Prejsť na obsah

Spišskonovoveská nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves dostalo od Nadácie Križovatka štyri monitory dychu pre novorodencov. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a ak nastane jeho zlyhanie, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).   „Vďaka monitorom budú bábätká v ešte väčšom bezpečí. Samotný monitor dychu…

18.07.2018

Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves dostalo od Nadácie Križovatka štyri monitory dychu pre novorodencov. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a ak nastane jeho zlyhanie, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).

 

„Vďaka monitorom budú bábätká v ešte väčšom bezpečí. Samotný monitor dychu nedokáže zabrániť vzniku respiračných problémov, upozorní však okamžite na problém, umožní tak včasnú intervenciu a tým je schopný dieťatko zachrániť. Vďaka novým monitorom dokážeme posilniť materiálno-technické vybavenie, ktoré v nemocnici v súčasnosti máme,“ uviedla riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves MUDr. Renáta Šuláková.

Nadácia Križovatka sa snaží monitormi BabySense vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku. Riaditeľka nadácie Táňa Tomasch vysvetľuje, že monitory dychu sú jedinou účinnou pomôckou pri prevencii SIDS.

„Nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu môže u dieťaťa nastať počas prvého roku života. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so SIDS, diagnózou, ktorú lekári stanovia žiaľ až po smrti dieťaťa,“ podotýka Tomasch s tým, že SIDS spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Medzi hlavné rizikové faktory patrí fajčenie matky i nižšia pôrodná hmotnosť dieťaťa.

„Aj akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor, napríklad prikrývky alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa či prekážky v dýchacích cestách. Tiež každé oslabenie detského organizmu – infekčné choroby, horúčky či zvracanie – a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS,“ vysvetľuje Tomasch.

Monitory dychu BabySense sú podľa Tomasch jediným výrobkom na svete registrovaným ako zdravotnícka pomôcka a spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov. Mamičky si ich budú môcť zo spišskonovoveskej nemocnica čoskoro požičať pre svoje bábätko aj domov.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 08.04.2021 | Aktuality

  Praktický dar pre COVID oddelenie v Dunajskej Strede od nadácie DSA

  Dňa 31.03.2021 prišla Nadácia DSA podarovať 2 kusy infúznych púmp pre COVID Oddelenie.   Zakladateľom nadácie je Dan-Slovakia Agrar a.s. Veľký Meder a osobne nám ich priniesol pán László Póda. Infúzne pumpy sa budú využívať pri ventilovaných pacientoch na dávkovanie liekov v presne určenom množstve a to nepretržite počas 24 hodinového cyklu. Tento dar si nemocnica naozaj cení,…
 • 07.08.2018 | Aktuality

  Odborníci a mamičky hodnotili slovenské pôrodnice

  Pôrodnice Svet zdravia získali ocenenia v hodnotení Sprievodca pôrodnicami 2018 (za 2017). Prečítajte si, aké hodnotenie získali od mamičiek alebo expertov pôrodnice Svet zdravia vo vašom regióne.   Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Snahou projektu je poskytnúť komplexné informácie o slovenských pôrodniciach a pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia svoje…
 • 11.05.2018 | Aktuality

  Zamestnanecká kvapka krvi

  Darovať vlastnú krv na záchranu života človeka, ktorého väčšinou nepoznáme, je vysoko humánny skutok. Nikto nevie, kedy bude sám potrebovať krv, alebo jeho blízky. Zamestnanci nemocnice sú zväčšia na strane, ktorá zabezpečuje túto vzácnu tekutinu pre pacientov, aplikuje transfúzne prípravky, sleduje zdravotný stav pacienta po podaní.   Avšak 10. májový deň na Hematologicko-transfúziologickom oddelení, kde…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)