Šesť ľudí z desiatich, prevažne žien, dnes na Slovensku trápia kŕčové žily. Súvisí však každá bolesť nôh s ochorením žíl? Odpoveď sa dozviete v novom blogu o zdraví.
Príznaky ochorení žíl
V zásade musíme rozlišovať bolesť žilového a tepnového pôvodu, nakoľko sa ide o úplne odlišné cievy:
Ochorenie kŕčových žíl
Pacient pociťuje ťažké, unavené nohy, niekedy kŕče najmä v noci. Ťažkosti sa objavia zväčša na konci dňa, po záťaži v kľudovom režime. Väčšinou sú aj viditeľné kŕčové žily (varixy). Pacient pociťuje bolesť intenzívnejšie na tej nohe, kde sú kŕčové žily výraznejšie.
Trombóza
Ak pacient pociťuje náhlu bolesť v končatine spojenú s opuchom lýtka, môže to signalizovať hlbokú žilovú trombózu dolnej končatiny. Žilová trombóza hornej končatiny býva zriedkavá, väčšinou v spojení s onkologickým ochorením.
Ochorenie tepien
Tepny postihuje ateroskleróza t.j. kôrnatenie resp. „upchávanie“ tepien. Ťažkosti vyplývajú zo štádia ochorenia. V úvode pacient nemusí mať ťažkosti žiadne. Ak rastie aterosklerotický plát, prejaví sa to ako bolesť, resp. stuhnutie alebo kŕč v lýtku pri chôdzi po istej vzdialenosti. Po zastavení bolesť typicky ustupuje, hovorí sa tomu klaudikačná bolesť.
Ak aterosklerotický proces v tepne pokračuje, objavia sa príznaky z nedokrvenia. Aj v kľude pacient pociťuje ostrú, bodavú bolesť lokalizovanú v prstoch nohy, chodidle, ako aj:
- pociťuje pocit tŕpnutia, chlad,
- spozoruje aj farebné zmeny na koži ako začervenanie alebo sfialovenie.
Ak sa náhla bolesť, chlad, zbelenie, príp. aj stŕpnutie a obmedzená hybnosť objavia náhle, môže sa jednať o akútny uzáver v tepne.
Najčastejšie diagnózy ochorenia žíl
Pri každej chronickej nehojacej sa rane viac týždňov na nohe je potrebné myslieť aj na ochorenie ciev. Rizikovým faktormi pri ochorení tepien je aj:
- zlý životný štýl,
- dlhodobé fajčenie,
- cukrovka,
- obezita,
- vysoký krvný tlak a
- nedostatočnou fyzickou aktivitou.
Najčastejšie diagnózy ochorení žíl sú:
- chronické žilové ochorenie, t.j. kŕčové žily,
- hlboká žilová trombóza a jej následky,
- zápal povrchových žíl,
- diagnózy pri ochoreniach tepien – periférne artériové ochorenie (PAO) súvisiace najčastejšie s aterosklerózou tepien
- akútna končatinová ischémia – náhly uzáver tepny, kde krvná zrazenina pochádza najčastejšie zo srdca.
V prípade ochorení tepien dolných končatín je vysoké riziko prítomnosti aterosklerózy aj v iných lokalitách – koronárne tepny, karotické tepny, obličkové tepny, brušná aorta a jej vetvy. Pacient s diagnózou PAO má zvýšené riziko infarktu myokardu, alebo cievnej mozgovej príhody.
Liečba kŕčových žíl
Najčastejšou príčinou amputácie dolnej končatiny sú komplikácie s cukrovkou. Do veľkej miery sa tomu dá predísť tým, že sa snaží pacient liečiť cukrovku čo najlepšie:
- pravidelne užíva doporučenú liečbu,
- snaží sa upraviť si hmotnosť,
- prestane fajčiť,
- bude sa viac hýbať,
- jednoducho že bude zdravo žiť.
V prípade ochorení žíl je základom je úprava hmotnosti, užívanie medikamentóznej liečby, kompresná liečba pančuchami, lieky na úľavu žilových symptómov. V prípade rozsiahlych, vinutých varixov sa navrhuje operácia kŕčových žíl.