Často je poradcom, inokedy asistentom, niekedy aj knihovníkom. Systém IBM Watson for Oncology využívajú onkológovia zo siete nemocníc Svet zdravia už rok. Pri nádorových ochoreniach tak majú možnosť overiť si správnosť navrhovanej liečby aj pomocou umelej inteligencie a na základe medzinárodne overených postupov. Systém dosiaľ onkológovia využili pri terapii vyše 500 pacientov. Za definitívne rozhodnutie o výbere liečby stále zodpovedá lekár.
„Sme radi, že môžeme byť prvými v zavádzaní umelej inteligencie do onkologickej liečby na Slovensku. Moderné technológie do zdravotníctva určite patria a aj pri Watson for Oncology sa ukazuje, že toto je smer aj do budúcnosti,“ hovorí medicínsky riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia MUDr. Róbert Hill.
„Neustále sledovať pri všetkých nádoroch všetky najnovšie klinické štúdie, ktoré pribúdajú enormnou rýchlosťou, zrejme nikto z lekárov nedokáže. Tým, že systém sumarizuje najaktuálnejšie medzinárodné poznatky z oblasti liečby nádorových ochorení, dokáže poskytnúť onkológovi rýchlu spätnú väzbu. Utvrdí ho tak v tom, že ním zvolený liečebný postup je adekvátny. Takýto druhý názor a kontrola majú preto pre onkológa veľký zmysel,“ hovorí MUDr. Eva Pritzová, klinická onkologička banskobystrického Mammacentra Sveta zdravia, ktorá je zároveň jedným z medicínskych koordinátorov projektu.
Od apríla 13 diagnóz
Vo Svete zdravia začalo s Watsonom vlani pracovať 18 vyškolených onkológov z desiatich pracovísk na Slovensku (Michalovce, Vranov nad Topľou, Svidník, Trebišov, Humenné, Rimavská Sobota, Dunajská Streda, Galanta, Banská Bystrica a Topoľčany). Prvých päť pacientiek s rakovinou prsníka a s rakovinou krčka maternice zaradili do počítačového systému v apríli 2017. Odvtedy sa číslo zvýšilo na vyše 500 a od tohto mesiaca sa rozšíril aj počet licencií pre lekárov Sveta zdravia. Svojich pacientov môže do systému zadávať päť ďalších onkológov.
Jednotlivé verzie počítačového systému sa tri- až štyrikrát do roka aktualizujú. Projektová manažérka MUDr. Jaroslava Feketeová vysvetľuje, že najnovšia verzia je z tohto mesiaca a lekári môžu aktuálne zadávať pacientov s 13 diagnózami. „Odporúčania liečby dokáže systém vygenerovať pre rakovinu prsníka, pľúc, hrubého čreva a konečníka, žalúdka, pečene, krčka maternice, vaječníkov, prostaty, močového mechúra a štítnej žľazy. V apríli pribudli dve ďalšie diagnózy – rakovina maternice a rakovina pažeráka,“ podotýka Feketeová s tým, že u väčšiny týchto skupín nádorov vie systém odporučiť liečbu aj v pokročilom štádiu, v druhej a tretej línii liečby.
Najviac pomáha pri rakovine prsníka
Počítačový systém bol počas prvého roka lekármi najviac využívaný pri rakovine prsníka (38 percent pacientov), rakovine hrubého čreva (14 percent pacientov) a rakovine pľúc (14 percent pacientov). Z hľadiska veku je zase najviac zastúpená skupina 60- až 69-ročných pacientov.
Aby systém dokázal navrhnúť adekvátny liečebný postup, lekár doň zadá všetky potrebné údaje, ktoré na výber liečby majú vplyv a týkajú sa pacienta a typu nádoru. Vypĺňa kolónky s vekom, hmotnosťou či pohlavím pacienta, uvádza jeho takzvaný výkonnostný stav, všetky klinické informácie, štádium choroby, vykonané procesy, ich rozsah aj dátumy zákrokov.
„Zadajú sa údaje o veľkosti nádoru, stave lymfatických uzlín, výskyte metastáz. Systém si pýta podrobnú charakteristiku nádoru i rôzne laboratórne parametre a berie pritom ohľad aj na iné pridružené ochorenia pacienta,“ podotýka Pritzová.
Počítačový systém následne v priebehu niekoľkých sekúnd údaje o pacientovi spracuje. Prehľadá pritom viac ako 300 lekárskych periodík, vyše 200 učebníc a takmer 15 miliónov strán odborného textu a navrhne lekárovi optimálnu liečebnú alternatívu. Definitívne však o liečbe stále rozhoduje lekár, ktorý je za ňu zodpovedný.
Z pohľadu pacienta je použitie tohto systému bezplatné. Používa sa však iba pri vybraných prípadoch. Zdravotné poisťovne zatiaľ rovnako nezohľadňujú jeho využitie vo svojich platbách za zdravotné výkony. Watson funguje iba v angličtine, pričom lekári majú k dispozícii používateľskú príručku v slovenčine.