Prejsť na obsah

Podcasty Penta Hospitals

Máme to šťastie, že ich poznáme. Lekárov, sestry, zdravotníkov. Mnoho výnimočných ľudí a ich úprimné príbehy. A projekty, ktoré menia slovenské zdravotníctvo. Chceme vám o nich povedať viac.

S Tomášom Kráľom vám budeme prinášať počúvanie o lepšej stránke zdravotníctva. Pre tých, ktorí chcú veci pochopiť a vytvoriť si vlastný názor.
Aj pre tých, ktorí vždy chceli vedieť viac o svojom zdraví, no nemali sa koho opýtať. Nechajte nám tip cez formulár a Tomáš sa lekára opýta za vás.

Zdravý podcast môžete počúvať na našej webstránke alebo na vašej obľúbenej platforme

#42 | Dôležitosť prevencie a podpory: Osobný príbeh Liany Kontrovej v boji s rakovinou prsníkov

Počas októbra sa na celom svete pripomína dôležitosť prevencie proti rakovine prsníkov. „Ružový október“ nám dáva príležitosť spojiť sa, šíriť povedomie o prevencii a podporiť tých, ktorí s touto chorobou bojujú. 15. október je Medzinárodný deň za zdravé prsia a pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili Zdravý podcast s Lianou Kontrovou, sociálnou pracovníčkou z humenskej nemocnice, ktorá si pred piatimi rokmi náhodou nahmatala hrčku na prsníku.

Bližšie sa v ňom rozprávame o období, kedy Liane diagnostikovali rakovinu prsníka, ako aj o období liečby a ako veľmi dôležitá je podpora rodiny a blízkych pri tomto type ochorenia. Nevynechali sme ani vyvracanie mýtov pri ochorení rakoviny prsníkov.

#41 | Čo priniesol prvý rok Pôrodnice Bory?

Na základe skúseností z prevádzky z prvého roka a prieskumu najčastejších potrieb budúcich mamičiek zavádza Pôrodnica Bory pre mamičky s novembrovým termínom pôrodu nové programy doplnkových služieb v rámci starostlivosti pred, počas a po pôrode. Ich rozsah posúva doterajší štandard na nový stupeň z pohľadu prípravy budúcich rodičov na pôrod, ich pobytu v nemocnici a podpory maximálneho vzájomného kontaktu s novorodencom.

V tejto časti Zdravého podcastu sme sa rozprávali s Mikulášom Redechom, klinickým lídrom pre úsek gynekológie, pôrodníctva a neonatológie. Porozprávali sme sa o prvom roku pôrodnice, celej oblasti starostlivosti o ženy v Nemocnici Bory a v neposlednom rade sme predstavili aj nové programy doplnkových služieb Nateo a Nateo Family.

#40 | Športový traumatológ Ján Grauzel: Ako športovať bezpečne?

Spojenie siete Penta Hospitals s renomovanou klinikou jednodňovej chirurgie Sportclinic prinieslo otvorenie novej Nemocnice Medissimo, ktorá poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť dominantne v oblastiach ortopédie, úrazovej chirurgie a rehabilitácie. Rozprávali sme sa s lekárom Jánom Grauzelom, ktorý je jedným zo zakladateľov známej športovej kliniky Sportclinic v Bratislave a zároveň aj dlhoročný športový traumatológ. Pôsobí aj ako lekár Slovenskej hokejovej reprezentácie a hokejového klubu HC Slovan Bratislava. Taktiež je predsedom Slovenskej spoločnosti pre artroskopiu a športovú traumatológiu.

V tejto časti Zdravého podcastu sa poobhliadneme do minulosti a začiatkoch lekára Jána Grauzela ako aj kliniky Sportclinic, ktorú vyhľadávajú známi športovci už niekoľko rokov. V neposlednom rade prinášame aj zaujímavosti a tipy na to, ako športovať hlavne bezpečne, či už ako profesionálny, alebo rekreačný športovec.

#39 | Je mužské zdravie dôležité?

Ako zistíte, že máte rakovinu prostaty alebo rakovinu semenníkov? Viete si to zistiť sám? Koľko ľudí sa z týchto ochorení vylieči? A aká je prevencia a možnosť liečby? Nielen o týchto témach sa budeme baviť v dnešnom Zdravom podcaste s klinickým lídrom a primárom urológie v Nemocnici Bory Borisom Kollárikom.

November je mesiac, kedy si pripomíname dôležitosť mužského zdravia. V rámci kampane Movember sme tento rok hovorili nielen o základných informáciách, ale aj o trendoch v novodobej medicíne. Môžete sa dozvedieť viac aj o priebehu kolonoskopii a kedy je ten správny čas navštíviť lekára. Okrem ochorení tela sme sa začali rozprávať aj o duševných ochoreniach, ktoré by sa v dnešnom svete nemali prehliadať.

