Prejsť na obsah

Koho ohrozuje rakovina prsníka?

Presná príčina vzniku rakoviny prsníka nie je známa. Ide skôr o spolupôsobenie viacerých rizikových faktorov, ktorých výsledkom je vznik choroby. Rakovina prsníka je najčastejším zhubným nádorom u žien. Nedá sa jednoznačne povedať, čo nádorové ochorenie vyvolá, aj keď mnohí by to chceli vedieť. V štúdiách sa vyhodnocovali faktory vplývajúce na vznik rakoviny prsníka. Vo všeobecnosti je to fajčenie, nadmerná…

16.06.2021

Presná príčina vzniku rakoviny prsníka nie je známa. Ide skôr o spolupôsobenie viacerých rizikových faktorov, ktorých výsledkom je vznik choroby.

Rakovina prsníka je najčastejším zhubným nádorom u žien. Nedá sa jednoznačne povedať, čo nádorové ochorenie vyvolá, aj keď mnohí by to chceli vedieť. V štúdiách sa vyhodnocovali faktory vplývajúce na vznik rakoviny prsníka. Vo všeobecnosti je to fajčenie, nadmerná konzumácia tukov a alkoholu.

Koho ohrozuje najviac rakovina prsníka?

Ženy, ktoré prvýkrát rodili po 30-tke, majú zvýšené riziko dostať rakovinu prsníka, rovnako ako tie, ktoré ešte nerodili. Ohrozenou skupinou sú najmä ženy:

  • nad 60 rokov s anamnézou rakoviny prsníka a/ alebo vaječníka v rodine,
  • s dlhodobou expozíciu estrogénov, 
  • s nadváhou, 
  • nízkou fyzickou aktivitou,
  • nesprávnymi stravovacími návykmi.

Osobitnú skupinu s vysokým rizikom tvoria pacientky s dokázanou genetickou mutáciou v génoch BRCA1, 2, PALB2 a iných. Existujú rôzne matematické modely určujúce percentuálne riziko vzniku choroby na základe prítomnosti definovaných faktorov.

Dokonca žena môže dostať rakovinu prsníka aj prvá z rodiny alebo v nižšom veku. Prečítajte si príbeh Katky, ktorá bojovala s touto zákernou chorobou tesne po 30-tke.

Je možné predchádzať rakovine prsníka?

V rámci primárnej prevencie nemáme k dispozícii spoľahlivé prostriedky, ktoré zabránia vzniku ochorenia, teoreticky napr. podaním vakcíny, ako to funguje pri niektorých infekčných ochoreniach. Niektoré výskumy ukázali protektívny efekt aspirínu, tamoxifenu a iných liečiv, ktorý sa však ukázal ako neistý.

V rámci tzv. sekundárnej prevencie je potrebné pokiaľ možno eliminovať známe rizikové faktory. Ak ochorenie vznikne, máme pomerne efektívne prostriedky zachytiť ho v úvodnom štádiu napr. pravidelným absolvovaním mamografického screeningu, samovyšetrením raz mesačne, ktoré znižuje výskyt hlavne tzv. intervalových karcinómov medzi dvomi screeningovými vyšetreniami.


Liečba rakoviny prsníka
Liečba zahŕňa lokálne postupy, kde zaraďujeme:

  • chirurgickú liečbu,
  • rádioterapiu a systémovú terapiu, kde patrí chemoterapia, hormonálna, biologická liečba a imunoterapia.

Úlohou špecialistov je prostredníctvom tzv. multidisciplinárneho mítingu stanoviť liečebný plán, t.j. navrhnúť optimálne postupy v správnom časovom slede pre každú individuálnu pacientku.

V rámci chirurgickej liečby preferujeme prsník-zachovávajúce operácie, často ako tzv. onkoplastické postupy. Ich cieľom je radikálne odstránenie nádoru so želaným kozmetickým efektom. U niektorých pacientok, kde je nutné odstránenie prsníka, môže byť alternatívou bezprostredná rekonštrukcia väčšinou pomocou implantátov.

Primárnym cieľom systémovej liečby je znížiť riziko návratu ochorenia, prípadne umožniť prsník-zachovávajúci výkon pri pokročilom náleze, ktorý by primárne vyžadoval odstránenie prsníka.

Kedy je najvyššia šanca na vyliečenie?

V rámci klinického, imunohistochemického a genetického vyšetrenia pacientky i samotného nádoru môžeme stanoviť tzv. klinické štádium a rôzne ukazovatele prognózy pacientky. V zásade platí, že skoré zistenie ochorenia rakoviny v lokálnom štádiu, t.j. v prsníku, prípadne spádoch lymfatických uzlinách výrazne zvyšuje šancu pacientky na vyliečenie. Naopak pri potvrdení prítomnosti vzdialeného metastatického ochorenia, ktoré je väčšinou spojené s pokročilým lokálnym nálezom sa šanca výrazne znižuje.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 17.06.2019 | Aktuality

    Anonymný darca podporil slovenské nemocnice

    Monitor dychu BabySense je historicky prvým výrobkom na svete tohto druhu. Po dobu 30 rokov svojej existencie prešiel mnohými úpravami a je neustále modernizovaný tak, aby spĺňal náročné klinické skúšky. Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv je registrovaný ako zdravotnícka pomôcka.   Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá od roku 2008 šíri ako jediná v…
  • 20.04.2021 | Aktuality

    Príďte darovať krv v žltom! Lebo aj v žltej je dosť červenej!

    Stačí, ak si darcovia oblečú žlté tričko či ponožky, nasadia žltú šiltovku, vezmú žltú kabelku alebo kravatu či budú mať aspoň žlté sponky vo vlasoch. Navyše, ak prídu darovať krv v žltom, odmena ich neminie. Domov si odnesú žltý respirátor so sloganom kampane.   Kedy organizujeme žltý apríl na transfúzkach? Akcia v Nemocnici Svet zdravia Michalovce beží…
  • 01.08.2019 | Aktuality

    1000. implantácia vnútroočnej šošovky v tomto roku – novinky na Očnej JZS Nemocnice Galanta

    Dňa 30. 7. 2019 na Očnej JZS v Nemocnici Galanta implantovali 1000. vnútroočnú šošovku v tomto roku. Operáciu viedla MUDr. Zuzana Murgašová PhD.,  za pomoci operačných sestier Moniky Kurucovej a Bc. Klaudii Rojíkovej. Na Očnej JZS NsP Galanta denne implantujú rôzne druhy vnútroočných šošoviek, či už v rámci operácii sivého zákalu alebo pri refrakčnej výmene čírej…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.