Prejsť na obsah

Rady a tipy ako zvládnuť horúčku u detí

Horúčka je sprievodným príznakom mnohých chorôb, častokrát postihuje aj tých najmenších – deti. Viete ako správne znižovať horúčku? Ako správne merať teplotu a na čo netreba zabudnúť? HORÚČKA U DETÍ Horúčka najčastejšie znamená, že vaše dieťa bojuje proti infekcii. Počas horúčky sa stimuluje imunitný systém dieťaťa, zvyšuje sa aktivita a funkcia bielych krviniek či protivírusová aktivita.…

30.11.2021

Horúčka je sprievodným príznakom mnohých chorôb, častokrát postihuje aj tých najmenších – deti. Viete ako správne znižovať horúčku? Ako správne merať teplotu a na čo netreba zabudnúť?

HORÚČKA U DETÍ

Horúčka najčastejšie znamená, že vaše dieťa bojuje proti infekcii. Počas horúčky sa stimuluje imunitný systém dieťaťa, zvyšuje sa aktivita a funkcia bielych krviniek či protivírusová aktivita.

NA ČO NEZABUDNÚŤ PRI HORÚČKE U DETÍ?

  • Prvú pomoc pri horúčke podáva vždy rodič
  • Dieťa nesmie byť pri horúčke bez dozoru, treba ho opakovane kontrolovať
  • Ak vás niečo na jeho stave znepokojuje, vyhľadajte odbornú pomoc
  • V domácej lekárničke by nemali chýbať lieky na zníženie horúčky detí (a dospelých)
  • V prípade uložených liekov nezabudnite kontrolovať ich exspiráciu, t. j. platnosť, dokedy možno liek proti horúčke použiť

ako znizit teplotu - horucku u deti

SPRÁVNE MERANIE TEPLOTY

Pri meraní telesnej teploty sú dôležité tri veci:

  • Použiť správny teplomer
  • Zvoliť si vhodné miesto na meranie
  • Správne odčítať a vyhodnotiť namerané údaje

Nebezpečná nie je samotná teplota, ale skôr jej výška, trvanie a vlastné ochorenie. Výšku nameranej teploty možno rozdeliť do štyroch kategórií:

  • Normálna teplota; 36 – 37 °C.
  • Zvýšená teplota; 37,1 – 37,9 °C
  • Vysoká teplota (horúčka); 38 – 39 °C
  • Veľmi vysoká teplota (hyperpyrexia); nad 39,1 °C

Existuje viacero typov teplomerov. V súčasnosti sú preferované digitálne teplomery na meranie telesnej teploty v konečníku, pod pazuchou alebo v ústach. Ukazujú najvyššiu nameranú teplotu.

V mnohých domácnostiach sa ešte stále nachádzajú ortuťové teplomery, ktorými môžeme merať telesnú teplotu v konečníku alebo v podpazuší. Pri jeho používaní treba dávať pozor len pri jeho manipulácii.

Vedeli ste? Podľa súčasne platných smerníc Európskej únie sa už ortuťový teplomer nesmie uvádzať na trh.

Znizovanie teploty u malych deti

Najmodernejší a najrýchlejší spôsob merania telesnej teploty je prostredníctvom infračerveného teplomeru. Ľudské telo vyžaruje teplo v podobe infračerveného žiarenia, ktoré je normálnym okom neviditeľné. Merať týmto typom teplomeru môžeme v uchu alebo na čele.

Malým deťom meriame teplotu v konečníku tzv. „rýchlobežkou“ alebo digitálnym teplomerom s ohybným koncom. Teplomer zasúvame do konečníka maximálne 1 cm.

procare-ako znizit teplotu u malych deti

AKO ZNIŽOVAŤ TEPLOTU DETÍ?

Existuje niekoľko spôsobov, ako efektívne znížiť horúčku nielen u detí.

  • ZVYŠOVAŤ PRÍJEM TEKUTÍN

Základnou zásadou pri znižovaní teploty a to nie len u detí,  je podávanie dostatočného, skoro nadmerného množstva tekutín. Podávajte slabší čaj (skôr chladný ako teplý), riedený džús alebo pitnú vody v malých, ale pravidelných množstvách. Bez dostatočného prísunu tekutín teplotu nezvládnete. Čím je dieťa menšie, tým skôr je ohrozené dehydratáciou.

