Prejsť na obsah

Vakcína nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19

Očkovanie zdravotníkov a určených skupín proti ochoreniu COVID-19 mRNA vakcínou je v plnom prúde. Existuje však veľa dezinformácií a hoaxov o vlastnostiach vakcíny alebo prípadných vedľajších účinkoch. Aj vás zaujíma, aký je rozdiel medzi jednotlivými vakcínami, alebo či môžete po vakcíne ochorieť? Odpovede sa dozviete v rade primára OAIM a zároveň námestníka pre liečebno-preventívnu starostlivosť…

26.01.2021

Očkovanie zdravotníkov a určených skupín proti ochoreniu COVID-19 mRNA vakcínou je v plnom prúde. Existuje však veľa dezinformácií a hoaxov o vlastnostiach vakcíny alebo prípadných vedľajších účinkoch. Aj vás zaujíma, aký je rozdiel medzi jednotlivými vakcínami, alebo či môžete po vakcíne ochorieť? Odpovede sa dozviete v rade primára OAIM a zároveň námestníka pre liečebno-preventívnu starostlivosť Nemocnice Svet zdravia MUDr. Stanislava Saladiaka.

Na Slovensku sa očkuje proti ochoreniu COVID-19 mRNA vakcínou od výrobcu BioNtech/Pfizer. Schválená na podávanie je aj vakcína výrobcu Moderna a v procese schvaľovania je vakcína Oxford/AstraZeneca.

Aký je rozdiel medzi jednotlivými vakcínami?

Rozdiel je v spôsobe zavedenia dôležitých informácií do tela vyvolávajúcich vznik imunity. Prvé dve spomenuté, vakcína Comirnaty od výrobcu BioNtech/Pfizer a vakcína Moderna, využívajú mediátorovú ribonukleovú kyselinu – mRNA.

Vakcína Oxford/AstraZeneca obsahuje nereplikujúci sa vírusový vektor. Dôležité je spomenúť taktiež rozdiely v požadovaných teplotách skladovania. Pre vakcínu BioNtech/Pfizer je to mínus 80 °C, pre vakcínu Moderna mínus 20 °C a pre vakcínu Oxford/AstraZeneca 2-8 °C.

Vakcína v žiadnom prípade nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19

V prípade, že sa dáte zaočkovať, nemusíte sa obávať, že vám vakcína spôsobí vznik ochorenia COVID-19. Ochorenie môže spôsobiť len infikovanie sa samotným vírusom SARS-CoV-2. Pacient po vakcinácii môže ochorieť iba v prípade, ak sa infikoval vírusom v čase pred vakcináciou alebo v čase, keď si jeho telo po vakcinácii ešte nedokázalo vytvoriť dostatočnú imunitu.

Napriek tomu pred očkovaním nie je potrebné sa dať pretestovať.

V prípade, že máte termín vakcinácie a boli ste v úzkom kontakte s pozitívnym pacientom,  je potrebná zmena termínu. Ideálne by bolo očkovanie odložiť minimálne na štyri týždne od nástupov príznakov ochorenia COVID-19, eventuálne od pozitívneho RT PCR testu u bezpríznakových. Názory odborníkov a prístupy jednotlivých krajín k tejto otázke sú nejednotné.

Aké sú prínosy a riziká očkovania proti COVID-19?

Medzi najviac rizikové skupiny patria starší pacienti, pretože u nich priebeh ochorenie býva ťažší a úmrtnosti na infekciu spôsobenú vírusom SARS-CoV-2 je vyššia. Prioritizácia očkovania tejto skupiny je preto esenciálna.

Medzi riziká vakcinácie patria nežiadúce reakcie ako anafylaktický šok, čo je vlastne celková alergická reakcia, ale aj teploty, búšenie srdca a bolesti. Samotná anafylaktická reakcia sa však vyskytuje veľmi zriedkavo a zdravotnícky personál vie, ako takúto reakciu liečiť a zvládnuť. Väčšina známych nežiadúcich účinkov je však mierna.

Túto radu pre vás pripravil ich MUDr. Stanislav Saladiak, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Nemocnice Svet zdravia Humenné a zároveň primár OAIM.

Pozrite si kompletné informácie ako sa proti korona vírusu chrániť.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 25.05.2018 | Aktuality

    Deň matiek v Trebišove

    Druhá májová nedeľa tradične patrí mamám a starým mamám. Keďže Deň matiek slávia aj pacientky, ktoré sú hospitalizované v trebišovskej nemocnici, aj im patrí veľká vďaka a úcta za všetku lásku a obetu. Pre tieto pacientky si dobrovoľníci z Krajšieho dňa pripravili veľké prekvapenie.   Hospitalizované mamy a staré mamy boli obdarované srdiečkom a sladkým koláčom, ktorý dobrovoľníčky samé upiekli, aby ich…
  • 11.01.2018 | Aktuality

    Vo vranovskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí od roku 2000

    Spolu 1015 detí počas minulého roka priviedli na svet lekári vo vranovskej pôrodnici. Hranicu tisíc pôrodov pritom naposledy prekročili v roku 2000. Šesť mamičiek si z nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou domov odnieslo dvojičky.   „Máme dobrú spoluprácu s obvodnými gynekológmi, rozšírili sme kurzy predpôrodnej prípravy, zvýšili počet nadštandardných lôžok, poskytujeme laktačné poradenstvo a…
  • 25.10.2016 | Aktuality

    XV. ročník Žiarskeho sesterského dňa

    S každoročným jesenným obdobím k nám, v okresnom meste Žiar nad Hronom, prichádza aj Žiarsky sesterský deň. Organizačný tím ŽSD zo Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom v spolupráci s Fakultou zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici a Regionálnou komorou SaPA pripravili už XV. ročník Žiarskeho sesterského dňa. Nedá nám nespomenúť, že základný kameň …

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.