Prejsť na obsah

Za dva roky počet pôrodov v partizánskej nemocnici stúpol o vyše polovicu

Presne 600 pôrodov počas minulého roka uskutočnili lekári v nemocnici Svet zdravia Partizánske. V porovnaní s predchádzajúcim rokom 2016 počet pôrodov stúpol o vyše osem percent, oproti roku 2015 až o viac ako polovicu. „Budúce mamičky u nás nájdu príjemné domáce prostredie a snažíme sa, aby bol náš personál neustále nápomocný a ústretový. Rodičkám poskytujeme…

11.01.2018

Presne 600 pôrodov počas minulého roka uskutočnili lekári v nemocnici Svet zdravia Partizánske. V porovnaní s predchádzajúcim rokom 2016 počet pôrodov stúpol o vyše osem percent, oproti roku 2015 až o viac ako polovicu.

„Budúce mamičky u nás nájdu príjemné domáce prostredie a snažíme sa, aby bol náš personál neustále nápomocný a ústretový. Rodičkám poskytujeme predpôrodnú prípravu a po pôrode im pomáha skúsená neonatologička, ktorá mamičky učí, ako sa správne starať o bábätko. Aj to sú podľa nás dôvody, prečo k nám chodí stále väčší počet rodičiek,“ hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Nidal Abutuaima.

Zatiaľ čo v roku 2015 sa uskutočnilo v partizánskej pôrodnici 392 pôrodov, v roku 2016 ich bolo už 553 a vlani sa číslo vyšplhalo na 600. Minulý rok sa v nemocnici narodilo o 40 chlapcov viac, ako dievčat a jedna mamička priviedla na svet dvojičky. Najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, boli Ema, Natália a Sofia. Medzi chlapcami dominovali mená ako Jakub, Adam a Matej.

Rozšírenie predpôrodnej prípravy

Na novorodenecké oddelenie partizánskej nemocnice počas minulého roku pribudlo nové vybavenie, napríklad vozíky, výhrevné lôžko, lampa na fototerapiu, ventilátor na intenzívnu liečbu či zavinovačky pre novorodencov a košele pre rodičky.

Tento rok plánuje pôrodnica najmä rozšíriť predpôrodnú prípravu, ktorú budúcim mamičkám i oteckom poskytuje už dva roky. K edukáciám o výžive a životospráve budúcej mamičky, o príprave na pôrod i dojčení by malo pribudnúť aj cvičenie. Vlani sa predpôrodnej prípravy zúčastnilo 215 mamičiek.

Od tohto roku tiež nemocnica umožňuje prítomnosť blízkej osoby pri pôrode bez poplatku. Nemocnica podporuje i takzvaný rooming in, teda umiestnenie matky a novorodenca v jednej izbe v ich bezprostrednej vzájomnej blízkosti.

Milé poďakovanie

Zdravotnícky personál partizánskej nemocnice minulý rok veľmi potešilo aj úprimné poďakovanie od jednej z rodičiek. Vo svojom odkaze mamička Adriána z Nitrianskeho Rudna píše:

„Ďakujem za ľudský prístup, za milé slovo, keď mi bolo do plaču. Ďakujem celému gynekologicko-pôrodníckemu oddeleniu za úžasnú tímovú prácu pri pôrode, ktorého som sa síce obávala, ale podržali ma, navodili príjemnú atmosféru, aby som nebola pod takým stresom. Ďakujem za úsmev, ktorý je v dnešnej dobe vzácny a tu som úsmev stretávala od rána do noci. Som veľmi rada, že som si vybrala pôrodnicu v Partizánskom, bola to správna voľba.“

Aj celkový počet pôrodov v nemocniciach, ktoré sú v sieti Svet zdravia, vlani stúpol. Zatiaľ čo v roku 2016 ich bolo spolu 9640, minulý rok sa počet zvýšil na 10 082.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 27.06.2022 | Aktuality

  4. ročník Neurologického dňa vo Všeobecnej nemocnici Rimavská Sobota

  15. júna 2022 sme už po štvrtý krát privítali na pôde Všeobecnej nemocnice Rimavská Sobota resp. Neurologickom dni záujemcov o rôzne témy z oblasti neurológie. Podujatie otvoril riaditeľ nemocnice doc. MUDr. Richard Hrubý, PhD., MBA, MPH a tiež primárka neurologického oddelenia MUDr. Erika Zacharová. V doobednej časti programu prebiehalo neuromuskulárne fórum so zaujímavými prednáškami MUDr. Moniky Turčanovej…
 • 07.05.2017 | Aktuality

  Medzinárodný deň sestier v trebišovskej nemocnici

  12. máj si na celom svete pripomíname deň narodenia zakladateľky moderného ošetrovateľstva Florence Nightingaleovej. V tento významný deň poukazujeme na dôležitosť poslania sestier a ich význam pre spoločnosť. Obetavú prácu zdravotných sestier si pri príležitosti ich medzinárodného sviatku uctilo aj vedenie trebišovskej nemocnice nielen osobným zablahoželaním, ale aj sladkou pozornosťou.   Každé oddelenie v nemocnici…
 • 22.10.2019 | Aktuality

  Praktický nácvik v galantskej nemocnici

  Na oddelení urgentného príjmu v Nemocnici s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a. s. sa uskutočnil dňa 10. 10. 2019 so začiatkom o 10.00 hod., pravidelný praktický nácvik príjmu osoby podozrivej z vysoko nebezpečnej nákazy.   Praktický nácvik prebiehal v galantskej nemocnici už po siedmy krát s účasťou regionálnej hygieničky RÚVZ v Galante. K účasti na praktické cvičenie boli tentokrát…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)