Prejsť na obsah

Zápal močových ciest a jeho príčiny

Infekcie močových ciest sa v populácii radia na druhé miesto za infekcie dýchacích ciest. U koho sa vyskytujú najčastejšie? Čo je najčastejšia príčina ich vzniku? Aj na tieto otázky odpovedá MUDr. Katarína Topoliová z urologickej ambulancie v ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave. V prvom roku života sa infekcie močových ciest u detí častejšie vyskytujú u…

11.08.2021

Infekcie močových ciest sa v populácii radia na druhé miesto za infekcie dýchacích ciest. U koho sa vyskytujú najčastejšie? Čo je najčastejšia príčina ich vzniku? Aj na tieto otázky odpovedá MUDr. Katarína Topoliová z urologickej ambulancie v ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave.

V prvom roku života sa infekcie močových ciest u detí častejšie vyskytujú u chlapcov. Súvislosť s vrodenou fimózou a osídlením predkožkového vaku. V nasledujúcich rokoch je výskyt infekcii močových ciest u mladších mužov veľmi nízky. Vo veku 21-50 rokov neprevyšuje 0,5 %.

Zápal močových ciest dominuje u žien

Medzi 1. až 50. rokom je zápal močových ciest dominantným ochorením žien. Dôvodom sú anatomické pomery:

  • krátka močová rúra,
  • zúženie močovej rúry,
  • uloženie močovej rúry v blízkosti pošvy a konečníka,
  • ako aj a mikrobiologické osídlenie.

Polovica žien mala zápal močových ciest aspoň raz

Približne jedna z troch žien do veku 24 rokov je liečená antibiotikami pre zápal močových ciest. Zo žien, ktoré vo veku medzi 24-64 rokov majú ťažkosti, iba jedna polovica vyhľadá lekára.  Zo skupiny, ktorá navštívi lekára, má 1/3 akútne dyzurické ťažkosti a 2/3 má overenú symptomatickú infekciu močových ciest.

Zvýšený výskyt zápal močových ciest v tehotenstve (4 -10%) je daný charakterom osídlenia pošvy s častým výskytom kvasinkovej infekcie, ako aj vplyvom gestagénov na peristaltiku močových ciest.

Po 50. roku sa prevalencia zápalu močových ciest zvyšuje u mužov kvôli zväčšeniu prostaty alebo zavedenie močového katétra. Od 6. vekovej dekády sa výskyt zápalu močových ciest u obidvoch pohlaví vyrovnáva a dosahuje 20-30%. U žien v menopauze sa v dôsledku atrofie závislých štruktúr objavuje mierny stupeň močovej inkontinencie, čo je taktiež zdrojom zápalu močových ciest.

Príčiny zápalu močových ciest

Medzi hlavných pôvodcov zápalu močových ciest patria baktérie. Najčastejšie, cca 80-90 % infekcií, ide o Escherichia coli. Táto baktéria tvorí základ osídlenia hrubého čreva. Okrem E.coli existuje ešte niekoľko ďalších patogénnych podtypov. Ak sa táto baktéria dostane do močového ústrojenstva, a nie je zaistený dostatočný pitný režim, dochádza k usadzovaniu a množeniu baktérií. Čo vedie k zápalu močového mechúra.

Ďalším zdrojom môžu byť aj kvasinkové infekcie a sexuálne prenosné baktérie. K vzniku zápalu močových ciest prispievajú abnormality v močovom trakte:

  • močové kamene,
  • zúženie močovej trubice,
  • zväčšená prostata,
  • zavedený permanentný katéter.

Ženy sú náchylnejšie na prienik baktérií z okolia konečníka, keďže majú kratšiu močovú rúru ako muži.  Navyše, ústie ženskej močovej rúry je v porovnaní s mužským bližšie ku konečníku, kde žijú črevné baktérie. Taktiež u žien zohrávajú rolu aj hormonálne zmeny (tehotenstvo, menštruácia, menopauza).

Liečba zápalu močových ciest

Keďže akútny zápal močových ciest spôsobujú baktérie, liekom sú perorálne antibiotiká. Lekár na základe údajov zvolí antibiotiká, s predpokladaným najlepším a najrýchlejším efektom, ktoré zabezpečia úľavu.

Do úvahy vždy berie:

  • príčiny vzniku infekcie,
  • trvanie infekcie,
  • ako aj fakt či ide o prvú alebo opakovanú infekciu močových ciest.

U žien volí antibiotiká s ohľadom na dojčenie a  tehotenstvo. U žien, ktoré odpozorujú, že vznik infekcií je viazaný na sexuálny styk, ovuláciu, či menštruáciu sa doporučuje jednorázove podanie antibiotík ihneď pri začínajúcich ťažkostiach. Pri chronickom zápale močových ciest predpisuje urológ antibiotiká v nižších dávkach na dlhšie časové obdobie v kombinácii s imunomodulačnými preparátmi.

Samotnú liečbu zápalu močových ciest je možné podporiť hlavne príjmom dostatočného množstva:

  • nesladených, neperlivých tekutín,
  • urologických čajov,
  • ako aj podpornými fytopreparátmi u žien z brusníc, u mužov z vrbovky.

Pri ťažkom zápale močových ciest je mnohokrát nutná  niekoľkodňová hospitalizácia za účelom pravidelného podávania antibiotík do žíl.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Katarína Topoliová z Urologickej ambulancie ProCare Vlčie hrdlo. Vypočujte si s ňou náš Zdravá podcast.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 11.01.2018 | Aktuality

    V žiarskej nemocnici vlani stúpol počet pôrodov o vyše sto

    Pôrodnicu v Žiari nad Hronom si na príchod svojho bábätka vlani vybralo o 105 rodičiek viac, ako v predchádzajúcom roku. V nemocnici, ktorá patrí do siete Svet zdravia, sa totiž v roku 2017 uskutočnilo spolu 753 pôrodov. V predošlom roku 2016 ich bolo 648.   Minulý rok sa v Žiari nad Hronom narodil rovnaký počet…
  • 24.05.2023 | Aktuality

    Vedúca sestra svidníckej nemocnice získala ocenenie Biele srdce

    Vedúca sestra so špecializáciou ambulantných úsekov Nemocnice Svet zdravia Svidník Mária Keselicová získala ocenenie Biele srdce. Ocenenie každoročne udeľuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier. Biele srdce je celosvetový symbol sestier. Jeho tvar je prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti. Biela farba zas symbolizuje prelínanie…
  • 18.04.2019 | Aktuality

    Stredná zdravotnícka škola v Košiciach bude mať virtuálnu anatomickú učebňu

    Aké svaly má človek v tele, kadiaľ prechádzajú cievy či z koľkých častí sa skladá kostra sa budú študenti Strednej zdravotníckej školy na Kukučínovej ulici v Košiciach učiť v 3D priestore. V súťaži, ktorú organizovala sieť nemocníc Svet zdravia, spoločnosť Samsung a Virtual Medicine, totiž vyhrali zriadenie virtuálnej anatomickej učebne (VAU). Porazili ďalších 16 stredných…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.