Prejsť na obsah

Tetánia – ochorenie vystresovaných

Dlhodobý stres, citové vypätie, nedodržiavanie stravovacieho, či pitného režimu prispieva k problému ochorenia s názvom tetánia. Príznaky tetánie Najväčším a zároveň najťažším príznakom je tetanický záchvat, ktorý síce nie je život ohrozujúci, ale vie ho poriadne znepríjemniť. Väčšinou ide o bolestivé a kŕčovité napätie svalov. Ďalšie príznaky sú: nervozita, búšenie srdca, lapanie po dychu, pocit na…

12.07.2017

Dlhodobý stres, citové vypätie, nedodržiavanie stravovacieho, či pitného režimu prispieva k problému ochorenia s názvom tetánia.

Príznaky tetánie

Najväčším a zároveň najťažším príznakom je tetanický záchvat, ktorý síce nie je život ohrozujúci, ale vie ho poriadne znepríjemniť. Väčšinou ide o bolestivé a kŕčovité napätie svalov. Ďalšie príznaky sú:

  • nervozita,
  • búšenie srdca,
  • lapanie po dychu,
  • pocit na odpadnutie,
  • celková slabosť,
  • brnenie v končekoch prstov,
  • alebo kŕče v rukách i nohách, prípadne dokonca na tvári. 

Tento stav môže pre laika v niektorých prípadoch pôsobiť dokonca ako infarkt. Kŕče postihujú najčastejšie prsty horných a dolných končatín a môžu spôsobiť brnenie jazyka. V dôsledku napnutia svalov sa zápästie bolestivo ohne, pričom palec smeruje do vnútra dlane, kým ostatné prsty sa kŕčovito vystrú a pokrútia. Kŕče sú tak veľmi bolestivé, okrem brnenia ich sprevádza čiastočná necitlivosť.

Zriedkavo sa objavuje forma opakovaného kŕčovitého napnutia viacerých svalov, ktorá sa šíri od končekov prstov na nohách smerom nahor. V niektorých prípadoch sa ojedinele objavuje dokonca izolované postihnutie svalstva hrtana, kedy záchvat kvôli nedostatku vzduchu pripomína dusenie.

V niektorých prípadoch sa tetánia zamieňa s panickou poruchou. Príznaky tohto stavu môžu byť podobné tetanickému syndrómu, avšak panický atak svojou podstatou predstavuje úplne iné ochorenie. Ide o samostatný, presne definovaný úzkostný stav, ktorý s tetániou nemá nič spoločné.

Čo tetániu spôsobuje a ako proti nej bojovať?

Tetánia je syndróm zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. U pacientov trpiacich týmto syndrómom je takmer vždy sprievodným znakom zvýšenie dráždivosti centrálneho nervového systému, problémy so srdcovo-cievnym a tráviacim systémom. Ochorením trpí najmä mladšia veková kategória populácie. Častejšie sú postihnuté ženy, avšak mužských pacientov pribúda čoraz viac.

Mnoho ľudí postihnutých týmto syndrómom udáva, že ich problémy sa rozvinuli po:

  • dlho trvajúcom strese,
  • depresii,
  • citovom vypätí,
  • nedodržiavaní pitného či stravovacieho režimu,
  • dlhodobejšom fyzickom vypätí a iného.

Telo je dlhodobo oslabované, až povolí a prejaví sa príznakmi niečoho, čo v tele skryto pretrváva.

Príčiny vzniku tetánie

Tetánia vzniká v dôsledku zmeny koncentrácie minerálov horčíka a vápnika v tele. Môže byť však aj pridruženým sprievodným znakom iných ochorení. Avšak k nízkej hladine vápnika môžu viesť ochorenia ako znížená činnosť príštitnych teliesok (hypoparatyreóza), poruchy vstrebávania vápnika v dôsledku zápalových ochorení čreva, nedostatok vitamínu D, užívanie liekov na osteoporózu.

Nedostatok horčíka sa vyskytuje napríklad pri nadmernom užívaní alkoholu, cukrovke, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, tiež pri poruchách vstrebávania pri zápalových ochoreniach čreva, liekoch na odvodnenie (diuretiká). Pri diagnostike je nutné vylúčiť iné príčiny vzniku problémov, kým lekár definitívne určí diagnózu.

