Prejsť na obsah

Aké nápoje najlepšie uhasia smäd v lete?

Aká je ideálna teplota nápoja v lete? Je dobré piť vychladené nápoje? Dozviete sa v rade gastroenterológa MUDr. Pavla Blahu z Nemocnice Svet zdravia v Humennom.   Najlepší nápoj v lete je čistá voda Dôvodov je hneď niekoľko. Pomáha nám pri prehriatí tela ochladzovať sa potením. Dostatok vody potrebujeme pre správne fungovanie mozgu, srdca a obličiek. Voda…

30.07.2020

Aká je ideálna teplota nápoja v lete? Je dobré piť vychladené nápoje? Dozviete sa v rade gastroenterológa MUDr. Pavla Blahu z Nemocnice Svet zdravia v Humennom.

 

Najlepší nápoj v lete je čistá voda

Dôvodov je hneď niekoľko. Pomáha nám pri prehriatí tela ochladzovať sa potením. Dostatok vody potrebujeme pre správne fungovanie mozgu, srdca a obličiek. Voda tiež napomáha pri odplavovaní škodlivín a odpadových látok z tela.

Pri väčšom fyzickom výkone a potení je vhodné striedať ju s minerálnymi vodami obsahujúcimi ióny, ktoré by sme mali nahrádzať pre vyššie straty potením.

Prečo by sme nemali piť chladené alebo sýtené nápoje?

 Veľmi studené tekutiny nie je vhodné piť, ani dochladzovanie ľadom nie je vhodné. Je to teplotný šok pre organizmus, dochádza k stiahnutiu ciev v tráviacom trakte, čo môže spôsobiť kŕče v pažeráku a na žalúdku.

 Sýtené nápoje vo veľkom množstve sa neodporúčajú hlavne pacientom, ktorí majú problémy s trávením:

  • Zvyšuje sa tvorba žalúdočných kyselín, čo zhoršuje ťažkosti u pacientov s refluxovou chorobou pažeráka.
  • Zvyšuje plynatosť v čreve a s tým spôsobené ťažkosti.
  • Znižujú pocit smädu a paradoxne môžu viesť k väčšej dehydratácii organizmu.

S vychladeným pivom je to podobné ako so studenými a sýtenými nápojmi. Samozrejme je potrebné pamätať na to, že pivo je alkoholickým nápojom, ktorý môže mať v letnom období výraznejšie účinky z dôvodov uvedených nižšie.

S pitím alkoholu v lete je treba byť opatrný

S jedným pohárom vína pri večeri, kedy vonkajšia teplota nie je až taká vysoká, nemusí byť problém, ale musí to ostať pri tom jednom pohári. Pretože pri nedostatočnom pitnom režime môže dôjsť k dehydratácii organizmu a vtedy má alkohol výraznejšie účinky.

Vedeli ste, že pitie teplých nápojov v lete má svoj význam?

Dôvodom je hlavne potreba ochladenia organizmu pri vysokých vonkajších teplotách. Po vypití teplého nápoja dochádza k zlepšeniu prekrvenia ciev. To vedie k zvýšenému poteniu sa, pri ktorom sa z tela odvádza prebytočné teplo.

Pitie čaju je tiež vhodné pre zlepšenie fungovania organizmu. Vďaka látke teín dochádza k zvýšeniu výkonnosti a aj zrýchleniu metabolizmu. Avšak pozor na pitie teplých nápojov ak máme na sebe tesné oblečenie, ktoré zle odvádza pot.

Na pitie kávy v letnom období sú rôzne názory. Niektorí ju neodporúčajú pre jej močopudné účinky spôsobujúce dehydratáciu. Iní jej pitie naopak obhajujú a nepotvrdzujú zvýšenú tvorbu moču po vypití kávy.

Káva má veľa prospešných vlastností podobných ako čaj

Ale týka sa to hlavne zdravých ľudí. U ľudí, ktorí trpia napríklad na srdcovocievne ochorenia, môže káva zaťažiť krvný obeh a následne srdce, čo môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu. Každú šálku kávy však musí človek zvážiť. Nesmieme zabúdať, že únava organizmu je možno spôsobená nedostatkom tekutín a pomôže mu skôr pohár vody ako ďalšia šálka kávy.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Pavol Blaha, gastroenterológ z Nemocnice Svet zdravia v Humennom.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 16.01.2018 | Blog

    Nesprávny výber tenisiek môže ovplyvniť zdravie nôh

    Výber tenisiek na behanie nie je až taká jednoduchá záležitosť. Nesprávnym výberom môže dôjsť k preťaženiu určitých partií na nohe, čo môže mať za následok celú škálu nepríjemností, od lokálnych mozoľov, cez ťažkosti so šľachami až po únavové zlomeniny.   V prvom rade je potrebné odpovedať si na otázku, na akom povrchu budem behávať. V…
  • 07.11.2019 | Blog

    Čo je to molárne tehotenstvo?

    Molárne tehotenstvo – odborne gestačná trofoblastická choroba je ochorenie charakterizované nekontrolovateľným rastom zárodkového tkaniva – trofoblastu.   Zárodočné tkanivo sa tak mení na cystický útvar pripomínajúci strapec hrozna. Rozlišujeme tri typy moly – čiastočná, kompletná a invazívna. Čiastočná mola vzniká oplodnením vajíčka dvomi spermiami alebo jednou spermiou, ktorá sa ďalej rozdelí na dve, oplodnené vajíčko…
  • 06.09.2021 | Aktuality

    V Michalovskej pôrodnici sa narodil Jakubko a priniesol nový rekord

    V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa 30. augusta 2021 narodil Jakubko. Malý rekordér prekvapil svojou váhou ako zdravotníkov, tak aj samotnú mamičku.   Jakubko pri narodení meral 55 centimetrov a vážil 5860g, čo je takmer 6 kilogramov. Ako mamička, tak aj synček sa tešia dobrému zdraviu a prvé dni na pôrodnici zvládajú dobre. Mamička sa…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)