Prejsť na obsah

Neliečený glaukóm nenápadne oberá o zrak

Tušili ste, že zelený zákal sa môže objaviť u kohokoľvek od batoľaťa po dôchodcu? Ochorenie vedie k postupnej strate zraku. Zistite, či neničí oči aj vám, lebo liečbu treba začať čím skôr! Spomeniete si, kedy ste boli naposledy u očného lekára? Že dobre vidíte a nepovažujete to za nutné? Najmä ak máte po štyridsiatke, neváhajte s preventívnym vyšetrením u oftalmológa…

31.05.2022

Tušili ste, že zelený zákal sa môže objaviť u kohokoľvek od batoľaťa po dôchodcu? Ochorenie vedie k postupnej strate zraku. Zistite, či neničí oči aj vám, lebo liečbu treba začať čím skôr!

Spomeniete si, kedy ste boli naposledy u očného lekára? Že dobre vidíte a nepovažujete to za nutné? Najmä ak máte po štyridsiatke, neváhajte s preventívnym vyšetrením u oftalmológa už ani chvíľku. Jeden až dvaja ľudia zo sto, asi 1,58% slovenskej populácie, postihuje zelený zákal, čiže glaukóm. Vyskytuje sa u ľudí všetkých vekových skupín, no najčastejšie po 40. roku života.

Polovica ľudí s glaukómom netuší, že stráca zrak

Zradnosťou glaukómu je, že vás nič nebolí, nemáte pocit niečoho zvláštneho, no pritom vám zvýšený vnútroočný tlak pomaly a systematicky poškodzuje zrakový nerv – jeho vlákna postupne odumierajú, takže nenávratne strácate zrak. Odhaduje sa, že asi polovica ľudí s touto diagnózou o nej vôbec netuší. A než si čokoľvek všimnete, môžete už prísť o 40% zraku! Zelený zákal sa pritom uvádza ako druhá až tretia najčastejšia príčina oslepnutia. Ak sa vyskytol vo vašej blízkej rodine, pravdepodobnosť ochorenia je u vás 4- až 9-krát vyššia.

Prvé príznaky

Existujú dva typy glaukómu – primárny glaukóm s otvoreným uhlom a glaukóm so zatvoreným uhlom. Až 90% prípadov tvorí primárny glaukóm, ktorý býva prakticky bez príznakov. Pomalú stratu videnia často zaregistrujete až vtedy, keď už je strata zraku významná. Ak mávate bolesti hlavy, pocit tlaku v očiach, ťažkosti s videním za šera, vidíte farebné kruhy v okolí svetiel, čím skôr si nechajte vyšetriť oči. Môžu to byť prejavy glaukómu s otvoreným uhlom.

Glaukóm so zatvoreným uhlom sa môže prihlásiť náhle, glaukómovým záchvatom. Sú pre neho typické bolesti hlavy aj očí, náhla porucha zraku, nevoľnosti až zvracanie, sčervenanie oka, rozmazané videnie.

Diagnostika

U očného lekára vás nečaká nič problematické či zaťažujúce. Jednoduchým spôsobom, pomocou diagnostických prístrojov, vám dokáže očný lekár zmerať váš vnútroočný tlak, zmeria hrúbku rohovky, vyšetrí vaše zorné pole a podľa potreby použije aj ďalšie bezbolestné vyšetrovacie metódy alebo vás odošle na ďalšie špecializované vyšetrenia zamerané konkrétne na diagnostiku zeleného zákalu. Podľa odborníkov je vhodné absolvovať preventívne očné prehliadky s postupujúcim vekom takto:

 • 35 až 39 rokov – každé 2 až 4 roky
 • 40 až 54 rokov – každý 1 až 3 roky
 • 55 až 64 rokov – každý 1 až 2 roky
 • nad 65 rokov – každého pol roka až 1 rok

Kvapkanie do oci

Liečba

Zachrániť zrak pri zelenom zákale už dnes nie je problém. Najčastejšie sa používajú očné kvapky, ktoré znížia vnútroočný tlak a udržujú ho na prijateľných hodnotách tak, že prestane poškodzovať očný nerv. Dokonca, ak prídete na kontrolu dostatočne včas, jednoducho začnete užívať kvapky ešte skôr, ako by mohla začať deštrukcia zrakového nervu. Takto môžete glaukómu aj predísť! Kvapky účinkujú tak, že buď zlepšujú odtok komorového moku z oka, alebo znižujú jeho produkciu. Dôležité však je používať ich pravidelne a doživotne. Ak by vám táto liečba nepostačovala a váš vnútroočný tlak by bol naďalej vysoký, je nutná operácia – buď neinvazívna laserová, v ťažších prípadoch klasická operácia. Niektorí pacienti si už po operácii nemusia ďalej dávať kvapky.