Tetánia spôsobená nízkou hladinou vápnika

Dôvodom vzniku je nízke množstvo vápnika – kalcia. Riešením je zvýšenie dávok vápnika a vitamínu D pre organizmus postihnutého. Dôležitý je príjem potravín s obsahom týchto látok, doplnkové liečivá, či šumivé nápoje.

Príčinou nízkej hladiny vápnika v krvi môže byť nesprávne fungovanie prištítnych teliesok, ktoré má za následok kŕče svalov. Ide o dedičné ochorenie, ktoré sa nazýva DiGeorgeov syndróm. Je však veľmi zriedkavé. Objavuje sa dokonca u novorodencov a spôsobené je chybným metabolizmom.

Tetania je ochorenim vystresovanych

Tetánia spôsobená nízkou hladinou horčíka

Ide o najrozšírenejší typ tetánie súvisiaci s problémom súvisiacim s nedostatkom horčíka. Najspoľahlivejším spôsobom ako odhaliť tento problém v tele je atómová absorpčná spektrofotometria, ktorá sa robí na špeciálnom prístroji. Jeho dostupnosť v zdravotníckych zariadeniach však nie je obvyklá, preto sa častejšie robí test pomocou moču, či krvi.

Nedostatok horčíka spôsobuje porucha regulácie metabolizmu jeho množstva v tele, nedostatočný prísun pre organizmus v strave alebo zvýšené vylučovanie horčíka obličkami. K prejavom v súvislosti pri nedostatku horčíka patria bolesti v oblasti temena, tuhnutie v kútikoch úst, či končatinách, alebo mravenčenie v prstoch. Sprievodnými problémami sú aj migrény, depresie, či dokonca astmatické záchvaty, alebo poruchy srdcového rytmu.

Základom je prevencia

Správna životospráva, zmeny myslenia a životného štýlu, aj s pomocou klinických psychológov, psychiatrov, fyzická aktivita, dostatok spánku, prírodné zdroje vitamínu D, kalcium a magnézium. Je nutné vylúčiť všetky ostatné ochorenia, ktoré môžu viesť k zníženej hladine uvedených minerálov.

Zaujímať by vás mohlo aj:  Čo dokáže odhaliť preventívna prehliadka?Na čo máte nárok v rámci preventívnej prehliadky?

 

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 16.06.2016 | Aktuality

    Modernizácia operačných sál v nemocnici Žiar nad Hronom

    Po dlhšej dobe sa Všeobecná nemocnica v Žiari nad Hronom dočkala prestavby priestorov slúžiacich na sterilizáciu. Prístrojové vybavenie slúžiace na sterilizáciu zdravotníckych pomôcok musí svojimi parametrami vyhovovať vyhláške MZ SR č. 553/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na prevádzku zdravotníckych zariadení z hľadiska ochrany zdravia. Do inovovaných priestorov na sterilizáciu Svet zdravia,…
  • 05.01.2022 | Aktuality

    Prví novorodenci roku 2022 v humenskej nemocnici

    Prvý detský plač v roku 2022 sa v Nemocnici A. Leňa Humenné ozval už minútku po polnoci.   Chlapček Artur James, ktorý váži 3150 gramov a meria 48 centimetrov sa narodil mamičke Márii ako prvorodené dieťatko. Titulom „PRVÝ HUMENČAN“ sa pýši Daniel, ktorý sa narodil 3.1.2022 s mierami 4 500 gramov a 54 centimetrov mamke Anne. Mamičkám prišiel…
  • 12.12.2017 | Aktuality

    Nemocnicu v Dunajskej Strede čaká prestavba: Bude mať moderný urgentný príjem

    V nemocnici Svet zdravia Dunajská Streda vznikne do troch rokov nový moderný urgentný príjem. Nemocnica totiž získala nenávratný finančný príspevok vo výške viac než 3,1 milióna eur a z eurofondov plánuje prestavať aj jednotky intenzívnej starostlivosti či chirurgické oddelenia. Do nemocnice pribudne i nové medicínske vybavenie a pacienti získajú v izbách vyšší komfort. „Dunajskostredská nemocnica…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.