Prejsť na obsah

Aby pacienta s koronavírusom ošetril aj neinfektológ

Odborníci siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare pripravili klinický protokol pre manažment pacientov s podozrením, prípadne pozitívne testovaných na COVID-19.

Spojili sa najlepší odborníci z pracovísk siete Svet zdravia a ProCare po celom Slovensku a za 72 hodín vytvorili jednoduchý manuál, vďaka ktorému dokáže pacienta s koronavírusom liečiť aj neinfektológ, chirurg, očný lekár, respektíve ošetrovať sestra. Sieť nemocníc a polikliník pripravila deväťstranový klinický protokol, ktorý jednoduchým spôsobom sumarizuje najpodstatnejšie údaje z národného štandardu a aktuálnej zahraničnej odbornej literatúry.
V prípade masívneho nárastu pacientov s koronavírusom, kedy budú do ich manažmentu zapojení aj lekári rôznych špecializácií, tak budú mať zdravotníci v rukách rýchly a jasný návod, ako správne postupovať. Sieť ponúka celý set metodických dokumentov na užívanie či inšpiráciu aj ostatným nemocniciam.
Prijatie protokolu je dôležité aj preto, že v súvislosti s koronavírusom, sa objavuje množstvo informácií, ktoré však vzhľadom na krátkosť času od vypuknutia epidémie ešte nie sú vedecky potvrdené. Preto vychádza zo štandardného preventívneho, diagnostického a terapeutického postupu pre COVID-19, ktorý vypracovalo ministerstvo zdravotníctva a ide o jeho transformáciu do interného klinického protokolu prispôsobeného na pomery regionálnych všeobecných nemocníc. Je to živý dokument, ktorý sa v prípade objavenia nových poznatkov, bude priebežne aktualizovať.

Ako protokol vyzerá a čo obsahuje?

Klinický protokol rieši manažment pacientov s podozrením, prípadne pozitívne testovaných na koronavírus. Primárne je však určený na fázu pandémie, keď budú denne pribúdať desiatky až stovky nových pacientov. Poskytuje návod, ako postupovať v takejto situácii a obsahuje súbor opatrení, ktoré treba vykonať v rámci diagnostiky a liečby. Pomôže lekárom, ktorí nie sú špecialisti na infekčné choroby, no ktorí sa budú musieť tiež podieľať na riešení infekčných pacientov a vedieť správne postupovať.
Klinický protokol sa skladá z niekoľkých častí. Zahŕňa vstupný filter pacientov s podozrením na COVID-19 a skórovací systém na odhalenie osôb s rizikom závažného priebehu ochorenia. Každý pacient s podozrením na infekciu podstupuje ďalšie vyšetrenia v červenej, infekčnej zóne nemocnice alebo polikliniky. Dokument stanovuje, aké vyšetrenia treba vykonať počas hospitalizácie a aký bude manažment pacienta.
Jednotlivé úkony sú koncipované v stromovej štruktúre a formou odpovedí áno/nie vedú lekára celým procesom. Klinický protokol uľahčí lekárom čo najrýchlejšie urobiť základnú diagnostiku, selekciu pacientov a identifikáciu rizikových osôb, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia.
V protokole tiež sieť uviedla možnosti liečby, ktoré považuje v danej chvíli za dobré a dostupné. Ak v prípade nových poznatkov alebo zmeny národného štandardu dôjde k zmene, vie protokol promptne upraviť, keďže je stručný a jasne štruktúrovaný. Taktiež personál si zmeny vie rýchlejšie osvojiť a použiť v praxi.

Podcast o klinickom protokole COVID-19

Potrebujete detailnejšie vysvetliť, ako použiť klinický protokol či počuť širšie súvislosti?
Vypočujte si odborný podcast s medicínskym riaditeľom siete ProCare a Svet zdravia Róbertom Hillom.

 • MUDr. Marek Pytliak

  hlavný lekár pre internú medicínu

 • MUDr. Štefan Zamba

  primár infektologického oddelenia michalovskej nemocnice

 • MUDr. Boris Mavrodiev

  hlavný lekár pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu

 • MUDr. Iveta Petrašovičová

  hlavná lekárka pre rádiológiu

 • Doc. MUDr. Andrea Demitrovičová

  klinická farmakologička

 • PhDr. Tatiana Kosťová

  manažérka pre ošetrovateľskú starostlivosť

Inštruktážne video k správnemu použitiu ochranných zdravotníckych prostriedkov.

Napíšte nám

V prípade doplňujúcich otázok alebo ďalších odborných podnetov nás môžete osloviť cez kontaktný formulár.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)