#38 | NOVÝ URGENTNÝ PRÍJEM V GALANTSKEJ NEMOCNICI

Väčšie a modernejšie priestory, crash room, izolačná miestnosť s vlastným filtrom aj nové prístrojové vybavenie. Nemocnica Svet zdravia Galanta sa o akútnych pacientov postará v úplne nových priestoroch. Urgentný príjem sa teraz nachádza na jednom podlaží s rádiodiagnostickým pracoviskom a oddelením anestéziológie a multiodborovej intenzívnej medicíny. Vďaka tomu bude starostlivosť o pacientov v najkritickejšom stave ešte rýchlejšia. Na oddelení tiež pribudla nová resuscitačná miestnosť a novinkou je aj zavedenie moderného triediaceho systému pacientov, tzv. triáž.

Vypočujte si ďalšiu časť Zdravého podcastu, kde sme sa rozprávali o novom urgentnom príjme v Galante, ale aj o podcaste Doktor má Filipa s primárom urgentného príjmu Jozefom Fatrsíkom a lekárom Lukášom Takáčom.

 

#37 | ČÍM ŽIJE NEMOCNICA BORY PÁR TÝŽDŇOV PRED OTVORENÍM?

Nemocnica Bory sa pripravuje na oficiálne otvorenie už 30. marca. Jej priestory sa zapĺňajú personálom, dolaďujú sa posledné detaily a na chodbách panuje čulý ruch. O aktuálnom dianí sme sa tentoraz porozprávali s generálnym riaditeľom Ľubošom Lopatkom, riaditeľom pre klinické programy Miroslavom Haleckým a riaditeľkou HR Janou Palenčárovou.

Čím žije Nemocnice Bory pár týždňov pred jej oficiálnym otvorením? Kedy a ako sa budú môcť objednať prví pacienti na vyšetrenia? Ako je nemocnica pripravená na otvorenie technicky či personálne a aká atmosféra vládne na jej chodbách? Vypočujte si veľa praktických aj zaujímavých informácií z aktuálneho diania v našom Zdravom podcaste.

 

#36 | MODERÁTOR VRATKO SIRÁGI PO PREKONANÍ RAKOVINY: DNES VIEM, ŽE NIE SOM NEZNIČITEĽNÝ

Pred 13-stimi rokmi si takto pred Vianocami nahmatal hrčku na semenníku. Mal vtedy len 20 rokov, život bol preňho gombička a téma rakoviny mu bola úplne vzdialená.

Ako moderátor Vratko Sirági dokázal prekonať rakovinu semenníkov? Ako celá onkologická liečba prebiehala a ktoré momenty boli preňho najťažšie? Dnes o svojich pocitoch Vratko otvorene rozpráva, aby inšpiroval mužov k včasnej preventívnej prehliadke či povzbudil tých, ktorí práve s rakovinou bojujú.

Ešte v novembri sme Vratka vyspovedali v rámci kampane Movember, ktorá sa snaží šíriť osvetu o mužskom zdraví. Vypočujte si jeho úprimné rozprávanie v ďalšej časti Zdravého podcastu.

 

#35 | V NEMOCNICI BORY PRIPRAVÍ LIEKY PRE PACIENTOV ROBOTICKÝ AUTOMAT

V nemocniciach bežne lieky pre pacientov manuálne pripravujú sestry. Okrem toho, že ich to stojí množstvo času, podľa Európskej liekovej agentúry sa potenciálna chybovosť pri takomto spôsobe prípravy pohybuje medzi piatimi až desiatimi percentami. V sieti nemocníc Svet zdravia preto už v michalovskej a trebišovskej nemocnici pracujú s centrálnou prípravovňou liekov. A robotický automat bude mať aj nová Nemocnica Bory v Bratislave.

O tom, ako centrálna prípravovňa liekov funguje, sme sa rozprávali s Ľubošom Doršicom, ktorý ju zavádzal v Michalovciach aj v Trebišove a v Nemocnici Bory sa stal manažérom nemocničnej lekárne. Prezradí aj to, či majú v tíme ešte nejaké voľné pracovné pozície a prečo podľa neho robotický automat nemocnice na Slovensku bežne nemajú. Vypočujte si ďalšiu časť Zdravého podcastu!

 

#34 | UROLÓG: KAŽDÝ MESIAC ODHALÍME NIEKOĽKO PRÍPADOV RAKOVINY PROSTATY

Rakovinu semenníkov dostanú veľmi často už muži okolo dvadsiatky. Pri rakovine prostaty sú zase mnohí prekvapení, že majú nádor, lebo sa cítia dobre. A vedeli ste, že pri rakovine semenníkov dokážu lekári zachrániť až 95 percent pacientov? A že im často pomáhajú ženy, ktoré svojho partnera pošlú na vyšetrenie?

Práve o rakovine semenníkov a rakovine prostaty sme sa rozprávali s urológom Petrom Šimom zo spišskonovoveskej nemocnice. November je totiž venovaný celosvetovej kampani Movember, ktorá bojuje za mužské zdravie. Aj doktor Šimo sa do kampane zapojil, na začiatku novembra sa oholil a nechal si rásť iba fúzy. Mal ich tak prvýkrát v živote!

Vypočujte si ďalšiu časť nášho Zdravého podcastu, kde si povieme viac aj o vyšetrení konečníka, ktorého sa muži obávajú najviac.

 

#33 I LUCKA PREKONALA RAKOVINU PRSNÍKA. DNES ŽENY INŠPIRUJE

Nemala žiadne podozrenie, nič ju nebolo. Išla len na preventívnu prehliadku, ako rozhlasová redaktorka totiž nahrávala s primárkou rozhovor o rakovine prsníkov. A o pár dní u nej sedela už ako onkologická pacientka.

