Očkovanie zdravotníkov a určených skupín proti ochoreniu COVID-19 mRNA vakcínou je v plnom prúde. Existuje však veľa dezinformácií a hoaxov o vlastnostiach vakcíny alebo prípadných vedľajších účinkoch. Aj vás zaujíma, aký je rozdiel medzi jednotlivými vakcínami, alebo či môžete po vakcíne ochorieť? Odpovede sa dozviete v rade primára OAIM a zároveň námestníka pre liečebno-preventívnu starostlivosť Nemocnice Svet zdravia MUDr. Stanislava Saladiaka.
Na Slovensku sa očkuje proti ochoreniu COVID-19 mRNA vakcínou od výrobcu BioNtech/Pfizer. Schválená na podávanie je aj vakcína výrobcu Moderna a v procese schvaľovania je vakcína Oxford/AstraZeneca.
Aký je rozdiel medzi jednotlivými vakcínami?
Rozdiel je v spôsobe zavedenia dôležitých informácií do tela vyvolávajúcich vznik imunity. Prvé dve spomenuté, vakcína Comirnaty od výrobcu BioNtech/Pfizer a vakcína Moderna, využívajú mediátorovú ribonukleovú kyselinu – mRNA.
Vakcína Oxford/AstraZeneca obsahuje nereplikujúci sa vírusový vektor. Dôležité je spomenúť taktiež rozdiely v požadovaných teplotách skladovania. Pre vakcínu BioNtech/Pfizer je to mínus 80 °C, pre vakcínu Moderna mínus 20 °C a pre vakcínu Oxford/AstraZeneca 2-8 °C.
Vakcína v žiadnom prípade nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19
V prípade, že sa dáte zaočkovať, nemusíte sa obávať, že vám vakcína spôsobí vznik ochorenia COVID-19. Ochorenie môže spôsobiť len infikovanie sa samotným vírusom SARS-CoV-2. Pacient po vakcinácii môže ochorieť iba v prípade, ak sa infikoval vírusom v čase pred vakcináciou alebo v čase, keď si jeho telo po vakcinácii ešte nedokázalo vytvoriť dostatočnú imunitu.
Napriek tomu pred očkovaním nie je potrebné sa dať pretestovať.
V prípade, že máte termín vakcinácie a boli ste v úzkom kontakte s pozitívnym pacientom, je potrebná zmena termínu. Ideálne by bolo očkovanie odložiť minimálne na štyri týždne od nástupov príznakov ochorenia COVID-19, eventuálne od pozitívneho RT PCR testu u bezpríznakových. Názory odborníkov a prístupy jednotlivých krajín k tejto otázke sú nejednotné.
Aké sú prínosy a riziká očkovania proti COVID-19?
Medzi najviac rizikové skupiny patria starší pacienti, pretože u nich priebeh ochorenie býva ťažší a úmrtnosti na infekciu spôsobenú vírusom SARS-CoV-2 je vyššia. Prioritizácia očkovania tejto skupiny je preto esenciálna.
Medzi riziká vakcinácie patria nežiadúce reakcie ako anafylaktický šok, čo je vlastne celková alergická reakcia, ale aj teploty, búšenie srdca a bolesti. Samotná anafylaktická reakcia sa však vyskytuje veľmi zriedkavo a zdravotnícky personál vie, ako takúto reakciu liečiť a zvládnuť. Väčšina známych nežiadúcich účinkov je však mierna.
Túto radu pre vás pripravil ich MUDr. Stanislav Saladiak, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Nemocnice Svet zdravia Humenné a zároveň primár OAIM.
Pozrite si kompletné informácie ako sa proti korona vírusu chrániť.