Zápal, alebo tendinitída Achillovej šľachy obvykle súvisí s väčšou a neobvyklou záťažou tejto šľachy. Napriek tomu, že Achillova šľacha je najhrubšou a najsilnejšou šľachou v ľudskom tele, často robí bežcom problémy, najmä pri rýchlejšom behaní alebo pri behaní do väčšieho stúpania.
Ťažkosti sa objavujú častejšie pri slabom lýtkovom svalstve, nedostatočnom rozsahu pohybu v členku a pri pronačnom postavení nohy (keď členok padá dovnútra).
Správna bežecká obuv
V rámci prevencie je preto potrebné mať v dobrom stave najmä lýtkové svalstvo. Dôležitá je aj správna obuv. Klasické bežecké tenisky majú zvýšenú pätu, čo redukuje nároky na Achillovu šľachu. Takisto býva pravidlom aj zdvihnutá špica, ktorá napomáha aktivácii flexorov prstov, ktoré pomáhajú znižovať záťaž Achillovej šľachy.
Ako postupovať pri bolestiach
Keď sa už bolesť objaví, je potrebné skrátiť kroky, nebehať do stúpajúceho terénu a celkovo zredukovať alebo úplne vynechať behanie. Načas je možno vymeniť beh za inú športovú aktivitu, kde váhonosná funkcia Achillovej šľachy nie je potrebná (bicykel, plávanie).
Je dôležité si uvedomiť, že kolagénové vlákna, ktoré vznikajú v šľache počas hojenia, musia prejsť procesom remodelingu, ktorý môže trvať aj pol roka. Napomôcť remodelingu možno excentrickými cvikmi Achillovej šľachy, pri ktorej sa sval kontrahuje a šľacha predlžuje.
Pozrite si viac o príčinách a liečbe zápalu Achillovej šľachy v rade lekára MUDr. Filipa Schmidta.
Páčila sa vám táto rada od MUDr. Schmidta z ProCare Medissimo? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.