Prejsť na obsah

Urgentný príjem I. typu Spišská Nová Ves

Prečo si vybrať urgentný príjem v Spišskej Novej Vsi

  • Multiodborový tím špecialistov

    Vďaka multiodborovému zameraniu dokážu naši špecialisti kompleNa rozdiel od štandardného ošetrenia u lekárov z jednotlivých špecializácií sú pacienti v opatere novovybudovaného tímu urgentnej medicíny. Vďaka ich multiodborovému zameraniu dokážu komplexne pristúpiť k diagnóze pacienta a efektívnejšie podať akútnu terapiu.xne pristúpiť k diagnóze pacienta a efektívnejšie podať akútnu terapiu.

    Viac
  • Triáž

    Triáž sa skladá z piatich stupňov. Ku každému stupňu závažnosti bude priradený maximálny čas, dokedy má byť pacient definitívne ošetrený. Najakútnejšie stavy musia byť vyriešené okamžite alebo najneskôr do 10 minút. Menej akútne stavy v rozmedzí jednej až dvoch hodín. Poradie pacientov teda neurčuje čas príchodu na ošetrenie.

    Viac
  • Všetko podstatné na jednom mieste

    O jednotlivých pacientov sa Na oddelenie urgentnej medicíny stavebne nadväzuje aj nové oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS), ktoré spája bývalé oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM, ľudovo ARO) a jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS).nepretržite starajú lekári podľa odborností, pod ktoré spadá ochorenie daného pacienta.

    Viac

Služby

  • Základné informácie

    Cieľom nového oddelenia urgentnej a intenzívnej starostlivosti novej generácie v Spišskej Novej Vsi je zásadným spôsobom zvýšiť kvalitu akútnej zdravotnej starostlivosti v spišskom regióne a vytvoriť ukážkový model pre celé Slovensko.

    Viac
  • Príjem pacientov

    Pacientov na oddelení urgentnej medicíny ošetria prednostne podľa závažnosti ich stavu. To sa docieli zavedením takzvanej triáže počas vstupného príjmu. Ide o proces, ktorý stanovuje prioritu vyšetrenia pacienta na základe závažnosti jeho stavu.

    Viac
  • Oddelenie urgentnej medicíny

    Oddelenie urgentnej medicíny svojou vnútornou organizáciou maximálne eliminuje časové straty pri logistike pacienta.

    Viac
  • OAMIS

    Oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti je samostatným základným a interdisplinárnym oddelením v systéme liečebno-preventívnej starostlivosti.

    Viac

Náš tím špecialistov

  • MUDr. Boris Šťastný

    Primár nového oddelenia urgentnej medicíny. Odboru urgentnej medicíny sa venuje už 15 rokov, je bývalý záchranár RLP.

    Viac
  • Mgr. Silvia Štefaníková

    Je vedúca sestra oddelenia urgentnej medicíny. 8 rokov pracovala na rovnakom pracovisku v írskom Dubline.

  • MUDr. Tomáš Tatarko

    lekár

  • MUDr. Zuzana Vašková

    lekár

    V

Kontakt

Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves, a.s.,
Janského 1,
052 01 Spišská Nová Ves

Pracovisko sa nachádza na -1. podzemnom podlaží blokov „B a C“ so vstupom z príjazdovej vnútroareálovej komunikácie.
Telefonický kontakt: +421 (0) 53/ 4199 555

Návštevné hodiny
Recepcia 
Pondelok – Nedeľa: 7:00 – 15:30
po 15:30 – sestry v službe

Urgentný príjem
non-stop

Galéria

Služby

Cieľom nového oddelenia urgentnej a intenzívnej starostlivosti novej generácie v Spišskej Novej Vsi je zásadným spôsobom zvýšiť kvalitu akútnej zdravotnej starostlivosti v spišskom regióne a vytvoriť ukážkový model pre celé Slovensko

Na oddelení pracujú tímy dvoch nových príbuzných oddelení:

  • Oddelenie urgentnej medicíny
  • Oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS) s 18 intenzívnymi lôžkami

Na Slovensku tento inovatívny koncept zavádza okrem nových priestorov prevádzkové procesy minimalizujúce časovú stratu pri záchrane života.  Vďaka týmto zmenám by sa mali výrazne zvýšiť šance pacientov so závažným úrazom, infarktom alebo s porážkou na prežitie a na celkové uzdravenie.

Pacientov na novom oddelení urgentnej medicíny ošetria prednostne podľa závažnosti ich stavu. To sa docieli zavedením takzvanej triáže počas vstupného príjmu. Ide o proces, ktorý stanovuje prioritu vyšetrenia pacienta na základe závažnosti jeho stavu, nameraných hodnôt fyziologických funkcií a údajov získaných od pacienta.

Triáž sa skladá z piatich stupňov. Ku každému stupňu závažnosti bude priradený maximálny čas, dokedy má byť pacient definitívne ošetrený. Najakútnejšie stavy musia byť vyriešené okamžite alebo najneskôr do 10 minút. Menej akútne stavy v rozmedzí jednej až dvoch hodín. Poradie pacientov teda neurčuje čas príchodu na ošetrenie.

