Meteorizmus sa používa v laickej populácii, ako aj v odbornej medicínskej terminológii. Vo všeobecnosti vyjadruje zvýšenú tvorbu, resp. prítomnosť plynu v tráviacej trubici, hlavne v črevách.
Meteorizmus sa používa ako výraz pre pocit nafúknutého brucha alebo pre stav, kedy sa pacient cíti, že je nafúknutý.
Pocit nafúknutého brucha
Pri tejto diagnóze môže ísť o pacientov so subjektívnym pocitom nafúknutia brucha alebo plynatosti. Lekári v tomto prípade môžu hovoriť o subjektívnom príznaku. V užšom slova zmysle však v medicínskej terminológii znamená meteorizmus objektívny znak prítomnosti zvýšeného plynu v črevách.
Lekári vedia vyšetriť tento subjektívny pocit počas fyzikálneho vyšetrenia brucha pacienta pohmatom, poklopom, posluchom fonendoskopom. Tak isto možno meteorizmus objektivizovať röntgenovým vyšetrením, ultrasonografiou či CT brucha.
Môže súvisieť operácia a meteorizmus?
Každý operačný výkon je zaťažený rizikom vzniku komplikácií. V určitom malom percente môže po gynekologickej operácie dôjsť v rámci hojacich procesov v malej panve k stavu, ktorý má za následok nafukovanie. Ak problém s nafukovaním vznikol jednoznačne po operácii, odporúča sa hľadať príčinnú súvislosť medzi ťažkosťami a operáciou overiť so špecialistom v danej oblasti. Ten navrhne potrebnú diagnostiku a možnosti liečby alebo ovplyvnenia vzniknutého stavu.
Plynatosť môže byť sprievodný jav hojenia
Každá operácia orgánov, ktoré sa nachádzajú v dutine brušnej, je zásah do integrity a regulácie ich činnosti. Regulácia motility – teda pohybov čriev – je veľmi komplikovaná. Rôzne „zásahy z vonku“, ktorým sa aj pri tých najšetrnejších operačných postupoch nevieme vyhnúť, ju môžu narušiť a pohyby čriev sa môžu reflexne spomaliť.
Na meteorizme po brušnej operácii sa môžu podieľať aj ďalšie faktory ako je:
- obmedzený pohyb pacienta,
- samotný pobyt v nemocnici spojený so zvýšeným stresom a
- nepriaznivo môže vplývať aj nutné užívanie liekov, ktorých nežiadúcim účinkom môže byť aj meteorizmus.
Z tohto pohľadu sú najväčším problémom antibiotiká. Pri nekomplikovanom priebehu operácie by mali tieto pooperačné ťažkosti pominúť.
Potraviny a meteorizmus
Ak sa jednoznačne diagnostikovala príčina bolesti a nafukovania, vieme poradiť diétu pri:
- dokázanej celiakii,
- deficite laktázy,
- histamínovej intolerancii,
- alergii alebo intolerancii na konkrétnu potravinu alebo jej zložku.
Častokrát, možno väčšinou, sa nám však nedokáže jednoznačne identifikovať príčinu pacientových ťažkostí.
V rámci komplexného prístupu odporúčame všeobecné pravidlá zdravého stravovania, životosprávy a životného štýlu. Existuje množstvo potravín, ktoré sa považujú za ľahšie stráviteľné, odporúčané a naopak tie, ktoré týmto pacientom neodporúčame. Veľmi dôležitý je individuálny prístup – pacient musí sám zistiť, ktorá zložka diéty mu za akých okolností robí problémy, a tú jednoducho z jedálnička vynechať.
Fyzickú aktivitu a šport primeraný zdravotnému stavu pacienta jednoznačne sa odporúča. Ak pacient nemá iné zdravotné obmedzenie, je v zásade jedno o aký druh športu ide, avšak príliš silové a dynamické, výbušné aktivity by sa neodporúča.