Október je venovaný prevencii rakovine prsníka a v ďalšej časti Zdravého podcastu rozpráva svoj príbeh Lucia Pálešová. Spolu s ňou sme sa o tejto chorobe rozprávali aj s onkochirurgom Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici MUDr. Pavlom Miklášom.

Ako takáto onkologická liečba prebieha a aké momenty bývajú najťažšie? Aj na to odpovie Lucka, ktorá sa dnes snaží inšpirovať všetky ženy, aby chodili na preventívne prehliadky. Lebo vie, že nevedomosť neznamená, že je človek zdravý.

 

#32 I AKÝ BUDE URGENT V NEMOCNICI BORY?

Ako bude fungovať urgentný príjem v novej Nemocnici Bory v Bratislave? V ďalšej časti Zdravého podcastu sme vyspovedali urgentológa Romana Škulca. Do Nemocnice Bory prichádza z Čiech, má za sebou bohaté skúsenosti a v nemocnici sa stane primárom urgentného príjmu. A do svojho tímu hľadá urgentológov.

Ako sa Roman Škulec k urgentnej medicíne dostal, bez čoho si nevie moderné pracovisko predstaviť a čím bude urgent v Nemocnici Bory iný ako ostatné? Mimochodom, viete čo je terapeutická mierna hypotermia, teda ochladzovanie pacienta? Určite si o tom vypočute viac!

 

#31 I PO 25 ROKOCH SA VRACIA Z AMERIKY: V NEMOCNICI BORY BUDE VIESŤ HOSPITALISTOV

Bol pri tom, keď sa v Spojených štátoch amerických pred dvoma desaťročiami rozbiehala nová medicínska disciplína a odvtedy počty hospitalistov neustále stúpajú. V novej Nemocnici Bory ich bude pôsobiť najmenej 50. Kto to ale vlastne hospitalista je?

V ďalšej časti nášho Zdravého podcastu vám povieme viac o hospitalistike, ktorá predstavuje novinku nielen v novej bratislavskej nemocnici, ale aj v slovenskom nemocničnom prostredí. Rozprávať o nej bude Martin Izakovič, klinický líder hospitalistického oddelenia, ktorý sa na Slovensko vracia po 25 rokoch v USA. Príjemné počúvanie!

 

#30 I AKO VYZERÁ VZDELÁVANIE ZDRAVOTNÍKOV V NEMOCNICI BORY?

Nemocnica je zložitý komplexný systém, v ktorom je potrebné zosúladiť veľké množstvo ľudí. Ich skúsenosti a pracovné postupy sa prirodzene líšia, preto sa musia „zladiť“ do jedného štandardu.

Celý proces vzdelávania a adaptácie nových zamestnancov v Nemocnici Bory má na starosti aj manažérka vzdelávania pre zdravotnícke pozície Lucia Lieskovská.

V novej časti Zdravého podcastu rozprávala o tom, ako takýto proces vyzerá a čo všetko vzdelávanie zdravotníkov zahŕňa. Porovnala tiež systém vzdelávania pred a po otvorení nemocnice či objasnila, ako chcú v nemocnici na Boroch predísť možným nedostatkom pri prechode absolventov do reálnej nemocnice.

Príjemné počúvanie!

 

#29 I KTO INÝ MÁ MENIŤ ZDRAVOTNÍCTVO, AK NIE ZDRAVOTNÍCI

Takmer 15 rokov pôsobila na oddeleniach intenzívnej medicíny, aktívne prispievala k ich rozvoju i z vedúcich pozícií a aj v Nemocnici Bory bude manažérkou pre túto oblasť. Andrea Bučuričová nemá rada slová o tom, že sa niečo nedá, a preto si hľadala miesto, kde môže veci posúvať vpred. Hovorí, že v Nemocnici Bory dostala veľkolepú príležitosť, možno jedinečnú na niekoľko ďalších rokov a veľmi rada sa jej chytila.

Veď kto iný má meniť zdravotníctvo, ak nie zdravotníci. Vo svojom tíme nechce podriadených, ale partnerov, s ktorými bude diskutovať, lebo vie, že dobrá nemocnica nie je len o jednom človeku. V Boroch tiež podľa nej nemajú byť pre iné nemocnice konkurenciou, ale inšpiráciou.

Príjemné počúvanie!

 

#28 I NA NOVOM PRACOVISKU NECHCE OBJAVOVAŤ SVET, ALE CHCE DOSTAŤ SVET NA SLOVENSKO

Český lekár, profesor Vladimír Černý sa v Nemocnici Bory stane lídrom klinického úseku anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Nesie si so sebou skúsenosti z Kanady i USA a v Českej republike po ňom zostávajú dve dnes rešpektované pracoviská, ktoré vybudoval od nuly.

Hovorí, že už si v profesionálnom živote splnil všetko, po čom túžil a tak sa môže venovať veciam, ktoré považuje za zmysluplné.

Nemocnici Bory chce dbať aj na kultúru správania sa personálu k pacientom. Podľa neho by mal byť totiž práve anestéziológ ich advokátom.