Na oddelenie urgentnej medicíny stavebne nadväzuje aj nové oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS), ktoré spája bývalé oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM, ľudovo ARO) a jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS).

Jeho prínos spočíva v tom, že hospitalizovaní pacienti sú umiestnení na modernej jednotke so sústredenou intenzívnou starostlivosťou a o ich stave a o liečebnom postupe sa v prípade potreby vie dohodnúť multiodborový tím špecializovaných lekárov. O jednotlivých pacientov sa nepretržite starajú lekári podľa odborností, pod ktoré spadá ochorenie daného pacienta.

Pacient s infarktom myokardu je pod dohľadom internistu, pacient s porážkou je v starostlivosti neurológa, o pacienta po operácii brucha sa stará chirurg a o pacienta v bezvedomí na umelej pľúcnej ventilácii sa stará anestéziológ-intenzivista. Z nových 18 lôžok sú dve stavebne izolované. Budú sa využívať pri pacientoch, ktorí sú infekční a u ktorých treba eliminovať riziko rozšírenia nákazy.

Významnou výhodou a súčasne medzinárodným trendom je aj to, že počet lôžok v rámci daných odborov nie je striktne určený a prispôsobuje sa ich akútnym potrebám. Tento organizačný prístup sa volá systém plávajúcich lôžok.

Oddelenie urgentnej medicíny svojou vnútornou organizáciou maximálne eliminuje časové straty pri logistike pacienta.
Najurgentnejších pacientov (stupeň 1) dovezie vozidlo rýchlej záchrannej pomoci cez vyhradený vysokoprahový vstup. Pre ostatných je vyhradený nízkoprahový vstup s recepciou s vyvolávacím systémom a s triážou.
Na oddelení sa nachádzajú dve jednotky úrazovej starostlivosti (crash room), vyšetrovne a 6 expektačných lôžok. Samozrejmosťou je kompletná rádiodiagnostika (CT, ultrazvuk a röntgen).
Na rozdiel od štandardného ošetrenia u lekárov z jednotlivých špecializácií sú pacienti v opatere novovybudovaného tímu urgentnej medicíny. Vďaka ich multiodborovému zameraniu dokážu komplexne pristúpiť k diagnóze pacienta a efektívnejšie podať akútnu terapiu.

Oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS) je samostatným základným a interdisplinárnym oddelením v systéme liečebno-preventívnej starostlivosti, ktoré je organizačným zoskupení bývalého oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS) oddelení chirurgie, neurológie a vnútorného lekárstva.

Hlavnou náplňou činnosti oddelenia je poskytovanie diagnostickej, liečebnej a preventívnej zdravotnej starostlivosti pacientom so závažným poškodením zdravia indikovaným na ústavnú zdravotnú starostlivosť v spomínaných odboroch a poskytovanie anestéziologickej starostlivosti v spolupráci s operačnými, neoperačnými a diagnosticko-vyšetrovacími zložkami nemocnice.

OAMIS SA SKLADÁ Z TÝCHTO ÚSEKOV

  • Lôžková časť OAMIS

S 18 lôžkami zahŕňa úsek intenzívnej medicíny zabezpečujúci diagnostiku a liečbu najťažšie chorých pacientov so zlyhávajúcimi alebo zlyhanými funkciami jedného alebo viacerých orgánov a úsek intenzívnej starostlivosti, ktorý zabezpečuje intenzívnu starostlivosť pacientom nemocnice v odboroch chirurgia, neurológia a vnútorné lekárstvo. Pri prevádzke oddelenia sa dodržiava prísny hygienicko-epidemiologický režim zameraný na predchádzanie a kontrolu nemocničných nákaz.

  • Úsek anestéziológie

Zastrešuje bezbolestné vykonávanie diagnostických a liečebných výkonov operačnej a neoperačnej povahy poskytnutím primeraného spôsobu anestézie alebo tlmenia bolesti. Anestéziologická starostlivosť sa začína predoperačným anestéziologickým vyšetrením, ktorého obsahom je komplexné zhodnotenie zdravotného stavu pacienta, vykonanie a doplnenie predoperačných vyšetrení vzhľadom na plánovaný  anestéziologický a operačný výkon, vysvetlenie plánovaného postupu chorému a získanie jeho informovaného súhlasu.
Vlastná príprava a podanie anestézie (celkovej, regionálnej, prípadne ich kombinácie) a starostlivosť o chorého v priebehu anestézie a v bezprostrednom pooperačnom období  sa vykonáva tak, aby anestézia a liečebný alebo diagnostický výkon boli pre chorého čo najbezpečnejšie, eliminovali sa riziká s ním spojené, zabránilo sa alebo sa minimalizoval výskyt možných komplikácií a vytvorili sa podmienky pre optimálny priebeh výkonu. Súčasťou anestézie je aj liečba bezprostrednej pooperačnej bolesti, ktorá je jednou z podmienok rýchleho zotavovania sa chorého po výkone.
Anestéziologický úsek zabezpečuje aj pôrodnú epidurálnu analgéziu (PEDA), ktorej účelom je tlmenie pôrodných bolestí počas prirodzeného pôrodu.

