Pôrodnica v Nemocnici Svet zdravia Partizánske dosiahla najnižší podiel cisárskych rezov spomedzi všetkých pôrodníc na Slovensku. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré pripravil Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk. Podiel cisárskych rezov bol v nemocnici vlani na úrovni 14,6 percenta.
„Fyziologický pôrod je pre organizmus mamičky aj dieťa najprirodzenejší. Preto ak neexistujú dôvody uskutočniť cisársky rez a zdravotný stav mamičky to dovoľuje, vždy sa snažíme uprednostniť prirodzený pôrod. Novorodenci, ktorí prídu na svet fyziologicky, sú zdravší a aj rekonvalescencia mamičky je oveľa rýchlejšia. Niekedy sa mamičky prirodzeného pôrodu obávajú, myslia si, že ho nezvládnu. Vtedy je našou úlohou im dohovoriť, aby sa cítili istejšie,“ hovorí primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Partizánske MUDr. Abutuaima Nidal.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za ideálny podiel cisárskych rezov v rozpätí 10 až 15 percent. V prvej pätici nemocníc s najnižším podielom cisárskych rezov za minulý rok sú aj Trenčín, Rimavská Sobota, Kežmarok a Spišská Nová Ves.
Rodinné prostredie
V Nemocnici Svet zdravia Partizánske sa vlani narodilo 606 detí, z toho šesť dvojičiek. Dievčat prišlo v nemocnici na svet 271, chlapcov zase 335. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Kristína, Viktória a Ema. U chlapcov dominovali mená Jakub, Šimon a Martin.
„Budúce mamičky k nám privádza rodinné prostredie našej malej pôrodnice i osobné zainteresovanie primára oddelenia. Snažíme sa, aby prístup ku každej rodičke bol individuálny, návštevy príbuzných sú prakticky neobmedzené a na nadštandardných izbách ponúkame možnosť ubytovania blízkej dospelej osoby,“ hovorí vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Zuzana Šramková s tým, že nemocnica uplatňuje aj rooming in, teda dieťatko je počas celej hospitalizácie na izbe spolu s mamičkou.
Mamičky spolu s oteckami majú v partizánskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. „Dozvedia sa tak, ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko, čo oceňujú hlavne prvorodičky. Na jeho príchod sa tak dokážu oveľa lepšie pripraviť, získajú praktické návyky a zoznámia sa s priestormi i personálom oddelenia,“ vysvetľuje Šramková. Predpôrodný kurz minulý rok absolvovalo 187 mamičiek.
Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu aj naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca a vytvoriť si individuálny pôrodný plán.