 

#27 I O ČOM JE PREDREGISTRÁCIA DO NEMOCNICE BORY?

Plánujete bábätko alebo v roku 2023 podstúpiť plánovanú operáciu? Hoci sa Nemocnica Bory otvorí pre prvých pacientov až v marci 2023, už dnes sa do nej môžete predregistrovať.

O tom, čo pre pacientov i nemocnicu predregistrácia znamená, sme sa v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu rozprávali s medicínskym riaditeľom Nemocnice Bory Róbertom Hillom.

Vedeli ste, že nemocnica sa bude postupne otvárať v deviatich fázach? Medicínsky riaditeľ prezradil aj to, ktoré pracoviská otvoríme ako prvé či kedy spustíme do prevádzky pôrodnicu. Príjemné počúvanie!

 

#26 I JANA HOSPODÁROVÁ ODKAZUJE SLOVENKÁM: ŽENY, NEBOJTE SA MAMOGRAFIE!

Pre fámy, ktoré sa o mamografii šíria, z nej mala aj moderátorka Jana Hospodárová spočiatku obavy. Prekonala ich a v Mammacentre sv. Agáty v Banskej Bystrici absolvovala svoje prvé mamografické vyšetrenie. Sama zistila, že mamografia je nadovšetko bezpečná a bezbolestná. Teraz už všetkým ženám odkazuje, aby sa mamografie nebáli a starali sa o svoje zdravie.

3 sekundy. Približne toľko trvá vyhotovenie jednej snímky na mamografe, ktorá môže žene zachrániť život. Mamografické vyšetrenie je najpresnejšia forma preventívnej diagnostiky a záchytu minimálneho karcinómu prsníka. Ženy po štyridsiatke by ho mali absolvovať každé dva roky. Na Slovensku pritom na pravidelné preventívne prehliadky chodí približne len 25% žien tejto vekovej kategórie.

15. október je Medzinárodný deň za zdravé prsia. Pri tejto príležitosti sme sa rozprávali s MUDr. Marcelou Beerovou, primárkou rádiologického oddelenia Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici a o svoje prvé skúsenosti z mamografického vyšetrenia sa podelila aj televízna moderátorka Jana Hospodárová.

 

#25 | AKÉ TO JE ZARIADIŤ CELÚ NEMOCNICU MEDICÍNSKOU TECHNIKOU?

Dva lineárne urýchľovače, dve magnetické rezonancie, päť CT prístrojov, 28 ultrazvukov, 80 liekových chladničiek, 300 monitorov vitálnych funkcií či 600 fonendoskopov. Viete, ako to vyzerá, keď treba kompletne zariadiť novú veľkú nemocnicu medicínskou technikou?
V Nemocnici novej generácie Bory, ktorú už čoskoro otvoria v Bratislave, to má na starosť Milan Marinčák, manažér pre zdravotnícke vybavenie.
V ďalšej časti nášho Zdravého podcastu Milan prezradí aj to, že ich takzvaný „equipment plán“ obsahuje až 10-tisíc položiek – od najväčších prístrojov až po teplomery. Aby to všetko stihli kúpiť načas, v priebehu jedného roka musia zrealizovať viac ako 50 výberových konaní celkovo za takmer 50 miliónov eur!

 

#24 | PAMÄTÁ SI EŠTE SKLENENÉ STRIEKAČKY! ĽUBKA PRACUJE V NEMOCNICI UŽ 50 ROKOV

Ľuba Husáriková nastúpila na pozíciu sestry do nemocnice v Rimavskej Sobote v júli 1971. Odvtedy uplynulo už takmer 50 rokov, no ona vraví, že to ubehlo.
Keď ešte ako osemročná ležala hospitalizovaná v nemocnici, zbadala milú a peknú sestru v krásnej modrej uniforme. Zostala ňou taká očarená, že už vtedy si povedala, že sa stane zdravotnou sestrou. A sľub, ktorý dala sama sebe, aj o pár rokov dodržala.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a taktiež pre jej okrúhle pracovné jubileum sme Ľubku vyspovedali v ďalšej časti Zdravého podcastu. Prezradí aj to, či si niekedy za 50 rokov počas nočnej služby pospala, ako sa jej pracovalo v Líbyi a aj to, že pacient všetku zlú náladu vidí sestre v očiach.

 

#23 I AKO VYZERÁ VÝBEROVÝ PROCES DO NEMOCNICE BORY?

