Prejsť na obsah

Skolióza deformuje chrbticu najmä v detstve. Základom je prevencia

Ako skolióze predchádzať, a aký je vhodný šport radí MUDr. Hana Sameková, detský ortopéd PC Medissimo. Skolióza je relatívne častým ochorením, respektíve vadou chrbtice. Dieťa sa s ňou môže narodiť, čo je zriedkavejšie, a vtedy sú väčšinou postihnuté aj iné orgány. Skolióza môže vznikať v detskom veku , ale najčastejšie sa prejaví a zhoršuje v…

03.05.2017

Ako skolióze predchádzať, a aký je vhodný šport radí MUDr. Hana Sameková, detský ortopéd PC Medissimo.

Skolióza je relatívne častým ochorením, respektíve vadou chrbtice. Dieťa sa s ňou môže narodiť, čo je zriedkavejšie, a vtedy sú väčšinou postihnuté aj iné orgány. Skolióza môže vznikať v detskom veku , ale najčastejšie sa prejaví a zhoršuje v pubertálnom období. Trpia ňou prevažne štíhle a vyššie dievčatá. Ako skolióze predchádzať, radí MUDr. Hana Sameková, detský ortopéd PC Medissimo:

Čo najčastejšie skoliózu u detí zapríčiňuje?

Predispozícia je jedna vec a k tomu chybné držanie tela, slabosť svalstva, zlé pohybové návyky, jednostranné športy ako tenis alebo golf od ranného detstva, asymetrie dĺžky dolných končatín, ale aj hranie na hudobný nástroj. Môže vzniknúť tiež aj následkom úrazu.

Ak ňou dieťa trpí, odporúča sa robiť u dieťaťa nejaký šport kvôli jeho prípadnému zlepšeniu stavu?

Základom ako skolióze predísť je prevencia. Aj deti, u ktorých je predpoklad vzniku skoliózy, pri správnych športových návykoch sa jej môžu vyhnúť , alebo minimálne zabrániť ťažkým stavom. Deti treba viesť ku športu od ranného detstva, začínať so športami, ktoré sú jednoducho zvládnuteľné a hlavne symetrické.

Plávanie je rehabilitačný šport číslo jedna. Behy, futbal, karate, ale aj gymnastika v malej miere patria k športom, ktoré rozvíjajú svalstvo a udržiavajú telo v kondícii a symetrii.

Samozrejme je tu rad rôznych rehabilitačných schém a cvičení , ktoré si deti so skoliózou musia osvojiť a cvičiť viacmenej celý život každý deň na udržanie správneho držania tela.

Ako skolióze u detí predchádzať?

Cvičiť, správne sa stravovať (vyhnúť sa aj nadmernej nadváhe, ale v tomto prípadne aj nadmernej podvýžive), pohybovať sa na čerstvom vzduchu, plávať, jazdiť na koni.

Ak sa už skolióza vyvíja, deti by mali byť v sledovaní ortopédom , prípadne aj rehabilitačným lekárom. Pri náznakoch zhoršenia, nosiť podľa doporučení odborníkov korzet podľa danej odchýlky na udržanie správneho postavenia chrbtice až do obdobia, kedy je ukončený kostný rast.

Vyvíja sa klenba nohy vášho dieťaťa správne?

Zistite to vďaka prístroju podoskop, ktorý osvetľuje odtlačok nohy zospodu a vyhodnotenie prenesie v 2D obraze. Podľa Godunova sú I až IV stupne a rodičia tak prostredníctvom 2D obrazu môžu vidieť, ako klenba nohy dieťaťa vyzerá a ako sa po opakovanom vyšetrení vyvíja.

OBJEDNAJTE SA:
MUDr. Hana Sameková 

Ak máte záujem o informácie ohľadom konzultácie, ponuky služieb alebo ste nenašli čo ste hľadali, kontaktujte nás prostredníctvom infolinky 0907 888 999.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.