Prejsť na obsah

Bránia vám bolesti v pohybe? Zbavte sa ich a behajte zdravo a pre zdravie

Bolí vás chrbát či kolená a preto nebeháte? V druhom, zo série článkov o behu vám poradíme, ako bolestiam predísť alebo sa jednoducho zbaviť tých, čo vás už trápia. Svoje športové výzvy, aj keď sú len rekreačné, tak zvládnete oveľa ľahšie. Našou výzvou je vaše zdravie. Neprehliadnite prvé príznaky a svoje telo počúvajte S bolesťou…

07.04.2017

Bolí vás chrbát či kolená a preto nebeháte? V druhom, zo série článkov o behu vám poradíme, ako bolestiam predísť alebo sa jednoducho zbaviť tých, čo vás už trápia. Svoje športové výzvy, aj keď sú len rekreačné, tak zvládnete oveľa ľahšie. Našou výzvou je vaše zdravie.

Neprehliadnite prvé príznaky a svoje telo počúvajte

S bolesťou pri behu sa stretávajú profesionálni, ale často aj rekreační športovci. A ak nejde o úraz, bolesť má väčšinou ochranný charakter. Je to varovný signál tela, ktoré sa takto bráni preťaženiu. Prejavuje sa vtedy, keď je narušená jeho funkcia, teda súhra, svalová rovnováha či zapájanie jednotlivých prvkov pohybového systému. Pričom, jednotlivé zložky pohybového systému nie sú vo svojej štruktúre poškodené.

Funkčné poruchy sa zvyčajne prejavujú dlhodobo, ale s menlivým charakterom a športovci ich majú tendenciu prehliadať. Takáto porucha však predchádza štrukturálnu a neriešená teda vedie k štrukturálnym poruchám – na úrovni svalov, kolenných či bedrových kĺbov i kostí.

Pozor si dajte na svalovú nerovnováhu

Najbežnejším typom bolesti v dolnej časti chrbta súvisiacej s behom je lokalizovaná bolesť rôzneho charakteru, súvisiaca s preťažovaním vzpriamovačov chrbta a povrchových svalov v krížovo driekovej oblasti. Ide o nesúhru medzi oslabenými hlbokými svalmi zabezpečujúcimi sagitálnu stabilizáciu chrbtice a preťaženými a skrátenými povrchovými svalmi v driekovo-krížovej oblasti. Ide teda o funkčný problém, ktorý súvisí so svalovou nerovnováhou.

Ako svalovú nerovnováhu ovplyvním?

Možnosťou môžu byť tzv. „selfcare“ techniky:

• krátkodobý kľudový režim
• jemné uvoľnenie zvýšeného napätia svalov, teda strečing
• lokálne suché teplo pomôže svalom relaxovať
• rehabilitácia pod dozorom fyzioterapeuta s vhodnými cvikmi, doplnenými o mäkké techniky či cielenú masáž
• vhodnou pomôckou môže byť driekový pás
• kineziotejping

Ako riešiť bolesti zo športu

Dlhotrvajúca bolesť bez možnosti nájsť úľavovú polohu, bolesť s tendenciou k vyžarovaniu – šíreniu sa z driekovej oblasti do iných lokalít napr. do dolných končatín, poukazuje na vážnejší problém. Ide už pravdepodobne o štrukturálnu poruchu na úrovni skeletu, medzistavcových platničiek a nervových koreňov.

V prípade pretrvávajúcej bolesti a najmä pri bolesti, ktorá má tendenciu šíriť sa do iných lokalít je nutná ďalšia diagnostika a liečba rehabilitačným lekárom, neurológom prípadne ortopéda.

Beh je pohybová aktivita , pri ktorej dochádza k repetitívnej záťaži svalových skupín a kĺbov, aj z toho dôvodu je potrebné svalom a kĺbom dopriať oddych. Ak však je niečo nesprávne, oslovte radšej špecialistov.

Ak ste sa bolesti nevyhli, na väčšinu symptómov v prvotnej fáze bolesti sa dá aplikovať tzv. P.R.I.C.E protokol (protection, rest, ice, compresion, elevation).

Bolesť je varovný signál a na bolesť v rámci pohybového aparátu však treba nazerať komplexne. Izolované riešenie problému nemáva dlhodobý efekt.
MUDr. Hedviga Králová
Lekár FBLR
ProCare Medissimo

Na bolesti pri pohybe pomôže rázová vlna

Liečba rázovou vlnou patrí k najúčinnejším liečebným metódam v súčasnosti. Jej 95% účinok liečby pôsobí pozitívne pri kostnej prestavbe a upevňuje zdravý a nebolestivý pohyb. Je vhodná tiež pre profesionálnych a rekreačných športovcov.

Prečítajte si aj: Doprajte svojmu telu zdravý pohyb a behajte správnePociťujete únavu? Chýba vám “déčko”

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 13.06.2013 | Aktuality

    Nová prístrojová technika vo vranovskej nemocnici

    Rádiodiagnostické oddelenie Vranovskej nemocnice získalo nový skiagrafický komplet. Skiagrafická technika slúži na bežné röntgenové (RTG) vyšetrenie kostry a pľúc pacienta. Patrí medzi základné vyšetrovacie metódy pri preventívnych prehliadkach, ale snímky sa vyrábajú aj na priame odporúčanie obvodných alebo špecializovaných lekárov. „V priebehu minulého roka sa na našom oddelení centralizovalo RTG pracovisko na jedno spoločné poschodie, rekonštruovali sa…
  • 21.05.2018 | Aktuality

    Michalovský deň sestier a pôrodných asistentiek

    Pri príležitostí Medzinárodného dňa sestier (12.5.) a Medzinárodného dňa pôrodných asistentiek (5.5.) sa konal v Michalovciach 16. mája Michalovský deň sestier a pôrodných asistentiek, ktorý už tradične organizuje Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek so sídlom v Michalovciach a Nemocnica Svet zdravia Michalovce. Ústredná téma tohto ročníka znela: Nové pohľady v ošetrovateľstve v kontexte aktuálnych zmien. Podujatie…
  • 20.06.2019 | Aktuality

    Monitory dychu od nadácie Križovatka

    Monitor dychu Babysense je zdravotnícka pomôcka a najlepšou voľbou pre ochranu detí ohrozených Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Infekotologické oddelenie NNG Michalovce prijalo dňa 17.06.2019 za prítomnosti riaditeľa nemocnice Ing. Mariána Haviernika, námestníčky pre ošetrovateľskú starostlivosť Mgr. Jany Čabrákovej, pána primára MUDr. Štefana Zambu a vedúcej sestry PhDr. Viery Ivankovej 5 ks monitorov dychu Babysense.…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.