Prejsť na obsah

Koho ohrozuje rakovina prsníka?

Presná príčina vzniku rakoviny prsníka nie je známa. Ide skôr o spolupôsobenie viacerých rizikových faktorov, ktorých výsledkom je vznik choroby. Rakovina prsníka je najčastejším zhubným nádorom u žien. Nedá sa jednoznačne povedať, čo nádorové ochorenie vyvolá, aj keď mnohí by to chceli vedieť. V štúdiách sa vyhodnocovali faktory vplývajúce na vznik rakoviny prsníka. Vo všeobecnosti je to fajčenie, nadmerná…

16.06.2021

Presná príčina vzniku rakoviny prsníka nie je známa. Ide skôr o spolupôsobenie viacerých rizikových faktorov, ktorých výsledkom je vznik choroby.

Rakovina prsníka je najčastejším zhubným nádorom u žien. Nedá sa jednoznačne povedať, čo nádorové ochorenie vyvolá, aj keď mnohí by to chceli vedieť. V štúdiách sa vyhodnocovali faktory vplývajúce na vznik rakoviny prsníka. Vo všeobecnosti je to fajčenie, nadmerná konzumácia tukov a alkoholu.

Koho ohrozuje najviac rakovina prsníka?

Ženy, ktoré prvýkrát rodili po 30-tke, majú zvýšené riziko dostať rakovinu prsníka, rovnako ako tie, ktoré ešte nerodili. Ohrozenou skupinou sú najmä ženy:

  • nad 60 rokov s anamnézou rakoviny prsníka a/ alebo vaječníka v rodine,
  • s dlhodobou expozíciu estrogénov, 
  • s nadváhou, 
  • nízkou fyzickou aktivitou,
  • nesprávnymi stravovacími návykmi.

Osobitnú skupinu s vysokým rizikom tvoria pacientky s dokázanou genetickou mutáciou v génoch BRCA1, 2, PALB2 a iných. Existujú rôzne matematické modely určujúce percentuálne riziko vzniku choroby na základe prítomnosti definovaných faktorov.

Dokonca žena môže dostať rakovinu prsníka aj prvá z rodiny alebo v nižšom veku. Prečítajte si príbeh Katky, ktorá bojovala s touto zákernou chorobou tesne po 30-tke.

Je možné predchádzať rakovine prsníka?

V rámci primárnej prevencie nemáme k dispozícii spoľahlivé prostriedky, ktoré zabránia vzniku ochorenia, teoreticky napr. podaním vakcíny, ako to funguje pri niektorých infekčných ochoreniach. Niektoré výskumy ukázali protektívny efekt aspirínu, tamoxifenu a iných liečiv, ktorý sa však ukázal ako neistý.

V rámci tzv. sekundárnej prevencie je potrebné pokiaľ možno eliminovať známe rizikové faktory. Ak ochorenie vznikne, máme pomerne efektívne prostriedky zachytiť ho v úvodnom štádiu napr. pravidelným absolvovaním mamografického screeningu, samovyšetrením raz mesačne, ktoré znižuje výskyt hlavne tzv. intervalových karcinómov medzi dvomi screeningovými vyšetreniami.


Liečba rakoviny prsníka
Liečba zahŕňa lokálne postupy, kde zaraďujeme:

  • chirurgickú liečbu,
  • rádioterapiu a systémovú terapiu, kde patrí chemoterapia, hormonálna, biologická liečba a imunoterapia.

Úlohou špecialistov je prostredníctvom tzv. multidisciplinárneho mítingu stanoviť liečebný plán, t.j. navrhnúť optimálne postupy v správnom časovom slede pre každú individuálnu pacientku.

V rámci chirurgickej liečby preferujeme prsník-zachovávajúce operácie, často ako tzv. onkoplastické postupy. Ich cieľom je radikálne odstránenie nádoru so želaným kozmetickým efektom. U niektorých pacientok, kde je nutné odstránenie prsníka, môže byť alternatívou bezprostredná rekonštrukcia väčšinou pomocou implantátov.

Primárnym cieľom systémovej liečby je znížiť riziko návratu ochorenia, prípadne umožniť prsník-zachovávajúci výkon pri pokročilom náleze, ktorý by primárne vyžadoval odstránenie prsníka.

Kedy je najvyššia šanca na vyliečenie?

V rámci klinického, imunohistochemického a genetického vyšetrenia pacientky i samotného nádoru môžeme stanoviť tzv. klinické štádium a rôzne ukazovatele prognózy pacientky. V zásade platí, že skoré zistenie ochorenia rakoviny v lokálnom štádiu, t.j. v prsníku, prípadne spádoch lymfatických uzlinách výrazne zvyšuje šancu pacientky na vyliečenie. Naopak pri potvrdení prítomnosti vzdialeného metastatického ochorenia, ktoré je väčšinou spojené s pokročilým lokálnym nálezom sa šanca výrazne znižuje.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 06.02.2019 | Aktuality

    Topoľčianska nemocnica vybuduje nové operačné sály

    Nemocnica Svet zdravia Topoľčany vybuduje do troch rokov nové oddelenie centrálnych operačných sál. Využije na to nenávratný finančný príspevok, ktorý získala z eurofondov. Celková plánovaná výška investície vrátane spoluúčasti nemocnice sa vyšplhá na takmer 12,3 milióna eur. Nakúpiť pritom nemocnica plánuje aj nové medicínske prístroje vrátane počítačového tomografu, prístroja magnetickej rezonancie či mamografu a na…
  • 14.03.2023 | Aktuality

    MUDr. Miloslav Klíma: „Po službe som nikdy nespal.“

    MUDr. Miloslav Klíma, narodený 27. septembra 1946 v Košiciach, je meno, ktoré nemusíme zvlášť predstavovať. Velikán slovenskej traumatologickej scény a priekopník nových operačných metód je známy nielen na Slovensku a má za sebou približne 30 000 operácií. V Michalovskej nemocnici podstúpil MUDr. Klíma na ortopedickom oddelení pod vedením MUDr. Martina Žofčáka operačný zákrok, a keďže…
  • 07.05.2024 | Aktuality

    Zdravie vo svojich rukách

    V rámci spolupráce vranovskej nemocnice s RÚVZ vo Vranove nad Topľou pracovníčky z oddelenia epidemiológie vykonali stery rúk u našich zdravotníckych pracovníkov a pokračovali edukáciou laickej verejnosti.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.