Prejsť na obsah

Operácia nosovej priehradky

Nosová priehradka rozdeľuje nosovú dutinu na dve polovice. Za normálneho stavu sa nachádza približne v strede nosovej dutiny. Je zložená z kostnej a chrupkovej časti. Na povrchu ju pokrýva  sliznica nosovej dutiny. Počas rastu dochádza takmer u každého k vybočeniu nosovej priehradky.   Výskyt a príznaky Udáva sa, že asi 80% dospelej populácie má vybočenú…

06.04.2016

Nosová priehradka rozdeľuje nosovú dutinu na dve polovice. Za normálneho stavu sa nachádza približne v strede nosovej dutiny. Je zložená z kostnej a chrupkovej časti. Na povrchu ju pokrýva  sliznica nosovej dutiny. Počas rastu dochádza takmer u každého k vybočeniu nosovej priehradky.

 

Výskyt a príznaky

Udáva sa, že asi 80% dospelej populácie má vybočenú nosovú priehradku, ale asi  len 25% má aj zodpovedajúce problémy. Príznaky sú charakteristické- sťažené dýchanie cez jednu alebo obidve polovice nosovej dutiny, opakované nádchy a zápaly  prinosových dutín. Môže sa vyskytovať aj krvácanie z nosa, porucha čuchu, bolesť hlavy, chrápanie, nosová reč.

Diagnostika

Diagnóza sa stanoví jednoducho rinoskopickým vyšetrením- vidno vybočenie nosovej priehradky alebo hranu či tŕň nosovej priehradky. Pri výraznejšom opuchu nosovej sliznice je pred vyšetrením potrebné aplikovať na nosovú sliznicu  nosové kvapky, ktoré na čas odstránia jej opuch. Potrebné a prínosné je aj rinoendoskopické vyšetrenie. Presnejšie sa vyšetria deformity, ktoré sa nachádzajú v strednej a zadnej časti nosovej priehradky, posúdi sa oblasť vývodov prinosových dutín a takisto je možné cez choány vyšetriť aj nosohltan(vylúčenie tumoru nosohltana prípadne zväčšenej nosohltanovej „nosnej“ mandle). Niekedy je vybočenie  nosovej priehradky také výrazné, že nie je možné na jednej strane prezrieť nosovú dutinu. Štandardom je CT vyšetrenie , ktoré umožňuje posúdiť prípadnú patológiu v oblasti prinosových dutín a podľa potreby rozšíriť operačný výkon.

Diferenciálna diagnóza

Existujú aj iné ochorenia, ktoré môžu spôsobovať podobné príznaky ako vybočená nosová priehradka ako napr.: alergická nádcha, medikamentózna nádcha (nádcha spôsobená nadmerným užívaním dekongestívnych nosových kvapiek), nosové polypy, tumory nosa, zväčšená nosohltanová mandľa. Všetky tieto diagnózy sa môžu vyskytovať aj naraz s vybočenou nosovou priehradkou.

Liečba, pooperačná starostlivosť a režim

Liečba je len operačná.  Do 15 rokov života sa robí len výnimočne, kvôli tomu , že ešte nie je ukončený rast chrupkovej časti nosovej priehradky.

Operácia sa robí v celkovej anestézii a jej rozsah je rôzny podľa stupňa postihnutia. Dĺžka trvania operácie je väčšinou v rozsahu pol až jeden a pol hodiny. Operačný prístup je z vnútra nosa, rez je asi 1 cm od nozdry. Postupne sa  uvoľní sliznica od chrupky a kosti nosovej  priehradky, deformované časti sa odstránia a zvyšné sa vyrovnajú do strednej roviny. Rana sa zašije stehom, ktorý sa postupne vstrebe sám. Na udržanie priehradky v strednej rovine sa používajú fólie z tenkého plastového materiálu, ktoré sa v nose fixujú stehom, po týždni sa odstránia.

