Chcel byť doktor. Tak študoval. Na papieri to vyzeralo zložito, preto si našiel vlastný spôsob. Tomáš Brngál s kamarátom Milošom Svrčekom dnes rozoberajú človeka na súčiastky vo virtuálnej realite. „Keď som sa učil anatómiu, snažil som sa predstaviť si, ako sú jednotlivé štruktúry v tele usporiadané a poprepletané. Čítal som si knihu, pozeral obrázky a o 3D veciach…
05.02.2019
Chcel byť doktor. Tak študoval. Na papieri to vyzeralo zložito, preto si našiel vlastný spôsob. Tomáš Brngál s kamarátom Milošom Svrčekom dnes rozoberajú človeka na súčiastky vo virtuálnej realite.
„Keď som sa učil anatómiu, snažil som sa predstaviť si, ako sú jednotlivé štruktúry v tele usporiadané a poprepletané. Čítal som si knihu, pozeral obrázky a o 3D veciach sa učil v 2D. Bolo to náročné. Začal som si preto jednotlivé štruktúry kresliť po rukách,“ rozpráva nám Tomáš známy príbeh, ktorý za posledný rok hovoril už toľkokrát. Na konferenciách, médiám, študentom, fanúšikom.
Odkedy sa kreslením ako medik učil štruktúry predlaktia prešlo päť rokov. Dnes nám ukazuje priestory začínajúcej firmy a predstavuje kreatívny tím mladých ľudí. Ich start-up Virtual Medicine, pomocou ktorého nahliadnete do vlastného tela, snáď už na Slovensku pozná každý.
Prvé stretnutie s virtuálnou realitou
„Otvára to neuveriteľné možnosti!, pomyslel som si, keď som v roku 2014 po prvýkrát na fakulte vyskúšal technológiu virtuálnej reality. Veľmi ma to nadchlo,“ rozpráva Tomáš, ktorý sa vtedy zoznámil s Milošom Svrčekom a začal mu ukazovať, ako sa učí v škole anatómiu. Svalové vrstvy na predlaktí poprepletané cez seba rôznym spôsobom a vedľa nich desiatky latinských názvov rozhodli. Tomáš s Milošom sa pustili do vytvárania ich prvého virtuálneho modelu ľudského tela.
„Mali sme len naše počítače a jeden headset. Na internátnej izbe sme vytvorili prvé, veľmi jednoduché demo s dvoma prostrediami. Jedno bola pitevňa, druhé dolná končatina s kosťami a základnými cievami,“ rozpráva Tomáš. Milošovi vysvetľoval svoje predstavy a on programoval. Na jar 2015, keď po pár mesiacoch práce svoj projekt predstavili študentom a profesorom, zožali svoj prvý úspech. Z podujatia Študentská vedecká odborná činnosť (ŠVOČ) si odniesli prvé miesto.
Potrebujeme investora
Každý pol rok vymeniť headset, mať stále lepšiu grafickú kartu, výkonnejší procesor, neustále robiť aktualizácie. Technológie napredujú závratnou rýchlosťou a na to, aby Tomáš s Milošom mohli svoj projekt rozvíjať ďalej, potrebovali investora. Založili si teda občianske združenie a začali oslovovať firmy. „Písal som viacerým a viacerí nás aj odmietli. Oslovil som ich hádam aj sto,“ spomína si Tomáš na vtedajšie začiatky. Nakoniec dali s pomocou rôznych firiem dokopy 20-tisíc eur, za ktoré nakúpili najmä potrebnú technológiu.
Jedným z investorov, ktorý vtedy mladý nápad podporil pro bono, bola i sieť nemocníc Svet zdravia. „Nechceli za našu podporu nič, ale tešili sa, ak sme prijali pozvanie na ich lekárske kongresy. Ako medik som videl, že v štátnych nemocniciach na podobné podujatia chodia len prednostovia či primári, no vo Svete zdravia sa snažili podporovať aj mladých. Nedržali priemernosť, chceli nájsť výnimočných a tých najlepších za ich prácu odmeniť. Toto sa mi veľmi páčilo a to bol aj dôvod, prečo sme sa rozhodli ďalej spolupracovať,“ vysvetľuje Tomáš.
V roku 2016 sa tak z občianskeho združenia stala spoločnosť s ručením obmedzením, v ktorej sa Svet zdravia stal jediným investorom. Start-up Virtual Medicine bol na svete.