Vraj hľadáme kozmonautov, smejú sa uchádzači o zamestnanie v budúcej Nemocnici Svet zdravia Bory v Bratislave. Lebo takým detailným výberom prechádzajú. „Ale sami nakoniec uznajú, že by to urobili rovnako. Lebo pri budovaní takej veľkej nemocnice je dôležité nespraviť chybu,“ hovorí Janka Palenčárová, personálna riaditeľka budúcej Nemocnice Bory, v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu.
Aktuálne nemocnica hľadá najmä vedúce sestry, ktorých pozície chce obsadiť ideálne do jesene. Aby mohli aj ony samy kreovať novú nemocnicu. Celkovo plánuje zamestnať 900 sestier a ošetrovateľského personálu. Ako výber personálu vyzerá, koľko uchádzačov nemocnica dnes má a akí ľudia sa hlásia? „Mnoho fantastických ľudí na Slovensku má snahu posunúť naše zdravotníctvo dopredu a mnoho sa ich chce vrátiť zo zahraničia, aby ukázali, že sa to dá robiť lepšie.“

 

#22 | ČI SA DAŤ ZAOČKOVAŤ BY SOM VÁHAL AKO S PIVOM NA STOLE

V nemocniciach siete Svet zdravia očkujeme vakcínou od Pfizer/BioNtech už tretí mesiac. Ešte začiatkom februára 2021 sme sa o očkovaní vakcínou Comirnaty rozprávali s doktorom Jozef Fatrsíkom, zástupcom primára urgentného príjmu v galantskej nemocnici, ktorá je stále červenou a stará sa najmä o COVID pacientov.
Napriek tomu, že dnes vnímame skôr dopyt po vakcíne, stále sa stretávame s mnohými názormi ľudí, ktorí sa zaočkovať neplánujú. Prečo je dnes vakcína jedinou obranou proti ochoreniu COVID-19? A je správne uvažovať, že ak som mladý a zdravý, vakcínu nepotrebujem? Počúvajte ďalší diel Zdravého podcastu.

 

#21 | LEKÁR Z ČERVENEJ NEMOCNICE: NEVEDIEŤ POMÔCŤ JE NOČNÁ MORA

Na siedmich poschodiach dnes ležia iba pacienti s ochorením COVID-19. Keď sa galantská nemocnica pred mesiacom stala červenou, sanitky k jej dverám privážali každú chvíľu množstvo pacientov. Jozef Fatrsík, zástupca primára urgentného príjmu, musel niekedy v jednej chvíli prijať aj dvadsiatich.
Keď si dnes na prechod na červenú nemocnicu spomenie, má pocit, že ho rozbolí brucho. Nával pacientov a nedostatok kyslíka, no na druhej strane odhodlanie ľudí to celé zvládnuť. Život všetkých sa veľmi rýchlo zmenil.
Ako to dnes vyzerá vo vnútri červenej nemocnice? Už vyše 130 pacientov tam ochoreniu podľahlo, no z každého vyliečeného sa radujú všetci.
Dá sa s tým vôbec vysporiadať a ako to človeka zmení? Vypočujte si úprimné rozprávanie MUDr. Jozef Fatrsíka z galantskej nemocnice, ktorý je zároveň aj jedným z hlavných protagonistov azda najpočúvanejšieho zdravotníckeho podcastu na Slovensku Doktor má Filipa.

 

#20 | UROLOGIČKA: MUŽI SÚ ČASTO PREKVAPENÍ, KEĎ MA ZBADAJÚ V AMBULANCII

Mnohí muži nechodia k urológovi, lebo sa boja vyšetrenia cez konečník. Lekárka Katarína Topoliová z urologickej ambulancie Polikliniky ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave vždy na úvod s pacientmi zavtipkuje, že na rozdiel od jej mužských kolegov má tenší prst.

Ako vyšetrenie u urológa vyzerá, koľkokrát denne by sme mali chodiť na toaletu a je urológ iba lekárom mužov? Aký je život s jedným semenníkom, čo je to mužská menopauza a môže cyklistika vplývať na mužské zdravie? Aj o tom bude ďalšia časť Zdravého podcastu

Doktorka Topoliová zároveň prezradí, prečo majú Škandinávci zvýšené riziko karcinómu prostaty a ako v tom celom pomáhajú varené paradajky.

 

#19 | AKO DNES VYZERÁ BEŽNÝ DEŇ EPIDEMIOLÓGA?

Ako dlho trvá, kým sa bežné nemocničné oddelenie premení na COVID pracovisko? Čo má koronavírus spoločné so španielskou chrípkou? A keď tento rok epidemiológ v nemocnici rieši COVID-19, akú prácu tam mal napríklad vlani?
Za mikrofón Zdravého podcastu si opäť sadla hlavná epidemiologička siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Jana Skalová.  Rozpráva aj o tom, ako vyzerá dnes jej bežný deň a čo všetko musí zvládnuť. Zopakuje i pravidlá, ktorých dodržiavaním sa pred vírusom dobre ochránime.

 

#18 | BÁBÄTKU SPIEVAJTE, HOCI AJ FALOŠNE, HOVORÍ VERONIKA HUSOVSKÁ

Vranovská pôrodnica sa premenila na hrajúcu. Mamičky a ich bábätká tam upokojujú uspávanky, ktoré počuť na izbách i chodbách. Zdravotníci sa pritom inšpirovali klinikou v New Yorku.
Piesne hrajú z albumu Uspávanky, ktorý vytvorili herečka a speváčka Veronika Husovská spoločne s manželom, členom skupiny Komajota Martinom Husovským a sestrou, speváčkou Katkou Koščovou.
Práve s manželmi Husovskými sme natáčali ďalší diel Zdravého podcastuAko album vznikal, či fungoval pri zaspávaní ich detí a prečo ho museli počúvať celú cestu do Chorvátska? Vypočujte si milé rozprávanie Veroniky a Martina.

