Prejsť na obsah

Partizánska pôrodnica má najmenší podiel cisárskych rezov na Slovensku

Pôrodnica v Nemocnici Svet zdravia Partizánske dosiahla najnižší podiel cisárskych rezov spomedzi všetkých pôrodníc na Slovensku. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré pripravil Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk. Podiel cisárskych rezov bol v nemocnici vlani na úrovni 14,6 percenta. „Fyziologický pôrod je pre organizmus mamičky aj dieťa najprirodzenejší. Preto ak neexistujú dôvody…

24.07.2019

Pôrodnica v Nemocnici Svet zdravia Partizánske dosiahla najnižší podiel cisárskych rezov spomedzi všetkých pôrodníc na Slovensku. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré pripravil Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk. Podiel cisárskych rezov bol v nemocnici vlani na úrovni 14,6 percenta.

„Fyziologický pôrod je pre organizmus mamičky aj dieťa najprirodzenejší. Preto ak neexistujú dôvody uskutočniť cisársky rez a zdravotný stav mamičky to dovoľuje, vždy sa snažíme uprednostniť prirodzený pôrod. Novorodenci, ktorí prídu na svet fyziologicky, sú zdravší a aj rekonvalescencia mamičky je oveľa rýchlejšia. Niekedy sa mamičky prirodzeného pôrodu obávajú, myslia si, že ho nezvládnu. Vtedy je našou úlohou im dohovoriť, aby sa cítili istejšie,“ hovorí primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Partizánske MUDr. Abutuaima Nidal.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za ideálny podiel cisárskych rezov v rozpätí 10 až 15 percent. V prvej pätici nemocníc s najnižším podielom cisárskych rezov za minulý rok sú aj Trenčín, Rimavská Sobota, Kežmarok a Spišská Nová Ves.

Rodinné prostredie

V Nemocnici Svet zdravia Partizánske sa vlani narodilo 606 detí, z toho šesť dvojičiek. Dievčat prišlo v nemocnici na svet 271, chlapcov zase 335. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Kristína, Viktória a Ema. U chlapcov dominovali mená Jakub, Šimon a Martin.

„Budúce mamičky k nám privádza rodinné prostredie našej malej pôrodnice i osobné zainteresovanie primára oddelenia. Snažíme sa, aby prístup ku každej rodičke bol individuálny, návštevy príbuzných sú prakticky neobmedzené a na nadštandardných izbách  ponúkame možnosť ubytovania blízkej dospelej osoby,“ hovorí vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Zuzana Šramková s tým, že nemocnica uplatňuje aj rooming in, teda dieťatko je počas celej hospitalizácie na izbe spolu s mamičkou.

Mamičky spolu s oteckami majú v partizánskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. „Dozvedia sa tak, ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko, čo oceňujú hlavne prvorodičky. Na jeho príchod sa tak dokážu oveľa lepšie pripraviť, získajú praktické návyky a zoznámia sa s priestormi i personálom oddelenia,“ vysvetľuje Šramková. Predpôrodný kurz minulý rok absolvovalo 187 mamičiek.

Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu aj naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca a vytvoriť si individuálny pôrodný plán.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 12.02.2021 | Aktuality

  Nové monitory dychu pre novorodencov

  Nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu môže u dieťaťa nastať počas prvého roku jeho života. SIDS spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Presná príčina nie je stále jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v období tehotenstva. Pravdepodobnosť zvyšujú aj…
 • 01.03.2018 | Procare

  Škrípete zubami? Môže byť za tým stres

  Vyšetrenie u stomatológa by malo mapovať okrem zubných problémov aj problémy s chrbticou, tlakom v ušiach alebo závratmi. V prípade problémov s čeľustným kĺbom je manuálna terapia u ortopéda a cviky od fyzioterapeuta nevyhnutnou súčasťou liečby. Prečo je to tak si môžete prečítať v rade lekára – stomatológa Dr. Zeitlera z ProCare Central. Škrípanie zubov…
 • 13.03.2017 | Aktuality

  Pracujúci dobrovoľníci cez víkend

  Projekt Krajší deň prebieha v trebišovskej nemocnici aj cez víkendy. Zamestnaní dobrovoľníci, ktorí sa rozhodli do projektu zapojiť a cez týždeň sa kvôli práci nestíhajú v nemocnici zastaviť, navštevujú našich pacientov cez svoj voľný čas. Práve to, že prídu pomáhať pacientom cez víkend, je znakom ich ozajstnej angažovanosti a obetavosti. Cez víkend teda môžete stretnúť na…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)