Mentori
Tomáš prechádza medzi kolegami po dolnom poschodí budovy, ktorú si v Bratislave pre Virtual Medicine prenajali a ukazuje nám prácu tímu. „Toto je vývojové centrum. My sa tu sústreďujeme na to, čo vieme najlepšie a nie sme spomaľovaní činnosťami, ktoré musíme ako firma plniť zo zákona,“ hovorí Tomáš. S právnymi, daňovými či účtovnými povinnosťami totiž mladým talentom pomáha Svet zdravia. Pre startupistov tak nie je len klasickým finančným investorom.
Do Sveta zdravia si však vývojári chodia najmä po rady. „My máme víziu, cieľ, stratégiu, odprezentujeme to a vo Svete zdravia nám poradia, či je to dobré alebo ako ďalej. Sú to naši mentori. Do ničoho nás pritom netlačia, nezasahujú do manažmentu, naopak snažia sa nám pomôcť a poskytnúť všetko, čo k našej práci potrebujeme. V strednej Európe by sme nemohli mať lepšieho partnera,“ podotýka Tomáš.
Hneď, ako Virtual Medicine získal investíciu, začal sa personálne rozširovať. K dvojici, ktorá startup zakladala, postupne pribudli programátori a 3D artisti. Tí sa modely snažia spresniť do väčšieho detailu.
Za mesiac v 100 krajinách
Prišiel marec 2017, kedy tím z Virtual Medicine zavesil svoju prvú mobilnú aplikáciu Human Anatomy VR na internet. A čakal. „Bol som vtedy v štátnicovom ročníku a vždy po učení som si otvoril internet a s napätím sledoval, ako rastie počet stiahnutí. Za prvý mesiac o ňu prejavili záujem užívatelia až zo 100 krajín sveta,“ spomína Tomáš.
Po roku sa počty vyšplhali na desiatky tisíc a aplikáciu dnes využívajú ľudia zo 150 krajín sveta, pričom asi 40 percent ich je v USA. Aplikácia je prvá a stále jediná svojho druhu na svete.
Vývojári vo Virtual Medicine medzičasom vytvorili verziu aj pre počítače, aplikáciu poskytujú vysokým školám a minulý rok pomohli otvoriť tri virtuálne anatomické učebne. Postupne si aplikáciu začali všímať aj univerzity či zdravotnícke organizácie z rôznych častí sveta.
„Napríklad portugalská sieť nemocníc chce našu aplikáciu využívať pre pacientov. Načíta si do nej výsledok trebárs z magnetickej rezonancie a pacientovi ukáže, ako aktuálne vyzerá jeho koleno, ako má vyzerať zdravé a čo lekár počas operácie vlastne urobí. Pacient výkon lepšie pochopí a možno opadne aj jeho strach z operácie. Aj na tom momentálne pracujeme,“ vysvetľuje Tomáš.
Pre medikov plánujú vývojári pripraviť kompletnú platformu na vzdelávanie a k anatómii pridať i fyziológiu či histológiu. Vytvoriť by tiež chceli rozšírenú virtuálnu realitu, pomocou ktorej bude môcť užívateľ vidieť štruktúry pri pohľade na vlastnú ruku. „A náš dlhodobý cieľ, ktorý je však závislý od vývoja technológií, je klinická medicína,“ dodáva Tomáš.
Virtual Medicine chystá projekt aj pre Svet zdravia. Vďaka virtuálnej realite sa ľudia budú môcť poprechádzať v novej nemocnici, ktorá má vyrásť na bratislavských Boroch, ešte pred jej dostavbou a vidieť, ako bude vyzerať.
Pomáhať spolu viac
Tomáš študoval, zoštátnicoval, no lekárom zrejme nebude. Práca v startupe, vedľa ktorého sa vytvoril ďalší pod názvom Virtual Everything, mu zaberá všetok čas.
„Vždy som chcel byť chirurg, ale nedovolil by som si robiť túto prácu na menej ako 100 percent. Zachrániť život človeku je najvyššia hodnota. Ja verím, že vďaka našej technológií, ktorú lekári budú vedieť využiť správnym spôsobom, ich spolu dokážeme zachrániť oveľa viac,“ uzavrel Tomáš.
Buďme spolu v kontakte
Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.