„Som hrdý na to, že nemocnice Penta Hospitals dnes poskytujú akútnu zdravotnú starostlivosť v rámci nových moderných urgentných príjmov. Svidnícka nemocnica bola do pevnej siete urgentných príjmov 1. typu zaradená v decembri v roku 2023 s účinnosťou od 1. januára 2024. Keďže dovtedy fungovali v nemocnici len ambulancie ústavnej pohotovostnej služby, v prvom rade bolo potrebné vykonať organizačno-procesné zmeny, vytvoriť úplne nové oddelenie s vlastným personálom. Som veľmi rád, že už po prvom roku fungovania sa odzrkadlilo, že urgentný príjem vo svidníckej nemocnici je nevyhnutnosťou, aby ľudia z okresov Svidník, Stropkov a Medzilaborce dostali akútnu zdravotnú starostlivosť kvalitne a včas. A práve preto bolo potrebné pristúpiť aj k rekonštrukcii pôvodných priestorov. Renovácia priestorov urgentného príjmu priniesla benefity tak pre pacientov, ako aj pre samotný personál a výrazne sme opäť dokázali skrátiť čas od príchodu pacienta, po stanovenie diagnózy a začiatok liečby,“ uviedol Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko.
„Staráme sa o spádovú oblasť s viac ako 58 000 obyvateľmi v odľahlom regióne severovýchodného Slovenska, ktorý súčasne trpí horšou dopravnou dostupnosťou. Plne si uvedomujeme obrovskú zodpovednosť v starostlivosti o našich pacientov a neustále podnikáme kroky pre skvalitnenie a zefektívnenie poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Kým sme ukončili rekonštrukciu pôvodných priestorov urgentného príjmu, akútnu zdravotnú starostlivosť sme poskytovali na dvoch rôznych miestach, v rámci jedného poschodia. Po štyroch mesiacoch rekonštrukcie dnes stojíme v obnovených priestoroch komplexného oddelenia, s moderným medicínskym vybavením, dokonca s vlastnou operačnou sálou. Urgentný príjem je vstupnou bránou do nemocnice pre akútnych pacientov a aj to, kde je situovaný, aké krátke sú transportné trasy pacientov i jeho vybavenosť zvyšujú kvalitu a rýchlosť diagnostiky či ošetrenia našich pacientov,“ povedal Marek Pytliak, riaditeľ nemocnice Penta Hospitals Svidník.
Súčasťou zrekonštruovaného pracoviska sú aj naďalej interná, chirurgická a neurologická ambulancia. Pribudli však resuscitačná miestnosť a expektačné lôžka. Do priestorov bola tiež inštalovaná nová vzduchotechnika zabezpečujúca filtráciu vzduchu a klimatizáciu prostredia.
Moderný crash room
Moderná resuscitačná miestnosť, tzv. crash room, je určená pre starostlivosť o pacientov v mimoriadne závažnom a život ohrozujúcom stave. Miestnosť je plne zariadená prístrojovým vybavením podobným tomu, aký obsahuje štandardná operačná sála vrátane operačného stola a operačnej lampy.
Expektačné lôžka zas slúžia na pozorovanie pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje neustály dohľad alebo je ich diagnóza nejasná. Na pracovisku sa teraz nachádza takýchto monitorovacích lôžok päť. Jedno z nich je umiestnené v izolačnej izbe pre prípad potreby oddelenia potenciálne infekčného pacienta od ostatných.
Triáž pacientov
Renovovaný urgentný príjem má aj čakáreň s recepciou. Poradie ošetrenia pacientov je po novom založené na manchesterskom triediacom systéme, tzv. triáži. Triážny pracovník radí pacientov do piatich farebných kategórií podľa naliehavosti ich zdravotného stavu a najvážnejšie prípady zdravotníci riešia okamžite.
„Vďaka tomuto opatreniu a spôsobu kategorizácie pacientov výrazne zvyšujeme šance pacientov so závažným úrazom či ochorením na prežitie a celkové uzdravenie,“ dodala Ingrida Beríková, primárka urgentného príjmu Nemocnice Penta Hospitals Svidník.
Jednotlivé farebné skupiny sa líšia nielen naliehavosťou, ale aj predbežným časom do ošetrenia. Skupiny červenej a oranžovej farby signalizujú najvyššiu prioritu – ohrozenie života a nutnosť okamžitého vyšetrenia, ostatné farebné skupiny znamenajú, že život nie je ohrozený, a preto je pacient k ošetreniu zavolaný hneď, ako to je možné.
Rekonštrukciu urgentného príjmu v nemocnici realizovali od septembra do decembra minulého roka. Obnovené priestory sú tak pacientom k dispozícii od začiatku januára 2025. V blízkej budúcnosti chce vedenie nemocnice obnoviť aj cestnú komunikáciu, ktorá vedie k urgentnému príjmu.
Počas prvého roka fungovania ošetrili viac ako 9000 pacientov
Za prvý rok fungovania urgentného príjmu ošetrili na pracovisku 9050 pacientov, pričom ďalšie tisícky pacientov vyšetrili v rámci ambulancií pohotovostnej služby, ktoré nemocnica prevádzkuje.
Vekový priemer ošetrených pacientov bol 50 rokov a medzi najčastejšie diagnózy, pre ktoré urgentný príjem navštívili, v rámci chirurgie patrili: pomliaždeniny, zlomeniny, tržné rany a popáleniny, vykĺbenia a vyvrtnutia horných a dolných končatín či bolesti brucha.
Na neurologickej ambulancii bolo vyšetrených najviac pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou, bolesťami hlavy, epileptickými záchvatmi či poškodeniami medzistavcových platničiek. Interní lekári zas najčastejšie riešili prípady dýchavičnosti, chorôb obehovej sústavy, bolestí hrudníka, horúčky a hypertenzie.