TEST na glaukóm

Zodpovedajte nasledovné otázky. Ak odpoviete ÁNO päť a viac krát, objednajte sa pre istotu na preventívne vyšetrenie k očnému lekárovi. Ako už viete, poškodenie zraku glaukómom je nezvratné, no dá sa mu jednoducho predísť, len o ňom musí lekár vedieť.

 1. Má niekto vo vaše rodine glaukóm?
 2. Máte nad 40 rokov?
 3. Máte nízky krvný tlak?
 4. Ste krátkozraký/-á?
 5. Máte často studené nohy a ruky?
 6. Máte časté bolesti hlavy?
 7. Žijete v neustálom strese?
 8. Liečite sa na cukrovku?
 9. Liečite sa na vysoký krvný tlak?

Rizikové faktory

Presnú príčinu tohto ochorenia síce lekári stále nepoznajú, no sú známe rizikové faktory pre vznik glaukómu:

 • vek nad 60 rokov
 • dedičnosť
 • cukrovka
 • vysoký krvný tlak
 • nízky krvný tlak
 • ateroskleróza
 • poranenie oka
 • užívanie kortikosteroidov
 • fajčenie

Vnútroočný tlak môže prechodne zvýšiť toto:

 • kofeín
 • potápanie s okuliarmi
 • tesne zapnutá košeľa
 • utiahnutá kravata
 • posilňovacie cvičenie
 • joga
 • žmúrenie
 • zmena polohy z ľahu do sedu

Vysetrenie oci

Veriť či neveriť?

Glaukóm je choroba starších ľudí.

NIE – ohrození sú všetci, od batoliat po seniorov.

Glaukóm sa dá vyliečiť.

NIE – liečbou sa dá oddialiť rozvoj ochorenia, no ak už došlo k zhoršeniu či strate zraku, sú nezvratné.

Šport neovplyvňuje zelený zákal.

NIE – naopak, niektoré aeróbne športy vykonávané pravidelne ho môžu dokonca zlepšiť, najmä športová chôdza, džoging, plávanie a jazda na bicykli, a to minimálne 30 minút denne 4-krát za týždeň, môžu znížiť vnútroočný tlak až o 20 %.

PÁČILA SA VÁM TÁTO RADA OD NAŠEJ ODBORNÍČKY?

Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Túto radu pre vás pripravila na základe edukačnej brožúrky „Glaukóm, tichý zlodej zraku“ Mgr. Jana Barilová, hlavná sestra siete nemocníc Svet zdravia v odbore oftalmológia.

Mgr. Jana Barilova, hlavna sestra siete nemocnic Svet zdravia v odbore oftalmologia

DOPRAJTE SI NAJLEPŠIU STAROSTLIVOSŤ V POLIKLINIKÁCH PROCARE

Jedinečný systém komplexnej starostlivosti pre vás, vašu rodinu a vaše zdravie. Množstvo nadštandardných služieb a doplnkov, vďaka ktorým máte pod palcom nielen svoj čas, ale aj zdravie. Spolu s novou Klientskou zónou budete a budeme mať vaše zdravie pod kontrolou.

Využite napríklad jeden z balíkov ProCare Smart alebo ProCare Family Exclusive a my sa už o vaše zdravie postaráme.

Balík Smart

Balík Family Exclusive

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 15.05.2017 | Aktuality

  Nemocničná kvapka krvi

  Prvá kapitola zamestnaneckej kvapky krvi Deviaty májový deň na Hematologicko transfúziologickom oddelení Nemocnice arm. generála L. Svobodu Svidník a.s. sa začala písať prvá kapitola unikátnej zamestnaneckej akcie.   Vedenie nemocnice Svetu Zdravia vo Svidníku zorganizovalo akciu: ,, Nemocničná kvapka krvi od samotných zamestnancov“. Na oddelenie transfúziológie prišli lekári, sestry, laboranti a iní zdravotnícki pracovníci darovať…
 • 20.04.2022 | Aktuality

  Všeobecný lekár pre dospelých

  Každý dospelý ho už aspoň raz navštívil. Či už pri chorobe, konzultácii alebo vypísania tzv. „PNky“. Všeobecný lekár pre dospelých je v podstate „pravá ruka“ každého z nás v situácii, keď hovoríme o zdravotnom probléme. V Nemocnici Svet zdravia Humenné máme otvorenú novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých pod vedením MUDr. Kataríny Cukrovanovej. Čakajú na…
 • 11.05.2022 | Aktuality

  Detská hematológia na poliklinike ProCare Prešov je v nových priestoroch

  Detská hematologická ambulancia v poliklinike ProCare Prešov, ktorú vedie pani doktorka MUDr. Gertrúda Turlíková, sa presťahovala do úplne nových priestorov. Sídli v ľavom krídle budovy na 3. poschodí. Na obnovu ambulancie boli využité aj prostriedky z darovaných 2% z daní za rok 2020. Malí pacienti aj rodičia sú často pri odberoch krvi nervózni a zaujímavé…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)