Od stredy 17. mája trebišovská nemocnica je nútená z personálnych dôvodov obmedziť príjem nových detských pacientov na lôžkové oddelenie a prevádzku ambulancie ústavnej pohotovostnej služby. V závere minulého týždňa o tom informovala orgány regionálnej samosprávy, krajské Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, ako aj okolité nemocnice a ambulantný sektor. S vysokou pravdepodobnosťou následne do konca mesiaca nemocnica dočasne pozastaví činnosť oddelenia pediatrie. Ostatné pracoviská, vrátane gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a neonatológie fungujú bez obmedzení. Nemocnica naďalej vyvíja maximálne úsilie s cieľom zabezpečiť dostatočný počet lekárov potrebných na nepretržitú prevádzku detského oddelenia.
„Nejde, žiaľ, o náhle rozhodnutie. Personálny problém v rámci tohto oddelenia intenzívne riešime už dva roky. Lekári po atestestácii odchádzajú do ambulantného sektora a nemocnica má problém so zabezpečením nepretržitej prevádzky na detskom oddelení. Aktuálne je 5 lekárok z detského oddelenia na materskej dovolenke. Napriek prijatiu dvoch mladých lekárok minulý rok, výrazný zlom nastal na začiatku roka 2023, kedy dve lekárky z dôvodu tehotenstva vypadli z nepretržitej prevádzky a ich výpadok sme dokázali suplovať iba vďaka neúmernému nasadeniu zvyšku lekárskeho personálu. Minulý týždeň sme z dôvodu práceneschopnosti, ktorá bude žiaľ dlhodobejšia, prišli o ďalšiu lekárku. O tomto personálnom probléme celú jar otvorene komunikujeme s predstaviteľmi Košického samosprávneho kraja, Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, ako aj so samotnými obvodnými pediatrami v okrese. Táto snaha ale doteraz nepriniesla výsledok a my sme teraz nútení pristúpiť k tomuto nevyhnutnému kroku. Veríme však, že činnosť detského oddelenia budeme schopní opäť obnoviť od septembra tohto roka,“ vysvetlil Juraj Bazár, riaditeľ trebišovskej nemocnice.
Zabezpečenie ústavnej zdravotnej starostlivosti pre detských pacientov v spádovej oblasti Trebišov a Sečovce bude po uzatvorení tohto oddelenia komplikované. Veľkú časť pacientov tvoria deti zo sociálne vylúčených skupín obyvateľstva, ktoré majú prirodzene zhoršenú mobilitu. „Poznajúc okolnosti, máme veľké obavy z pohľadu kapacitnej priepustnosti blízkych nemocníc, respektíve samotnej záchrannej zdravotnej služby. Výpadok jednej časti môže spôsobiť kolaps väčšieho regionálneho celku. V tomto duchu sme preto žiadali o personálnu výpomoc od vyššieho pracoviska, Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Veľké nádeje sme vkladali aj do miestnych ambulantných lekárov. Hoci sme cítili úprimnú snahu vedúcich predstaviteľov kraja, okresu, mesta a DFN, konkrétni lekári ochotní nám vypomôcť sa zatiaľ neprihlásili,“ doplnil J. Bazár.
Rodičia detí zo spádovej oblasti trebišovského okresu v prípade potreby majú počas pracovných dní vyhľadať pomoc v rámci obvodných pediatrických ambulancií. V popoludňajších hodinách do 22.00 hod., alebo počas voľných dní môžu vyhľadať pomoc v ambulancii pohotovostnej služby (APS), ktorá funguje v priestoroch nemocnice. V nočných hodinách alebo v prípade akútnych stavov je sa potrebné obrátiť na Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach, všeobecné nemocnice v Kráľovskom Chlmci, Michalovciach alebo Vranove nad Topľou, respektíve na Záchrannú službu. „Verím, že tento stav bude iba dočasný a nám sa podarí detské oddelenie opäť uviesť do prevádzky. Budeme vďační za každého nového lekára vrátane čerstvých absolventov. Dovtedy však musia rodičia v prípade zdravotných problémov svojich detí navštevovať najmä svojich obvodných detských lekárov, dodržiavať predpísanú ambulantnú liečbu a samozrejme nepodceňovať prevenciu,“ uzavrel riaditeľ nemocnice.