Prejsť na obsah

Môže zlá technika výteru z nosa spôsobiť krvácanie?

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.   Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom. Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov…

16.03.2021

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.

 

Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom.

Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov v otorinolaryngológii (ORL) a má multifaktoriálnu etiológiu. Vyskytuje sa viac u detí a ľudí staršieho veku. Z pohľadu pohlavia sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien.

Ku vzniku krvácania prispievajú systémové a lokálne faktory

Zo systémových faktorov to môžu byť:

  • poruchy krvnej zrážanlivosti navodené liekmi alebo ako súčasť chorobných procesov,
  • cievne abnormality,
  • ochorenia obličiek,
  • arteriálna hypertenzia ako aj škodlivé užívanie alkoholu.

Z lokálnych faktorov ku krvácaniu prispievajú:

  • úrazy nosa,
  • deformity nosovej priehradky,
  • lokálny akútny alebo chronický zápal a
  • poškodenie nosovej sliznice časticami v prostredí či používaním nosových sprejov a iných cudzorodých látok.

Práve do tejto skupiny teda môžeme zaradiť aj vykurovaciu sezónu a s tým spojené suchšie sliznice pri nezvlhčovanom vzduchu.

K lokálnym faktorom však patrí aj tzv. digitálna trauma, čo znamená „špáranie v nose“, čiže manuálne traumatické poškodenie sliznice nosa a s tým spojené krvácanie. Práve do tejto skupiny môžeme zaradiť aj nazofaryngeálny výter pri testovaní.

Môže výter z nosa pri antigeénovom testovaní spôsobiť krvácanie?

Z osobnej skúsenosti viem, že veľmi záleží na technike výteru a skúseností vykonávajúceho pracovníka. Pokiaľ sa výkon vykoná správne, so zreteľom na anatomické štruktúry a v správnej hĺbke zavedenia, samotný proces by nemal byť traumou pre nos ani pre samotného účastníka. Nemôžeme však zabúdať na všetky už spomenuté faktory, ktoré krvácania môžu spustiť aj napriek brilantne vykonanému výteru.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Marianna Pillárová z ORL ambulancie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 01.03.2023 | Aktuality

    Poďakovanie našej dlhoročnej dobrovoľníčke Márií Kovalíkovej

    Od roku 2018 v Nemocnici na okraji mesta n. o. v Partizánskom má uplatnenie aj dobrovoľnícka činnosť dobrovoľníckeho centra Krajší deň, ktorého zakladateľkou a srdcom je Tatiana Kosťová. Pani Mária Kovalíková je jej neoddeliteľnou súčasťou od začiatku. Za svoju nezištnosť, ľudskosť, ochotu a zanietenosť bola nominovaná na ocenenie Srdce na dlani 2022 v kategórii dobrovoľníčka…
  • 01.03.2021 | Aktuality

    Podpora od firmy TAURIS pre rimavskosobotskú nemocnicu

    Slovenská spoločnosť TAURIS, a. s., so zameraním na výrobu a distribúciu mäsových výrobkov a výsekového mäsa, podporila zamestnancov covidového oddelenia v rimavskosobotskej nemocnici Svet zdravia, a. s., darovaním balíčkov s mäsovými výrobkami. Balíčky s mäsovými výrobkami prevzalo vedenie nemocnice a odovzdalo pracovníkom na covidové oddelenie. V mene celého kolektívu chceme vyjadriť spoločnosti TAURIS, a. s., úprimné poďakovanie za podporu,…
  • 27.09.2017 | Aktuality

    Schôdza Spolku lekárov

    21.septembra 2017 sa v Michalovciach konala schôdza Spolku lekárov SLS. V úvode programu sme privítali 15 nových kolegov, absolventov lekárskych fakúlt, ktorí sa po absolvovaní štúdia zamestnali v nemocnici Svet zdravia Michalovce a jednu absolventku, ktorá je zamestnaná v NsP Sobrance.   Vedecký sekretár MUDr. Ľudovít Kmetóny a 1. podpredseníčka SL SLS v Michalovciach MUDr. Anna…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.