V Nemocnici Svet zdravia Michalovce to v súčasnej situácii vyzerá ako vo vojnovom stave. Na oddelení anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS) ležia desiatky pacientov s ťažkým COVID priebehom.
Nočné mory
Zdravotníci vyobliekaní v celotelových overaloch, s respirátormi a ochrannými okuliarmi na tvári zažívajú počas tretej vlny nové extrémy. Oddelenie OAMIS je plné tragických príbehov a smrť je na oddelení už pravidelným návštevníkom.
Vyrovnať sa s tým je naozaj náročné. „Je to hrozné nielen pre pozostalých, ale aj pre nás. Neraz bezmocne hľadíme, ako nám človek pred očami odchádza, ako je výsledkom všetkého nášho snaženia neodvratný koniec. A potom sa ešte musíme pozrieť do očí jeho najbližších a oznámiť im, že to nezvládol,“ hovorí primár oddelenia OAMIS michalovskej nemocnice Marek Pastír. Už to nie je len o starších. Nový variant vírusu „kosí“ aj pacientov v strednom veku, najmladší v michalovskej nemocnici mal len tridsať rokov.
Nikdy nebudú ako pred chorobou
Odchodom z nemocnice, teda prekonaním Covidu, pacient ešte nevyhráva. Organizmus, a najmä pľúca, už nikdy nebudú ako pred chorobou. „Predstavte si pľúca ako špongiu, ktorá sa naplní vodou zmiešanou so sadrou. Najprv akoby opuchli a potom stvrdnú. Po prekonaní covidu už nebudú dostatočne elastické a schopné prijať toľko vzduchu“, dopĺňa primár.
Za všetkým negatívnym predsa existujú aj pozitívne príbehy. Takým prípadom bol aj pacient z michalovskej nemocnice, „zarytý antivaxer“, ktorý prekonal ťažký priebeh covidu. Muž bol taký zoslabnutý, že nedokázal sám jesť, neudržal ani telefón v ruke. Zázrakom a s obrovskou vôľou prežiť sa mu podarilo dostať z nemocnice a z ochorenia sa zotavuje doma. Ako hovorí primár, „Aj on je dôvod, prečo stále veríme, že dokážeme zachrániť aspoň niektorých.“
Všadeprítomný vírus
Primár infektologického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce vníma súčasnú situáciu s covidom ako vojnový stav. Potvrdzuje to tým, že od druhej svetovej vojny nebolo v nemocniciach v takom krátkom období toľko obetí. „Koronavírus sa v pľúcach len začína, postupne sa rozlezie po celom organizme,“ dopĺňa tým, že pacienti okrem ťažkého zápalu pľúc, čelia vďaka covidu aj problémom s embóliou, trombózou ciev, poškodením obličiek, pečene či mozgu.
Priznáva, že pocit bezmocnosti je najhorší. Keď má pred sebou ľudí s minimálnou šancou na prežitie a vie, že ich chorobu nedokáže zastaviť. Ostáva len nádej, že tak ako iné vírusy, aj tento sa postupne zmierni a vyhasne. „Dnes ani len netušíme, koľko vĺn nás ešte čaká. V takomto tempe sa nedá fungovať dlhodobo. Aj keď raz to šialenstvo pominie, smutné príbehy, adrenalín a traumy v nás dlho zostanú,“ vysvetľuje svoj pohľad primár Štefan Zamba.
Celý článok si môžete prečítať tu