  • OBLIEKAŤ BAVLNENÉ A ĽAHKÉ ODEVY

Viac vrstiev oblečenia bráni dostatočnému ochladzovaniu organizmu. Ak sa dieťa spotí, okamžite ho prezlečte. V noci ho prikrývajte len ľahkou prikrývkou (nepoužívajte deky a iné nepriedušné prikrývky). Pre zníženie teploty telo potrebuje dýchať.

  • OCHLADZOVAŤ ORGANIZMUS

Existuje niekoľko spôsobov ako správne a efektívne ochladiť organizmus, čím dosiahneme zníženie telesnej teploty. Ide o tzv. fyzikálne metódy chladenia organizmu. Potieranie tela vlažnou vodou pri kúpeli, sprchovanie vlažnou vodou od nôh hore k trupu, pričom vodu treba nechať z kože čiastočne odpariť. Ochladzovanie je potrebné aj v lete, aby sa zabránilo prehratiu organizmu a nedošlo k úpalu.

Vlažné zábaly pre zníženie teploty u deti používajte len v prípade, ak je nameraná telesná teplota nad 39°C v konečníku alebo v podpazuší. Neznižujte teplotu ochladzovaním, pokiaľ má dieťa triašku, pocit zimy alebo výrazné chladné končatiny. Naopak, vtedy treba dieťa prikryť a podávať teplé tekutiny.

POUŽIŤ LIEKY PROTI HORÚČKE

Ak je teplota vyššia ako 38°C, môžete sami podať dieťaťu lieky na zníženie teploty, ktoré zároveň pôsobia aj proti bolesti. Najčastejšie používané lieky obsahujú účinnú látky paracetamol a ibuprofén. Neodporúča sa u detí pod 15 rokov podávať Kyselina Acetylsalicylová (Acylpyrín či Aspirín).

Pred podaním lieku si vždy pozorne prečítajte príbalovú informáciu, v ktorej sa dozviete aj o správnom dávkovaní, ktoré treba dodržiavať.

teplota u deti_ako znizit teplotu bez liekov

KOMPLIKÁCIE PRI HORÚČKE U DETÍ

U malých detí, pre väčší telesný povrch a väčší podiel mimobunkovej tekutiny v tele, hrozí vyššie riziko dehydratácie, čo má za následok zníženie prietoku krvi kožou a udržiavanie vysokej telesnej teploty. U dehydratovaných detí sa častejšie vyskytnú aj nežiaduce účinky podávaných liekov, preto ak dieťa neprijíma dostatočné množstvo tekutín, zvracia alebo má hnačky, je potreba navštíviť lekára.

Febrilné kŕče sa vyskytujú výlučne u detí vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov, s maximom výskytu medzi 12. a 18. mesiacom života. Prejavujú sa kŕčmi končatín, poruchami vedomia, zástavou dýchania až zmodraním. Liečba febrilných kŕčov patrí vždy do rúk lekára.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 20.03.2021 | Aktuality

    Gesto spolupatričnosti od spoločnosti Kaufland

    Vranovská nemocnica si v týchto dňoch prevzala dar od obchodného reťazca Kaufland v podobe energetických tyčiniek, džúsov, kávy, či ovocia, aby tak podporili zdravotníkov v týchto ťažkých časoch.   Potraviny putovali na najviac vyťažené oddelenia, kde tento dar zdravotníkom určite padol vhod a boli veľmi milo prekvapení. Spoločnosti Kaufland vyslovujeme veľké ĎAKUJEM!
  • 23.04.2020 | Blog

    Ako ovplyvnila súčasná pandémia koronavírusu pôrody?

    Ako prebiehajú pôrody počas pandémie koronavírusu? Patria budúce rodičky medzi kritickú skupinu? Na základné otazky sme sa opýtali zástupcu hlavného lekára siete ProCare a Svet zdravia pre gynekológiu a pôrodníctvo MUDr. Ondreja Balca, ktorý je zároveň primárom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v rimavskosobotskej nemocnici.   Organizmus tehotnej ženy je iný Budúca rodička reaguje citlivejšie na rôzne infekty,…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.