Prejsť na obsah

Strava v období dojčenia

Dodržanie týchto zásad v strave dojčiacej matky je zárukou spokojnej mamičky a šťastného dieťaťa.

18.08.2023

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE PRE MAMIČKY

Dojčenie v prvých dňoch života dieťatka zaisťuje dostatočnú výživu. Starostlivosť o dieťa a dojčenie zvyšuje nároky na výdaj energie u matky. Konzumácia rôznych výživných a energiu zvyšujúcich jedál môže pomôcť optimalizovať zdravotný stav matky po pôrode.

Tvorba materského mlieka znamená pre organizmus mamičky zvýšený výdaj energie, živín, minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Materské mlieko je prirodzenou súčasťou výživy dieťaťa. Strava musí byť preto
v období dojčenia bohatšia a výdatnejšia. Veľký význam má dostatočný príjem bielkovín, kalcia, železa a vitamínov.

dojcenie a strava v obdobi dojcenia

AKÉ SÚ ZÁSADY STRAVOVANIA POČAS DOJČENIA?

Strava v období dojčenia má byť pestrá a vyvážená. Základ tvoria obilniny, zemiaky, zelenia, ovocie a, samozrejme, mlieko a mliečne výrobky.

Dôležité je rozpoznanie problémových potravín. Každá dojčiaca mamička sama individuálne rozozná, na ktoré zložky potravy reaguje jej dieťa (vyrážka, redšia stolica, nafúknuté bruško).

Čo zaradiť do jedálneho lístka dojčiacej matky?

 • obilniny, ovsené vločky, celozrnné pečivo;
 • kuskus, cestoviny, ryža, zemiaky;
 • dostatočný prísun vitamínov zo skupiny B (mlieko, syry, jogurty);
 • mäso, ryby (losos, treska, pstruh);
 • hydina, vajíčka;
 • zelenina a ovocie

Alergie a alergény v strave dojčiacej matky

Ak je mamička na niektorú potravinu alergická, je potrebné z jedálnička túto potravinu vynechať. V prípade problémov s trávením u dojčeného dieťaťa (krv a hlieny v stolici, pretrvávajúce brušné koliky, neprospievanie,
nadmerný meteorizmus) odporúčame poradiť sa o stravovaní s lekárom. V prípade možnej alergie na bielkovinu kravského mlieka, ktorej v poslednom čase pribúda, odporúčame vynechať z jedálnička dojčiacej mamičky mlieko a mliečne výrobky

Náš tip: Vápnik znižuje využiteľnosť železa, preto sa odporúča konzumovať mlieko a mliečne výrobky najmenej dve hodiny pred jedlom, ktoré obsahuje železo (mäso).

Dojcenie a strava matky v obdobi dojcenia

 

NEVHODNÉ JEDLÁ PRE DOJČIACE MAMIČKY

Potrebné je vyhýbať sa mastným, prepečeným mäsám, potravinám, ktoré nafukujú a ktoré preháňajú alebo sú silno korenené. Nafukujúci, kolikovitý účinok majú najmä niektoré druhy zeleniny (cesnak, cibuľa, kapusta, strukoviny – hrach, šošovica, fazuľa).

Pozornosť je potrebné venovať výberu rýb (kvôli obsahu olova, ortuti). Ryby a morské plody sú výborným zdrojom bielkovín a omega-3 mastných kyselín. Väčšina morských živočíchov obsahuje nadmerné množstvo ortuti, ktorá prostredníctvom materského mlieka môže predstavovať riziko pre vyvíjajúci sa nervový systém dieťaťa. Patria k nim ryby: makrela, tuniak, žralok.

Potrebné je zo stravy úplne vylúčiť spracované potraviny, konzervované, instantné alebo práškové produkty. Obsahujú veľa konzervačných látok a nemajú žiadnu nutričnú hodnotu. Môžu spôsobiť bolesti brucha, koliku a dokonca aj alergiu.

Lepšie je tiež vyhnúť sa rýchlemu občerstveniu, baleným hotovým jedlám a koláčom vyrobeným z tukov nižšej kvality.

Neodporúča sa konzumovať ani kakao, čokoládu, búrske oriešky a sóju.

Dojcenie a strava matky a pitny rezim

 

TEKUTINY A PITNÝ REŽIM POČAS DOJČENIA

Dôležitý je aj pitný režim. Tekutiny je potrebné prijímať pravidelne, v menších množstvách. Žena by mala v období dojčenia dbať na dostatočnú hydratáciu počas dňa v rozmedzí 2 až 3 l tekutín.

Vhodné sú napríklad:

 • dojčenské minerálne vody s minimálnym obsahom dusičnanov;
 • minerálne vody obsahujúce železo a horčík;
 • bylinkové čaje na podporu tvorby mlieka (aníz, mäta, fenikel, kôpor);
 • ovocné šťavy z mrkvy, cvikly a jabĺk;
 • ovocné smootie (banán, jablko, baby špenát, mrkva).

Neodporúčané tekutiny počas dojčenia

V období dojčenia je potrebné vyhýbať sa vodám s vyšším obsahom sodíka (zvýšený príjem soli spôsobuje zadržiavanie vody v organizme a tým pádom rozvoj opuchov). Vyhýbajte sa najmä viaczložkovým čajom, citrusovým nápojom či alkoholu.

PÁČILI SA VÁM TIETO RADY OD NAŠEJ ODBORNÍČKY?

Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu pre vás pripravila a vypracovala Angelika Domaracká, nutričná terapeutka Nemocnice Svet zdravia Rožňava.

VZOROVÝ JEDÁLNY LÍSTOK NA JEDEN TÝŽDEŇ NÁJDETE NA TOMTO LINKU

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 14.03.2023 | Aktuality

  Školenie sestier pri ošetrovaní PICC katétra a i.v portov

  V piatok 10. marca sa na onkologickom oddelení Nemocnice s poliklinikou Trebišov uskutočnilo školenie sestier pri ošetrovaní PICC katétra a i.v portov. Zavádzanie invazívnych vstupov Invazívne vstupy predstavujú v dnešnej modernej dobe neodmysliteľnú súčasť úspešnej diagnostiky a následnej liečby. Zaistenie kvalitného dlhodobého cievneho vstupu je novým trendom poskytovania lekárskej a ošetrovateľskej starostlivosti a zároveň neoddeliteľnou…
 • 12.04.2022 | Aktuality

  Žiarska nemocnica má nového primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia

  Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom vedie od 1. apríla 2022 nový primár – MUDr. Štefan Novysedlák. „Primár Štefan Novysedlák má dlhoročné skúsenosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo. Okrem kvalitnej medicíny  má aj skúsenosti s vedením tímu, ktoré získal z jeho predchádzajúceho pôsobenia na pozícii prednostu gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine a predtým na pozícii primára v nemocnici s poliklinikou…
 • 18.07.2018 | Aktuality

  Spišskonovoveská nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

  Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves dostalo od Nadácie Križovatka štyri monitory dychu pre novorodencov. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a ak nastane jeho zlyhanie, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).   „Vďaka monitorom budú bábätká v ešte väčšom bezpečí. Samotný monitor dychu…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)