 

#17 | RÝCHLA REAKCIA, LEN TAK ZACHRÁNIME ČLOVEKU ŽIVOT

Nikdy neviete, či sa neocitnete v situácii, keď vám pred očami odpadne rodič, dieťa, manžel alebo kamarátka. Mysleli ste si, že ak sa to stane v areáli nemocnice, bola dosiaľ vždy zaručená okamžitá pomoc?

MUDr. Boris Mavrodiev sa pred niekoľkými rokmi vrátil z Veľkej Británie a stal sa autorom koncepcie systému rýchlej reakcie, ktorý zavádzajú v celej sieti polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia.

Hlavného anestéziológa siete a zároveň primára OAMISu spišskonovoveskej nemocnice sme spovedali v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu. Ako systém rýchlej reakcie funguje, existuje v takejto forme niekde inde na Slovensku a prečo prechádzajú veľkým školením aj všetci administratívni pracovníci siete? Vypočujte si viac v 17. časti.

 

#16 | ŠÉF DÔVERY: JEDEN LEKÁR A JEDNA SESTRA? AMBULANCIE BUDÚ MUSIEŤ V BUDÚCNOSTI VYZERAŤ INAK

Pacientov najviac trápi objednávanie k lekárovi a doplatky, čo sa s tým dá urobiť? Je systém, podľa ktorého je dnes slovenské zdravotníctvo nastavené, dlhodobo udržateľný a zaslúžilo by si viac peňazí?

Rozprávali sme sa s generálnym riaditeľom zdravotnej poisťovne Dôvera Martinom Kultanom. Hovorí, že nemáme na to, aby sme poskytovali takú zdravotnú starostlivosť, aká nie je potrebná.

Čo si myslí o novej vláde, prečo by rád dal pacientovi viac zodpovednosti a prezradí aj to, či podľa neho platíme vysoké odvody do zdravotnej poisťovne. Vypočujte si viac v Zdravom podcaste.

 

#15 | PRE ABSOLVENTOV: ČO U NÁS NÁJDU BUDÚCI LEKÁRI A SESTRY?

Chceme mladým lekárom a sestrám odovzdať všetko, čo sme skúsenosťami nadobudli, ale zároveň sa od nich aj inšpirovať. Lebo len spolu dokážeme posúvať slovenské zdravotníctvo vpred. Hovorí personálna riaditeľka siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Andrea Borguľová.

Čo absolventom lekárskych fakúlt či zdravotníckych škôl pomôže sa lepšie zorientovať a vybrať si svoje budúce pracovisko? Čo nájdu v sieti ProCare a Svet zdravia a ako výber budúcich kolegov prebieha? A koľko absolventov sa tento rok o prácu v sieti uchádza? Aj to sa dozviete v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu.

 

#14 | NEZOSTAL DOMA: MEDIK IGOR DOBROVOĽNE POMÁHAL V ROŽŇAVSKEJ NEMOCNICI

Hoci je ešte len študentom medicíny, počas pandémie koronavírusu sa ocitol medzi zdravotníkmi v prvej línii. Ako vyzerala jeho práca a mal vôbec nejaké obavy, že sa nakazí? A aké pozitíva podľa neho pandémia Slovákom priniesla?

Počas koronavírusovej epidémie sme sa rozprávali so študentom medicíny Igorom Kúdelom, ktorý vtedy pôsobil v rožňavskej nemocnici ako dobrovoľník. V ďalšej časti nášho Zdravého podcastu prezradí aj to, prečo raz musel pacienta naháňať po nemocnici a čím mu medicína tak učarovala, že si nevie predstaviť robiť inú profesiu.

 

#13 | SESTRA INFEKTOLÓGIE: VEČER SA Z ODDELENIA OZÝVAL SPEV DETÍ

Už ako malá sledovala prácu sestier v naškrobených modrobielych uniformách a doma ošetrovala bábiky. Odkedy sa stala sestrou, prešlo takmer 37 rokov a ona zažila viacero epidémií. Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier sme telefonovali s Vierkou Ivankovou, vedúcou sestrou michalovskej infektológie.

Keď na oddelení zvládli osýpky, prišiel koronavírus. Aké bolo sledovať zábery z Talianska, kde sa lekári nestíhali starať o pacientov? A je zvládnutie epidémie profesionálny vrchol? Vierka zároveň úprimne hovorí aj o tom, že zdravotníci celé roky čakali na chvíľu, keď ich pacienti začnú viac rešpektovať. Vypočujte si viac v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu.

#12 | POTREBUJÚ FIRMY PANDEMICKÉ PLÁNY?

Našu ekonomiku koronavírus ochromil a viaceré slovenské firmy boli vystavené dokonca až existenčnej hrozbe. Mnohé z nich odídu z pandémie poučené a mnohé upravia svoje súčasné štandardné opatrenia, aby podobnú krízu v budúcnosti dokázali zvládnuť lepšie.

Dnes sa vďaka práci z domu udržala prevádzkyschopnosť viacerých spoločností. Budú na tzv. home office teraz zamestnávatelia nazerať benevolentnejšie? Stane sa rúško bežnou výbavou pracovného prostredia a čo vlastne urobí koronavírus s otvorenými kanceláriami?

Rozprávali sme sa s Máriou Hollósyovou, verejnou zdravotníčkou ProCare Pracovnej zdravotnej služby. Povedala nám viac aj o tom, či sa podľa nej zlepší na pracoviskách prevencia voči respiračným ochoreniam. Ak sme totiž doteraz v práci akceptovali kolegu s chrípkou, rovnaké to už zrejme v budúcnosti nebude.

#11 | ŠÉF NAJVÄČŠEJ SIETE SÚKROMNÝCH NEMOCNÍC: KORONAVÍRUS ZMENIL OBRAZ ZDRAVOTNÍKOV V OČIACH VEREJNOSTI

Zatiaľ to nebol ešte ani prvý polčas, bol to iba tréning. Sústredenie. To Slovensko v súvislosti s koronavírusom za posledné týždne zažilo.

Pochopila naša spoločnosť včas, že situácia je vážna? Bola infraštruktúra našej zdravotnej starostlivosti pripravená na to, aby sa dokázala dobre vysporiadať s takouto nákazou? A ako dlho trvalo, kým sa sieť súkromných nemocníc a polikliník preorientovala na pandemickú prevádzku?

Rozprávali sme sa s generálnym riaditeľom siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimírom Dvorovým. Prezradil aj to, čo bol počas epidémie pre sieť najťažší moment a ako to vyzeralo, keď sa tri týždne snažili kúpiť ochranné zdravotné pomôcky pre personál. V období, keď bola zastavená letecká doprava a zakázaný vývoz.

#10 | LEKÁRKA DEŤOM: GUMIČKY ZA UŠKÁ A NOŠTEK DO RÚŠKA

Ako inšpirovať dieťa nosiť rúško a vysvetliť mu aktuálnu situáciu s koronavírusom? Robia sa COVID testy aj detským pacientom? A môže byť rodič aj v tomto období s hospitalizovaným dieťatkom v nemocnici?

Telefonicky sme sa rozprávali s MUDr. Danou Jurečkovou, hlavnou lekárkou siete ProCare a Svet zdravia pre pediatriu a zároveň primárkou pediatrie a neonatológie v michalovskej nemocnici. V ďalšej časti nášho Zdravého podcastu sa snaží mamičkám poradiť, ako zvládnuť s deťmi toto obdobie, či je dobré s nimi ostávať iba doma i všetko dôležité, čo potrebujú v tomto čase vedieť.

#9 | O MANUÁLI, S KTORÝM OŠETRÍ PACIENTA S COVID AJ NEINFEKTOLÓG

Spojili sa najlepší odborníci a za 72 hodín vytvorili jednoduchý manuál, vďaka ktorému dokáže pacienta s koronavírusom liečiť aj neinfektológ, chirurg, očný lekár, respektíve ošetrovať sestra. Sieť nemocníc a polikliník pripravila deväťstranový klinický protokol, ktorý jednoduchým spôsobom sumarizuje najpodstatnejšie údaje z národného štandardu a aktuálnej zahraničnej odbornej literatúry. V prípade masívneho nárastu pacientov s koronavírusom, kedy budú do ich manažmentu zapojení aj lekári rôznych špecializácií, tak budú mať zdravotníci v rukách rýchly a jasný návod, ako správne postupovať.

Prinášame vám špeciálne odborné vydanie Zdravého podcastu, ktorý je venovaný najmä zdravotníkom. O klinickom protokole rozpráva medicínsky riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Róbert Hill.

#8 | ONKOLOGICKÍ PACIENTI A KORONAVÍRUS: SÚ VIAC OHROZENÍ?

Nemocnice v období pandémie koronavírusu pozastavili plánované operácie či preventívne prehliadky a poskytujú len akútnu zdravotnú starostlivosť. Ako sú na tom onkologickí pacienti? Protinádorová liečba je totiž neodkladná.
Telefonovali sme s hlavným onkológom siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia MUDr. Radovanom Barilom, ktorý zároveň pôsobí ako prednosta onkologického klastra v michalovskej nemocnici.

Sú onkologickí pacienti v čase pandémie koronavírusu viac ohrození a ktorí z nich by sa mali obzvlášť chrániť? A ako núdzový stav ovplyvnil poskytovanie onkologickej zdravotnej starostlivosti? Dozviete sa v ďalšej časti nášho Zdravého podcastu.

#7 | AKO VYZERÁ COVID19 V LABORATÓRIU?

Vedeli ste, že 100 miliónov koronavírusov by sa vošlo na špičku ihly a preto jeho RNA musia v laboratóriu znásobiť v obrovských množstvách? Ako vlastne testovanie vyzerá a koľko času dáva vzorka odborníkom, aby ju stihli prepraviť z nemocnice a vyhodnotiť?

Rozprávali sme sa s Petrom Lednickým, generálnym riaditeľom laboratórnej spoločnosti Alpha medical. Súkromné laboratóriá totiž tento týždeň začali pomáhať pri testovaní Slovákov a pred nemocnicami vznikajú mobilné odberové miesta. Koľko testov denne by sme mali v ideálnom prípade na Slovensku robiť? Počúvajte v Zdravom podcaste, ktorý sme nahrávali 31. marca.

#6 | MAJÚ BÁBÄTKÁ NOSIŤ RÚŠKO?

