Xerostómia označuje suchosť v ústach. Čo môže byť jej príčinou? Ako sa lieči? Aj na tieto otázky sme sa opýtali lekárky ORL MUDr. Marianny Pillárovej.
Čo môže byť príčinou pocitu sucha v ústach?
Príčinou xerostómie – pocitu sucha a nedostatku slín môžu byť:
- niektoré lieky (antidepresíva, lieky na alergie a iné),
- vek (najmä u starších ľudí),
- chemoterapia,
- nervové poškodenie (zranenie alebo operácia),
- fajčenie,
- požívanie alkoholu alebo
- ide o vedľajší efekt iného ochorenia (AIDS, diabetes, anémia, Sjorgenov syndróm).
Z fyzikálnych vyšetrení je dôležité starostlivé vyšetrenie tváre, pier, jazyka a ústnej dutiny a detailný opis nálezu. Z laboratórnych vyšetrení sa využíva krvný obraz (anémia, leukocytóza, známky zápalu, trombocytopénia), základná biochémia vrátane glykémie a parametrov zápalu (CRP, prokalcitonín), HCG (suspekcia na graviditu).
Ako sa lieči xerostómia?
Liečba závisí od príčiny. Ak suchosť úst spôsobujú lieky, je vhodné ich nahradiť inými. Človek s týmto problémom tiež môže používať prípravky na zvlhčenie úst. Patria sem lieky na predpis, ale i bežné prípravky, ktoré sú dostupné v drogérii, napríklad hrozienková masť na popraskané kútiky úst či ústna voda so xylitolom. Lieky na predpis zahŕňajú medikácie (pilokarpín — parasympatomimetikum), ktoré stimulujú žľazy k produkcii slín. Človek s týmto ochorením by mal tiež myslieť na zvýšený vznik zubných kazov. Vhodné je používať prípravky s fluoridom.
Môže nedostatok slín spôsobiť nejaké poškodenie v ústnej dutine a v hrdle?
Xerostómia sa prejavuje suchosťou ústnej dutiny a jazyka, ale aj zvýšeným sklonom ku vzniku a šíreniu infekcií v ústnej dutine a k tvorbe ulcerácií na ústnej sliznici a jazyku. Ochorenie môže spôsobiť mnohé komplikácie ako napríklad:
- zvýšený vznik zubného kameňa a kazu,
- ranky v ústach,
- povlak na jazyku,
- kvasinkové infekcie,
- popraskané pery.
Hrozí tiež znížený príjem potrebných nutrientov, keďže človek vníma ťažkosti pri jedení.
Ako sa zisťuje príčina sucha v ústach?
Pri zisťovaní príčiny sucha v ústach je dôležitá jednak anamnéza (teda získanie informácií o ochoreniach, ktoré pacient prekonal, vrátane liekov, ktoré užíva, a pod.) A ďalšie vyšetrenia ako sú napríklad:
- vyšetrenie dutiny ústnej,
- vyšetrenie slinných žliaz zobrazovacími metódami (užíva sa najmä ultrasonografia, magnetická rezonancia – MRI a počítačová tomografia – CT) alebo
- laboratórne vyšetrenie krvi (môže preukázať napríklad zápal alebo iné problémy).
V prípade, že má lekár podozrenie, že za sucho v ústach môžu nádorové ochorenia alebo autoimunitné ochorenia (napríklad Sjögrenov syndróm), odoberie vzorku tkaniva zo slinnej žľazy (odborne sa tomuto odberu hovorí biopsia) a odošle ho na mikroskopické vyšetrenie.
Ak sa nezistí príčina, tak lekár pacienta odošle na vyššie pracovisko, kde majú k dispozícii iné vyšetrovacie metódy.