Strečing je systém cvičení, pri ktorých sa rozvíja naťahovacia schopnosť svalu, jeho elasticita, pružnosť a v dôsledku toho aj pohyblivosť v kĺboch.
Predstavuje taktiež jednu z foriem aktívnej regenerácie. Zohráva dôležitú úlohu v rámci regenerácie a kompenzácie. Pri nedostatočnom strečingu dochádza k skracovaniu svalstva, a tým môže dôjsť k rýchlejšiemu zraneniu. Ak sa budeme pravidelne venovať strečingu, eliminujú sa rôzne bežecké zranenia, odstránime svalovú nerovnováhu. Po behu je dôležité uvoľniť svaly a až potom ich natiahnuť. Záverečný strečing by sme mali absolvovať po každom tréningovom behu alebo pretekoch.
Ako by mal vyzerať správny strečing?
Zaraďujeme cviky statického strečingu na uvoľnenie jednotlivých svalov. Taktiež je dôležité, aby sa telo vrátilo do pokojového stavu. Zníži sa srdcová frekvencia a znižuje sa kyselina mliečna vo svaloch. V jednotlivých pozíciách zotrváme niekoľko sekúnd (10-20s). S každým výdychom lepšie natiahneme sval. Všetko vykonávame podľa našich pocitov. Žiadne extrémne naťahovanie a pociťovanie bolesti počas strečingu nie je dobré. Cvičenia pri nízkych teplotách, v zimnom období vykonajme radšej doma.
Z čoho by mal pozostávať statický strečing po behu?
- výpad jednou nohou vpred/kľak na jednej nohe (cvik je zameraný na natiahnutie štvorhlavých svalov, bedrovodriekového svalu a jazykovitého svalu)
- stoj na jednej nohe, druhú nohu chytíme za chodidlo a preložíme cez koleno do polohy sedu (cvik je zameraný na sedacie svaly)
- ľah vpred s rotáciou trupu s následným zanožením (cvičením si natiahnete svaly celého tela s dôrazom na trup, chrbticu a ohýbače trupu. Tento cvik je zameraný na priamy, priečny brušný sval, šikmé svaly brucha, bedrovodriekový sval.
- poloha ,,strecha“ (cvik zameraný na pretiahnutie lýtkových svalov-zadné svaly lýtka, Achillovu šlachu)
- cvik ,,praclík“ zameraný na pretiahnutie svalov stehna, sedacích svalov, bedrových ohýbačov a svalov hrudníkovej a krížovej chrbtice
- ľah vzad a následne pritiahnutie jednej nohy a potom druhej (cvičenie je zacielené na zadné svaly stehna, sedacie svaly)
- predklon a úklon hlavy (cvičenia sú zamerané na uvoľnenie šijových a trapézových svalov)
- stoj mierne rozkročný, pažu predpažiť a následne pokrčiť v lakti (cvik je zameraný na natiahnutie ramenného pletenca)
Názornú ukážku strečingu po behu od slovenskej bežkyne a trénerky Romany Komarňanskej si môžete pozrieť v nasledovnom videu. #PovedzteBehuSvojeAno
Romana sa pravidelne umiestňuje v pretekoch od 5 do 42 kilometrov na najvyšších priečkach. Behu sa venuje takmer neustále, trénuje sama, ale má aj svojich zverencov. Behu sa venuje denne hodinu až dve, k tomu pridáva iné pohybové aktivity a regenerácia. Pre svojich zverencov pripravuje tréningové plány a aj ich vedenie.
Páčil sa vám tento článok? Viac rád si môžete prečítať v blogu O zdraví.
Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni