Prejsť na obsah

Zábavné hry nielen pre deti a praktické rady pre rodičov

Mať zdravé dieťa je snom a želaním každého rodiča. Zdravie dieťaťa je pre rodiča tou najcennejšou hodnotou. Ako rodičia sa snažíte, aby ste dieťaťu vytvorili čo najlepšie podmienky pre jeho zdravý vývin a rozvoj.

Je dokázané, že určité návyky, postoje a prístupy ku zdraviu sa vytvárajú už v detstve. Správna motivácia robí s deťmi zázraky. Úžasné je, keď má rodičov, ktorí ho povzbudzujú, veria mu a v primeranej miere ho aj chvália. Takéto dieťa k akejkoľvek činnosti pristupuje pozitívnejšie a s väčšou chuťou.

Prevencia má v dnešnej dobe z pohľadu ochrany zdravia detí veľmi významnú úlohu a dôležitú rolu v tom zohrávajú práve rodičia.

Náučné hry pre deti

Rád sa hráš a chceš sa popri tom aj niečo naučiť?
Vyber si svoju obľúbenú aktivitu. Nájdi správnu cestu v zamotanom bludisku pre smutného alebo chorého zajka. Pospájaj bodky a dozvieš sa, kto je na obrázku. Alebo si vymaľuj obrázok a nauč sa, čo vieš urobiť pre svoje zdravie. Čo vieš o zdraví, ako sa chrániť pred ochorením si môžeš vyskúšať vo vedomostnom kvíze.

Kvíz

Máte radi hry, pri ktorých sa aj niečo nové naučíte?
Vyskúšajte si náš vedomostný kvíz, aby ste sa dozvedeli, čo robíte pre svoje zdravie správne a čomu sa treba vyvarovať.
Kvíz nájdete tu.

Pre rodičov

Výchova detí k zdravému spôsobu života je jednou zo súčastí podpory zdravia, čo predpokladá, že by mala byť súčasťou života každej rodiny. Je zameraná na nadobúdanie základných pravidiel ochrany zdravia u detí a na zabezpečovanie ich uplatňovania v každodennom živote.
Zdravie detí je stav ich fyzickej, psychickej a sociálnej pohody. Úlohou rodičov je vytvárať a rozvíjať u detí návyky správnej hygieny, zdravého životného štýlu, uskutočňovanie pravidelných pohybových aktivít vrátane pohybu vonku a v prírode.
Nezastupiteľnou súčasťou je učiť deti adekvátne reagovať na situácie ohrozujúce ich zdravie, ako aj upozorňovať ich na možné riziká.

Aktuality

  • 23.09.2020 | Blog

    Bezlepková strava a liečba celiakie

    Základom liečby celiakie je dodržiavanie prísnej bezlepkovej diéty, čím u vášho dieťaťa postupne zanikajú doterajšie príznaky, a to bez podania akýchkoľvek liekov.   Bezlepková strava je v súčasnosti jedinou možnou terapiou pri celiakii Musíte dbať na to, aby ste vylúčili všetky potraviny vyrobené z obilnín obsahujúcich lepok. Nezáleží pritom na množstve lepku, pretože aj minimálne…
  • 22.09.2020 | Blog

    Starostlivosť o dieťa s celiakiou

    Celiakia je trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepkovej bielkovine gluténu, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch obilia, ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, ovos… U detí a dospelých s genetickou dispozíciou vedie príjem potravín obsahujúcich glutén, alebo takých, ktoré obsahujú čo i len stopy gluténu, k imunitnej reakcii v čreve. Dochádza k chronickému zápalu a poškodeniu…
  • 31.03.2020 | Blog

    Ako ochrániť deti pred prenosom COVID-19?

    Aby ste deti uchránili pred prenosom ochorenia COVID-19, mali by ste ich častejšie upozorňovať na preventívne odporúčania, až sa z nich stanú postupne správne návyky.   Prvým dôležitým krokom, ako ochrániť svoje dieťa pred nákazou, je naučiť ho dodržiavať  správnu techniku hygieny rúk. Dieťa by si malo umývať rúk 20 až 30 sekúnd s mydlom…
  • 26.02.2020 | Blog

    Odporúča probiotiká a vitamínové doplnky pediatrička?

    Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podávané v dostatočnom množstve majú preukázateľne priaznivý účinok na hostiteľa (príjemcu). Probiotikum do nosa je novinka v liečbe a prevencii zápalov stredného ucha Naša nosová sliznica je osídlená veľkým množstvom rôznych baktérií. Dobrých aj zlých. Ich zloženie má zásadný význam pre zdravie našich horných dýchacích ciest. Ak prevládnu zlé baktérie…
  • 28.01.2020 | Aktuality

    Očkovanie proti chrípke

    Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest charakterizované náhlou horúčkou nad 38 °C, únavou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov, neskôr sa pridružia kašeľ a nádcha. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia.   Prečo je očkovanie účinnou ochranou? Pre chladnejšie mesiace v roku sú najčastejšie nákazy chrípka a chrípkové ochorenia. Chrípka môže vážne poškodiť zdravie…

Rodičia sa pýtajú

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, mám 9 ročnú dcérku, ktorá má stále silné bolesti hlavičky, boli sme na krčnom, všetko OK, na neurológii, všetko OK, ale EEG jej nerobili, očné nás čaká na druhý týždeň, berie už druhé antibiotiká, som už zúfalá. Ako jej mám pomôcť?
Je potrebné doplniť to neurologické vyšetrenie, čiže možno je potrebné urobiť elektroencefalografické vyšetrenie mozgu, pretože aj určité typy epilepsie by mohli mať jeden z týchto klinických príznakov. Zároveň aj v tomto veku sa môžu sporadicky u detí vyskytovať  tzv. migrenózne bolesti hlavičky a vtedy je potrebné doplniť aj ultrasonografické vyšetrenie ciev. Je potrebné vylúčiť aj krčné fokusy. Či tam nie je nejaký zápal prínosových dutín, v neposlednej miere je potrebné vyšetriť aj očné, je nutné doplniť možno aj gastroenterologické  vyšetrenie, pretože aj určité typy tráviacich problémov v detskom veku môžu byť spojené s bolesťami hlavy. Tak isto pri akejkoľvek respiračnej infekcii môže byť  sprievodným javom bolesť hlavy.
 
Chcela by som sa opýtať pani doktorky čo robiť v tomto období s chorobnosťou u  detí v škôlkach, moja dcéra je zdravá , ide do škôlky, vráti sa chorá so soplíkmi, teplotami, zase sme doma a dookola to isté. Či sa dá nejako efektívne bojovať proti týmto stavom a prípadne, aké opatrenia by mala prijať škôlka, aby sme sa vyhli chorobám.
Dieťa, keď začne chodiť do kolektívneho zariadenia tak sa samozrejme stretne s flórou patogénnou. Za fyziologické sa považuje u malých detí 6 až 8 infekcií horných alebo dolných dýchacích ciest v priebehu jedného roka. U starších detí sú to 2 až 4 infekcie. Až 90 % z týchto infekcií v detskom veku sú infekcie spôsobené  vírusom a si 10 % sú to infekcie spôsobené baktériami. Tým, že dieťa chodí do kolektívu, tak si buduje svoju pasívnu imunitu. Na jednej strane síce prichádza do kontaktu aj s infekciami svojich spolu vrstovníkov, ale zároveň si vytvára aj protilátky proti týmto ochoreniam. Ale malo by vo všeobecnosti platiť to, čo bolo kedysi, že pri príchode do kolektívneho zariadenia tá učiteľka, ktorá preberá to dieťatko, by mala pozorovať také jednoduché veci, či dieťa nemá zvýšenú telesnú teplotu , či nejako nesoplí, nekašle, aspoň takto vylúčiť možnosť prenosu infekcie na ostatných kolektíve.

Môj malý zvykne mať pri virózach vysoké teploty až 40 °C, obávam sa febrilných kŕčov, ako vyzerajú a čo pri nich robiť a ako ich zvládnuť?
Ak chceme hovoriť o febrilných kŕčoch, tak to dieťa musí spĺňať niekoľko kritérií: prvým kritériom je nejaká genetická predispozícia. Druhé je teplota, niektoré dieťa má nad 40 °C a kŕče sa u neho neobjavia a niektoré dieťa má teplotu 38 °C a kŕče sa u neho prejavia. Tretím kritériom je limitácia veku, do piateho roku života. Febrílne kŕče vyzerajú ako epileptický záchvat, čiže u dieťaťa náhle vystúpi teplota, tonické, klonické kŕče, zmodrá, má penu z úst, môže sa pomočiť. Je to dosť dramatická situácia pre toho rodiča, vtedy je potrebné privolať rýchlu záchrannú pomoc a dieťa je nutné dať vyšetriť neurológom.  Prevenciou febrílnych kŕčov je teda pri akomkoľvek infekte opakovane merať telesnú teplotu a dávať lieky proti teplote.

Laryngitída, postrach najmä u malých detí. Ako sa prejavuje? Moja dcérka ju má od 4 mesiacov, pravidelne sa opakuje. Najhoršie je, že dieťa je večer úplne ok a v noci sa zobudí s dusivým kašľom, musím stále podať čipok, či stačí dytiaden alebo fenystil alebo kalcium.
Tak presne ako čitateľka opíše, že dieťa z plného zdravia sa dieťa náhle v noci zobudí  to je úplne typický klinický príznak , sedí v polosede, vyhľadáva úľavovú polohu, kašle, má taký typický laryngálny kašeľ, taký štekavý, poprípade vťahuje pomocné dýchacie svaly, môže a nemusí mať teplotu. Sú nebezpečné u detí, ktoré majú nižší vek, do jedného roku alebo tesne nad jeden rok, pretože samotné dýchacie cesty  aj horné aj dolné dýchacie cesty majú u detí užší priesvit. Čo môžeme urobiť my, môže otvoriť okno a vyvetrať , dať okolo postieľky nejakú vlhkú plachtu a vlhčiť prostredie , dať dieťaťu nejaké antihistaminikum , poprípade kalciový sirup. Ak sa laryngitídy opakujú, tak dnes už je možné predpísať kortikoidné čípky, ktoré sa dieťatku zasa podajú cez konečník, ak sa v priebehu 30-40 minút stav nezlepšuje, tak je rozhodne potrebné vyhľadať lekársku službu prvej pomoci.

Napíšte nám

(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.