Ak je dôvodom vašej únavy nedostatok vitamínu D, nejde o nič výnimočné. Až 50% slovenskej populácie totiž trpí jeho deficitom. Prečítajte si, ako si ho jednoducho doplníte, pokým únava neprejde do depresie či demencie.
Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia z provitamínu. Keďže si ho telo vytvára samo, ide skôr o hormón ako o vitamín. Opaľovanie, ktoré zahŕňa tvár, ruky, dlane alebo chrbát najmenej dvakrát do týždňa, v trvaní 10 – 15 min. bez použitia opaľovacieho faktora zabezpečí dostatok vitamínu D. Zásoba vitamínu D stačí na 2 – 4 mesiace.
Existujú faktory, ktoré limitujú tvorbu vitamínu D
• ročné obdobie
• lokalita
• časť dňa
• smog
• vek
Nezanedbateľnou mierou tvorbu vitamínu D ovplyvňuje aj životný štýl a čas strávený pobytom na slnku. Napríklad ľudia žijúci na severnej alebo južnej pologuli (od 40° zemepisnej šírky na sever a na juh) nie sú vystavení dostatočnému množstvu UV B počas zimných mesiacov potrebných na tvorbu vitamínu D.
Aké faktory ovplyvňujú hladinu vitamínu D?
S pribúdajúcim vekom sa znižuje schopnosť organizmu syntetizovať vitamín D expozíciou slnečným žiarením. Tiež ak sme opálení alebo ľudia s tmavšou pokožkou budú prijímať oveľa menej déčka, pretože ich pigment pôsobí ako filter a prepustí menej slnečných lúčov. Problém nastáva najmä v období od novembra do februára.
Vyberte si potraviny s obsahom vitamínu D
Potravou sa dostáva do tela iba málo vitamínu D, najmä olejom z rybej pečene /treska, sleď, sardinka, losos). Deficit vitamínu D je u približne 50% sledovanej populácie na Slovensku.
Ako účinkuje vitamín D v organizme?
Okrem známych účinkov na hustotu kostí a zdravie chrupu má aj ďalšie pozitívne účinky. Má potenciál regulovať – priamo či nepriamo – viac ako 200 rôznych génov zodpovedných za mnohé biologické procesy ľudského organizmu. Posilňuje imunitný systém, zabraňuje aspoň čiastočne a za určitých okolností deleniu rakovinových buniek (predovšetkým v prípade prostaty, hrubého čreva, rakoviny kože a prsníka) a vyvoláva niekedy aj smrť rakovinových buniek. Pôsobí teda antikarcinogénne. Je účinný pri liečbe niektorých ochorení kože (psoriáza).
Dopĺňanie vitamínu D počas tehotenstva zabezpečuje správny vývoj kostry plodu a predchádza nízkej pôrodnej váhe. V období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka. Adekvátny príjem vitamínu D v detstve a puberte sa tiež podieľa na správnom vývoji organizmu. Vitamín D má aj dokázateľné pozitívne účinky na centrálny nervový systém.
Čo spôsobuje deficit vitamínu D?
• únavu
• depresívne ladenie
• pokles svalovej sily
• stratu svalovej hmoty
Uvažuje sa o význame jeho nedostatku pri vzniku roztrúsenej sklerózy, demencie, Alzheimerovej choroby, mozgovej príhody. Nízke hladiny vitamínu D sú spojené so zvýšeným systolickým krvným tlakom a so zvýšenou srdcovou frekvenciou. Posledné štúdie naznačujú, že deficit vitamín D môže zhoršiť glukózovú toleranciu nielen diabetikov, ale aj žien trpiacich syndrómom polycystických ovárií a zvýšiť tiež riziko cukrovky 1. typu.
Doplňte si vitamín D a znížte tak riziko:
• vzniku kardiovaskulárnych ochorení
• tehotenských komplikácií, vrátane gestačného diabetu, predčasného pôrodu a infekcií
• fraktúr bedrovej kosti , zlepšenie hustoty kostí
• vzniku rakoviny prsníka /až o 24%/ a rakoviny hrubého čreva /až o 40%/
• výskytu chrípky typu A / u detí školského veku až o 42%/ , počtu astmatických záchvatov
Aké dávky vitamínu D sa majú užívať?
Za účelom dosiahnutia komplexných pozitívnych účinkov na organizmus sa odporúča suplementovať deficit vyššími, ale bezpečnými dávkami vitamínu D.
Odporúčaná denná dávka sa líši pre rôzne vekové skupiny, v závislosti od ročnej doby, od minimálnej dávky pre dojčatá 7ug denne až po max. odpor. bezpečnú dávku 100ug vitamínu D pre dospelých, tehotné a dojčiac e ženy . Liečbu ušitú na mieru konkrétneho pacienta za monitorovania /sledovania/ hladín kalcia a vitamínu D zabezpečuje endokrinologická ambulancia.
MUDr. Dana Póšová
https://pentahospitals.sk/lekar/mudr-dana-posova/
Dostupnejšie termíny na vstupné vyšetrenie endokrinologickej ambulancii
Od apríla 2017 majú pacienti možnosť objednať sa na vstupné vyšetrenie v endokrinologickej ambulancie bez nutnosti zakúpenia programu celoročnej osobnej starostlivosti. Informujte sa preto čo najskôr o možnosti získania dostupnejšieho termínu vstupného vyšetrenia.
Kontaktujte INFOLINKU ProCare na čísle 0907 888 999 alebo osobne na klientskom centre polikliniky ProCare KVP Košice.
Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.
Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.