnej zrážanlivosti navodené liekmi alebo ako súčasť chorobných procesov,
  • cievne abnormality,
  • ochorenia obličiek,
  • arteriálna hypertenzia ako aj škodlivé užívanie alkoholu.

Z lokálnych faktorov ku krvácaniu prispievajú:

  • úrazy nosa,
  • deformity nosovej priehradky,
  • lokálny akútny alebo chronický zápal a
  • poškodenie nosovej sliznice časticami v prostredí či používaním nosových sprejov a iných cudzorodých látok.

Práve do tejto skupiny teda môžeme zaradiť aj vykurovaciu sezónu a s tým spojené suchšie sliznice pri nezvlhčovanom vzduchu.

K lokálnym faktorom však patrí aj tzv. digitálna trauma, čo znamená „špáranie v nose“, čiže manuálne traumatické poškodenie sliznice nosa a s tým spojené krvácanie. Práve do tejto skupiny môžeme zaradiť aj nazofaryngeálny výter pri testovaní.

Môže výter z nosa pri antigeénovom testovaní spôsobiť krvácanie?

Z osobnej skúsenosti viem, že veľmi záleží na technike výteru a skúseností vykonávajúceho pracovníka. Pokiaľ sa výkon vykoná správne, so zreteľom na anatomické štruktúry a v správnej hĺbke zavedenia, samotný proces by nemal byť traumou pre nos ani pre samotného účastníka. Nemôžeme však zabúdať na všetky už spomenuté faktory, ktoré krvácania môžu spustiť aj napriek brilantne vykonanému výteru.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Marianna Pillárová z ORL ambulancie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 05.05.2023 | Aktuality

    Svetový deň hygieny rúk v Nemocnici Galanta

    Svetový deň hygieny rúk, sme si v Nemocnici Galanta pripomenuli trošku inak ako po iné roky. S nemocničnou epidemiologičkou Mgr. Oľgou Jónásovou sme sa rozhodli navštíviť MŠ 8. mája v Šali a hravou formou detičky poučiť o tom, ako si správne umývať ruky. Dôležité je totiž s dobrými návykmi začať už od detstva, aby pri…
  • 12.04.2019 | Aktuality

    Veľká noc na pediatrii

    S príchodom jari a slnečného počasia je v pacientoch o čosi väčší smútok, keďže musia tráviť čas v nemocnici. Tentokrát sme pripravili dva dni tvorivých dielní pre deti pediatrického oddelenia.   Deti s mamičkami a dobrovoľníkmi kreslili na kartónové vajíčka svoje predstavy o jari. Tešíme sa z ich výtvorov, keďže sme vytvorili kúsok jarného tepla a…
  • 30.03.2023 | Aktuality

    Deň lekárov vo Vranovskej nemocnici

    Pri príležitosti Dňa lekárov sa našim pracovným jubilantom osobne prihovoril riaditeľ nemocnice a poďakoval im za roky práce a ich prínos pre vranovskú nemocnicu. Ako poznamenal, profesia lekára a učiteľa nemajú od seba ďaleko. „Učíme sa jeden od druhého, starší kolegovia nám odovzdávajú svoje skúsenosti ale aj praktické zručnosti, kompetencie a učia nás, že naša práca nie je…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.