Meteorizmus a súvisis so žlčníkovými kameňmi
Existujú tri formy, ako sa žlčníkové kamene u pacienta prejavujú:
- V prvom prípade môže mať pacient typické žlčníkové koliky. Sú to ostré, krčovité, bodavé bolesti v pravom podrebrí, ktoré môžu vyžarovať rôznymi smermi. Často vznikajú po jedle, obyčajne ťažšom, mastnejšom alebo inak dráždivom. Ak je k takémuto stavu pridružený aj zápal žlčníka s teplotami, laboratórnymi známkami zápalu a možnosťou postupu zápalu na pobrušničnú blanu, operácia, t.j. cholecystektomia (odstránenie žlčníka), ktorá sa v súčasnosti vykonáva väčšinou laparoskopicky, je nevyhnutná.
- Na druhej strane môže mať pacient tzv. asymptomatickú formu žlčníkových kameňov. To znamená, že nemá žiadne ťažkosti a žlčníkové kamene, kamienky alebo piesok sa mu našli náhodne, najčastejšie pri ultrasonografickom vyšetrení brucha. Títo pacienti sa obyčajne neoperujú. Tretia forma je tzv. žlčníková dyspepsia. Jedná sa o neurčité nafukovanie a pobolievanie celého brucha.
Tieto problémy by mali prichádzať po jedle, podobne ako kolika. V tomto prípade nie je mnohokrát jednoduché lekárovi určiť, či majú pacientove ťažkosti jednoznačne súvislosť s nálezom malých žlčníkových kamienkov, alebo je príčina niekde inde.
Po vylúčení iných vážnych príčin nafukovania sa môže jednať o tzv. funkčné ťažkosti- laicky povedané- trávenie dobre nefunguje. V tomto prípade by operácia žlčníka s malými kameňmi či pieskom nemusela pacientovi odstrániť jeho ťažkosti. Naopak. Funkcia žlčníka je zhromažďovať žlč a vylučovať jej potrebné množstvo do tenkého čreva. Žlč je v tenkom čreve potrebná na trávenie hlavne tukových súčastí potravy.
Nápor na žlčník prichádza po jedle, vtedy sa musí vylúčiť väčšie množstvo žlče naraz. Tento mechanizmus môže niektorým pacientom po odstránení žlčníka chýbať. Prejavuje sa to škŕkaním v bruchu, nafukovaním alebo hnačkou ako dôsledok slabšieho strávenia svojej porcie jedla- hlavne ak obsahuje viac tukov. Lekári dôsledne zvažujú pre a proti pri každom svojom rozhodnutí.
Vyšetrenia na odhalenie príčiny meteorizmu
Nafukovanie alebo pocit nafukovania je príznakom množstva chorôb, a to nielen chorôb tráviaceho systému. Spolupráca špecialistov a multidisciplinárny prístup má tu, tak ako vo všetkých oblastiach medicíny, nezastupiteľný význam. Nafukovanie môže spôsobiť množstvo chorôb žalúdka, dvanáctorníka, tenkého a hrubého čreva, pečene, žlčníka a žlčových ciest, pankreasu.
Pri hľadaní príčiny sa teda využíva množstvo laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení. Základom každej diagnostiky je však pozorné vypočutie ťažkostí pacienta a vyšetrenie pacienta lekárom. Endoskopické vyšetrenie nám umožňujú aj odobratie biopsie – vzoriek tkaniva sliznice či nádoru vo vyšetrovanej oblasti.
Veľký progres zaznamenáva aj laboratórna diagnostika v prípadoch porúch vstrebávania živín, autoimunitných a alergických ochorení (celiakia, potravinové intolerancie a alergie, histamínová intolerancia a pod), ako aj ochorení iných systémov ako tráviaceho.
Nemožno zabudnúť ani na infekčné – parazitárne – choroby
Nafukovanie môže byť jedným z príznakov napríklad ochorení:
- štítnej žľazy,
- obličiek, srdcovej či obličkovej nedostatočnosti,
- nepoznanej cukrovky.
Žiaľ, ani pri použití všetkých dostupných vyšetrovacích metodík sa často nepodarí príčina meteorizmu jednoznačne identifikovať. Keď nepoznáme jednoznačnú príčinu, nemôžme odporučiť jednoznačný liečebný postup. V tomto prípade sa dostávame do oblasti tzv. funkčných porúch tráviaceho-trávenie dobre nefunguje. Nejde o život ohrozujúce stavy, ale kvalita života pacienta môže byť aj výrazne zhoršená, čo má za následok množstvo psychosocioekonomickým dôsledkov.