  • Anestéziologická ambulancia

Je zriadená na zabezpečenie predoperačných anestéziologických vyšetrení pacientov operovaných, resp. vyšetrovaných v nemocnici alebo odchádzajúcich na operácie do iných nemocníc. Cieľom vyšetrenia na anestéziologickej ambulancii je minimalizovať riziko výskytu komplikácii v spojitosti s anestéziou a vytvorenie optimálnych podmienok pre priebeh výkonu.

  • Algeziologická ambulancia

Zameriava sa na liečbu akútnej a chronickej bolesti. V liečbe sa využívajú aj niektoré anestéziologické postupy, napr. techniky regionálnej anestézie Súčasťou ambulancie je izba s 2 lôžkami slúžiacimi ako denný stacionár pacientov ambulancie bolesti.

LIEČEBNÉ MOŽNOSTI/VÝKONY
Lôžková časť oddelenia poskytuje liečebné postupy intenzívnej medicíny a ošetrovateľskú starostlivosť pre kriticky chorých pacientov so zlyhávajúcimi alebo zlyhanými funkciami jedného alebo viacerých orgánov, čo zvyčajne vyžaduje podporu alebo náhradu zlyhanej funkcie liekmi alebo sofistikovanými prístrojmi.
Do spektra poskytovaných liečebných metód patrí umelá pľúcna ventilácia sofistikovanými pľúcnymi servoventilátormi, fibrobronchoskopia, punkčná dilatačná tracheostómia, hrudná drenáž, podpora zlyhávajúceho obehu krvi s monitorovaním srdcového výdaja, hemodialýza, ktorá nahradzuje zlyhávajúce obličky, postupy enterálnej a parenterálnej výživy, perkutánna endoskopická gastrostómia, rozšírené monitorovanie životných funkcií, vrátane invazívnych monitorovacích postupov a rehabilitačné postupy prispôsobené pacientom zotavujúcich sa zo závažného ochorenia.
Prístrojová technika sa priebežne inovuje a do liečby zavádzame moderné diagnostické a liečebné metódy.
Poloha oddelenia v nemocnici

PERSONÁL
Lekári – anestéziológovia-intenzivisti, chirurgovia, internisti a neurológovia a sestry – špecialistky sa starajú o pacientov na lôžkovej časti oddelenia.
Na anestéziologickom úseku oddelenia lekári – anestéziológovia a sestry – špecialistky vykonávajú  celkové anestézie a vybrané druhy regionálnej anestézie podľa povahy operačného výkonu.

NÁVŠTEVNÉ HODINY
Pondelok: 14:00 – 16:00
Utorok: 14:00 – 16:00
Streda: 14:00 – 16:00
Štvrtok: 14:00 – 16:00
Piatok: 14:00 – 16:00
Sobota: 14:00 – 16:00
Nedeľa: 14:00 – 16:00
Návštevné hodiny v prípade potreby prispôsobujeme zdravotnému stavu pacienta.

KONTAKT
Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves, a.s.
Jánskeho 1,
052 01 Spišská Nová Ves
Lôžková časť OAMIS sa nachádza na prízemí nemocnice a tvorí jeden celok s Oddelením urgentnej medicíny. Vstup pre návštevníkov je zo zadného vchodu do budovy nemocnice (podľa značenia).
Ambulantná časť oddelenia (Anestéziologická ambulancia a Ambulancia bolesti s denným stacionárom) sa nachádzajú na 2. poschodí Pavilónu B nemocnice, vstup pre pacientov je cez hlavný vchod nemocnice okolo Recepcie doľava cez žlté schodisko.

TELEFONICKÝ KONTAKT
OAMIS – lôžková časť
+421 (0)53 4199 430
+421 (0)53 4199 469
+421 (0)53 4199 263
+421 (0)53 4199 508

Primár oddelenia
+421 (0) 53 4199 439

Vedúca sestra
+421 (0) 53 4199 443

Ambulancia
+421 (0) 53 4199 442

Na rozdiel od štandardného ošetrenia u lekárov z jednotlivých špecializácií sú pacienti v opatere novovybudovaného tímu urgentnej medicíny. Vďaka ich multiodborovému zameraniu dokážu komplexne pristúpiť k diagnóze pacienta a efektívnejšie podať akútnu terapiu.

Vo väčšine prípadov na Slovensku pôsobia odborní lekári – urgentisti ako súčasť posádok rýchlej lekárskej pomoci, avšak v toto pracovisko im prvýkrát poskytuje pracovné zázemie nemocnice.

O pacienta tak je postarané na jednom mieste – posádka rýchlej lekárskej pomoci nemusí hľadať správnu ambulanciu, podľa diagnostiky problému, či úrazu pacienta.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.