Riziko infekcie koronavírusom u novorodenca je veľmi nízke a ak bola dokázaná, tak mala ľahký priebeh. Ako sa ale starať o svojho najmladšieho člena rodiny tesne po pôrode, ak má mamička príznaky ochorenia COVID-19 alebo je pozitívna? Môže mamička dieťatko kojiť a prečo novorodencovi v žiadnom prípade nedávať rúško?

Rozprávali sme sa s hlavnou neonatologičkou siete ProCare a Svet zdravia MUDr. Máriou Vasilovou, ktorá je zároveň primárkou neonatológie v humenskej nemocnici. Mamičkám v šiestej časti Zdravého podcastu poradí, ako sa starať o zdravého novorodenca počas pandémie koronavírusu.

#5 | KORONAVÍRUS A PÔRODY: ČO SA MENÍ?

Keď sa budúce mamičky dozvedeli tú najkrajšiu správu, ešte netušili, že privedú svoje bábätko na svet počas pandémie koronavírusu. Čo pre rodičky nová situácia znamená? Ako prebieha pôrod budúcej mamičky, u ktorej sa potvrdilo ochorenie COVID-19? A dokáže vlastne tento vírus prejsť z mamičky na plod bábätka?

Na základné otázky o pôrode počas pandémie koronavírusu sme sa pýtali zástupcu hlavného lekára siete ProCare a Svet zdravia pre gynekológiu a pôrodníctvo MUDr. Ondreja Balca, ktorý je zároveň primárom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v rimavskosobotskej nemocnici. Aby sme dodržali epidemiologické opatrenia, do Rimavskej Soboty sme telefonovali. Vypočujte si viac v piatej časti nášho Zdravého podcastu.

#4 | ZVLÁDNUŤ STRES Z EPIDÉMIE? (NIELEN PRE ZDRAVOTNÍKOV)

Slovensko dnes zažíva obdobie, s ktorým takmer nikto nemá skúsenosť. Koronavírus zasiahol do našich životov, obmedzil naše fungovanie a priniesol často najmä strach či obavy. A zdravotníctvo epidémia vedie do takzvaného vojnového stavu.
Hoci sú nemocnice prostredím, kde sú stresové situácie prirodzené, koronavírus ani našich zdravotníkov nenechal ľahostajnými. Celá krajina dnes najviac potrebuje práve ich pomoc. Ako sa s enormným stresom vyrovnať? Ako byť hrdinom, keď niet odvahy, aby som sa ním stal?

V našom podcaste radí zdravotníkom, no nielen im, pracovná psychologička Mária Rusková, ktorá často trénuje aj zdravotníkov. O prístupe k výzvam a technikám, ako nad problémami zvíťaziť si vypočujte v Zdravom podcaste.

#3 | KORONAVÍRUS: STRAŠIAK ALEBO REÁLNA HROZBA?

Koronavírus. Straší svet už niekoľko týždňov a na Slovensku sa deň čo deň objavujú stále nové prípady pacientov, u ktorých vzniká podozrenie na túto nákazu. Žiadny potvrdený však naša krajina zatiaľ nemá.

Naozaj ale existuje dôvod na paniku? Ako chrániť seba i ostatných? A ako by mali postupovať nemocnice pri prijatí pacienta s podozrením? Jana Skalová, hlavná epidemiologička siete Svet zdravia, sleduje situáciu v 17 nemocniciach a 14 poliklinikách. Vieme sa k veciam postaviť s chladnou hlavou? Počúvajte ďalšiu časť Zdravého podcastu.

#2 | Z ARABSKÉHO SVETA DO NEMOCNICE BORY

Bolo to pohodlné a komfortné. To hovorila po 17 rokoch o živote v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch Alena Kendrick. Cítila však, že sa už nedokáže posunúť ďalej. Keď potom prišla ponuka pracovať na projekte novej Nemocnice Bory v Bratislave, vedela, že práve tam dokáže uplatniť svoje skúsenosti.

Čo všetko priniesla Alena do projektu nemocnice z arabských krajín a ako bude vyzerať ošetrovateľská starostlivosť pod jej vedením? A máme vôbec na Slovensku sestry, ktoré dokážu pracovať tak flexibilne, ako si to moderná nemocnica žiada? Dozviete sa v Zdravom podcaste #2.

#1 | Z ARABSKÉHO SVETA DO NEMOCNICE BORY

Odišla krátko po páde komunizmu, lebo ako mladá sestra chcela konečne vyskúšať život v zahraničí. A v nemocniciach arabského sveta nakoniec pôsobila 17 rokov. Aký je rozdiel v práci sestry v Saudskej Arábii a na Slovensku? Prečo cudzinec nesmie ostať v krajine počas dôchodkového veku? A ako to, že si žena musí objednať hotel na mužské meno, aby ju ubytovali?

Tomáš sa rozprával s Alenou Kendrick, ktorá sa po mnohých rokoch rozhodla vrátiť domov a v januári 2019 sa stala členkou projektového tímu pre novovznikajúcu Nemocnicu Bory v Bratislave. Vypočujte si Zdravý podcast #1.

Nechajte nám tip na tému ďalšieho podcastu

Spracovanie osobných údajov(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.