Prvý deň po operácii má pacient obojstranne v nosovej dutine mastnú tamponádu. Po odstránení tamponády v prvý pooperačný  deň može pacient krvácať. Krvácanie je väčšinou mierne a ustáva samo, prípadne po aplikácii nosových kvapiek. Prvé dni po operácii môže byť prítomné ľahké presakovanie krvi z nosa.  Fólie, ktoré sú v nose ponechané týždeň, môžu pacienta dráždiť a spôsobovať príznaky ako pri nachladení.  Ak je prítomná len ľahká deformácia nosovej priehradky (hrana alebo tŕň), tak je možná len cielená resekcia deformity pod endoskopickou kontrolou, následne nie je potrebná fixácia nosovými fóliami, pacient má na operovanej strane do druhého dňa mastnú tamponádu.

Pacient je prepustený do domácej starostlivosti na 2. pooperačný deň. Doma je potrebný kľudový režim, lokálna starostlivosť o nos podľa podrobného doporučenia v prepúšťacej správe (preplachy nosa slanou vodou, dekongestívne nosové kvapky, pri pridruženej operácii nosových mušlí a prinosových dutín aj nosová masť na zníženie tvorby krúst).

Po týždni pacient prichádza na kontrolou, pri kontrole sa odstránia fólie z nosa, pacientovi sa po odstránení fólií výrazne uľaví, dýchanie nosom sa zlepší, sliznica postupne odpuchne.

Komplikácie

Po operácii sa môže vyskytnúť zvýšená telesná teplota, v prípade pretrvávania teploty sú nasadené ATB, najlepšie podľa výsledkov výteru z nosa , ktorý sa vykonáva ešte predoperačne u každého pacienta. Po operácii môže byť niekoľko dní prítomný opuch hornej pery, zvýšená citlivosť horných zubov, bolestivosť alebo porucha citlivosti v oblasti nosovej špičky. Z neskorých veľmi zriedkavých komplikácií sa vyskytuje občas prederavenie nosovej priehradky.

Výsledok operačného výkonu

Výsledkom výkonu je zlepšenie dýchania nosom, zmiernenie chrápania, zníženie výskytu opakovaných zápalov prinosových dutín.

MUDr. Chomčová Zuzana
otorinolaryngológ
Nemocnica Svet zdravia Trebišov

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 28.10.2013 | Aktuality

  Slávnostné otvorenie geriatricko-doliečovacieho oddelenia

  Slávnostné otvorenie Geriatricko-doliečovacieho oddelenia vo svidníckej nemocnici sa konalo 25.10.2013 o 10:30 hodine, v hlavnom pavilóne nemocnice v lôžkovej časti na 3. poschodí, za prítomnosti predsedu Prešovského samosprávneho kraja MUDr. Petra Chudíka. Oddelenie prešlo kompletnou rekonštrukciou a zaujímavosťou, ktorá určite stojí za povšimnutie je otvorený priestor pre sestry – recepcia. Esteticky je celé oddelenie veľmi…
 • 15.02.2019 | Aktuality

  Na darovanie krvi v Spišskej Novej Vsi lákali aj bubnovačkou

  Do spišskonovoveskej nemocnice na Valentína zavítali snehuliak Olaf, Edo Drewo ako živý strom, choduliari, žonglér Stano či tanečné duo Heads Ball Ladies. A po ceste so sebou volali všetkých, ktorí chceli urobiť dobrý skutok a darovať krv. Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves totiž 14. februára organizovala Valentínsku kvapku krvi.   „Na Valentína sa obdarúvame…
 • 19.11.2019 | Aktuality

  Stretnutie bývalých zamestnancov nemocnice v Žiari nad Hronom

  Vedenie nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom v predvianočnom období opäť zorganizovalo spoločné stretnutie s bývalými zamestnancami. Toto milé stretnutie sa nieslo v duchu poďakovania a úcty.   Po privítaní a úvodnom slove sa prítomným dôchodcom prihovoril riaditeľ nemocnice Ing. Ivan Mokrý. V rámci príhovoru ich oboznámil s novými aktivitami v poskytovaním zdravotnej starostlivosti a…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.