Prejsť na obsah

Ako testosterón ovplyvňuje telo a psychiku?

Testosterón je steroidný hormón , ktorý je dominantným androgénom u mužov, ale v menšej miere sa tvorí aj u žien. Jeho nedostatok sa môže prejaviť aj poklesom výkonnosti, priebojnosti, môže viesť až k subdepresívnym stavom. V organizme účinkuje po vstupe do buniek, kde sa premení na aktívnu formu tzv. dihydrotestosterón. Je zodpovedný za vývin mužských…

09.04.2019

Testosterón je steroidný hormón , ktorý je dominantným androgénom u mužov, ale v menšej miere sa tvorí aj u žien. Jeho nedostatok sa môže prejaviť aj poklesom výkonnosti, priebojnosti, môže viesť až k subdepresívnym stavom.

V organizme účinkuje po vstupe do buniek, kde sa premení na aktívnu formu tzv. dihydrotestosterón. Je zodpovedný za vývin mužských pohlavných znakov, rast semenníkov, vývin typicky mužskej muskulatúry, hrubnutie hlasu. Potrebný je tiež na správnu produkciu spermií, ale ovplyvňuje aj iné systémy okrem pohlavného, najmä neuropsychický a kardiovaskulárny. U žien súvisí primeraná koncentrácia testosterónu napríklad s výškou libida.

Kedy sa začína tvoriť, kedy sa ho tvorí najviac v priebehu dňa?

Testosterón sa začína u chlapcov tvoriť už počas vnútromaternicového vývinu, kedy zodpovedá za vývin mužského pohlavia. Vo významnom množstve sa ale začína tvoriť v období puberty. K jeho produkcii je potrebná signalizácia hormónmi hypofýzy. Tie sa tvoria v tzv. pulzoch a stimulujú tvorbu testoterónu. Hladiny môžu v priebehu dňa mierne kolísať, najvyššie hodnoty ale dosahujú ráno.

Ako testosterón ovplyvňuje telo a psychiku?

Pre testoterón je typický anabolický účinok, čiže zvyšuje syntézu bielkovín, najmä vo svaloch a kostiach. Preto je aj často zneužívaný ako dopping u športovcov. Zvyšuje tiež tvorbu červených krviniek v kostnej dreni. Z psychických vlastností zvyšuje libido a podľa viacerých štúdii tiež zvyšuje pozornosť, kognitívne schopnosti a priestorovú orientáciu. Spôsobuje súťaživosť a v nadmerných hladinách zvyšuje agresivitu.

Ako a prečo hladina testosterónu súvisí aj s rozvojom chronických ochorení ako cukrovka či srdcovo-cievne choroby?

Testosterón zvyšuje svalovú hmotu a naopak znižuje hmotu tukovú. Obezita súvisiaca s nedostatkom testoterónu vedie následne k inzulínovej rezistencii a cukrovke druhého typu. A tá, ako vieme, je významný rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení. Mechanizmus vplyvu testoterónu na kardiovaskulárny systém je však komplexný, nakoľko sa potvrdil vzťah nízkeho testoterónu a rizika infarktu myokardu aj nezávisle na obezite. Nejednoznačné výsledky však priniesla substitúcia testoterónu u mužov – zdá sa, že samotné „doplnenie“ testoterónu vás pred infarktom neochráni.

Aké ďalšie zdravotné riziká vyplývajú z nižšej hladiny testosterónu?

Treba si uvedomiť, že nízky testosterón nemusí byť len príčinou, ale aj následkom rôznych ochorení. Takmer všetky vážnejšie chronické ochorenia, či už srdcové, onkologické, atď. sú sprevádzané poklesom testoterónu. V podstate je to zákon prírody – v chorobe sa reprodukcia zastavuje. Rovnako je prirodzené, že testoterón klesá s vekom.

Aký je rozdiel v hladinách u mužov a žien?

Denná produkcia testosterónu u žien je asi 20-násobne nižšia. Ženy sú však na testoterón a zmeny jeho hladín podstatne citlivejšie.

Ako sa prejaví nedostatok testosterónu u muža a nadbytok u ženy? Sú takíto ľudia dnes stále „častejší“? Prečo je to tak?

Nedostatok testosterónu u muža sa objaví celkovým poklesom výkonnosti, priebojnosti, môže viesť až k subdepresívnym stavom. Pri vážnom nedostatku vedie k strate libida, poruchám pohlavných funkcií, poruche tvorby spermií. Klesá svalová hmota, naopak stúpa hmota tuková. U žien nadbytok testoterónu spôsobuje predovšetkým poruchy menštruácie, nadmerné ochlpenie a akné. Funkčné poruchy tvorby pohlavných hormónov sú stále frekventovanejšie.

 Čo ovplyvňuje úbytok testosterónu u mužov, nadbytok u žien?

Faktorov je mnoho. V súčasnosti sa veľa diskutuje o skupine tzv. endokrinných disruptorov, ktoré spôsobujú poruchy tvorby pohlavných hormónov. Sú to rôzne látky vonkajšieho prostredia od napr. polychlorovaných bifenylov, bisfenolov (súčasť PET fliaš), cez rôzne zložky hnojív a plastov akumulované v pôde a vode. Endokrinné disruptory dokážu už počas vnútromaternicového vývoja predisponovať k poruche hormonálnych funkcií v dospelosti. A potom máme ešte jeden faktor, ktorý sa prejaví nedostatkom testoterónu u mužov a jeho nadbytkom u žien. Je to obezita.

Ako možno hladinu testosterónu prirodzene zvýšiť/znížiť?

Je dokázané, že mužom s nadváhou/obezitou po redukcii telesnej hmotnosti stúpla hladina testoterónu. Je vhodná primeraná fyzická aktivita (nie však extrémna, tá môže mať opačný účinok). Vhodná je celkovo zdravá životospráva, vyhýbanie sa škodlivým faktorom a látkam s estrogénnym účinkom, ktoré môžu u mužov vyvolať pokles testosterónu. Podľa niektorých štúdií na tvorbu testosterónu môže mať pozitívny vplyv aj vitamín D. Tiež je vhodné redukovať stres, lebo ten je sprevádzaný nadbytkom kortizolu a ten následne znižuje signalizáciu hypofýzy vedúcu k tvorbe pohlavných hormónov. U žien s nadváhou a nadbytkom testosterónu následkom funkčnej poruchy výrazne pomáha redukcia hmotnosti s následnou úpravou inzulínovej rezistencie.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Adriany Bednárovej, endokrinologička z bratislavskej Polikliniky ProCare Trnavské mýtoViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 06.12.2022 | Aktuality

  Mikuláš v humenskej nemocnici

  V dnešný sviatočný deň, potichučky, ako vždy, prišiel do humenskej nemocnice Mikuláš. So svojimi pomocníkmi potešil pacientov i zamestnancov malou maškrtou. Navodil tak predvianočnú atmosféru a vyčaril úsmev na tvári veľkým i malým 😊.
 • 01.04.2023 | Aktuality

  Deň lekárov v nemocnici Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica

  Byť lekárom je povolanie, ktoré si zaslúži veľké uznanie. 30.03. je medzinárodne oslavovaný, ako Deň lekárov. Pri tejto príležitosti sme poďakovali našim lekárom v nemocnici Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica za ich každodennú náročnú prácu, ktorú vkladajú do liečby svojich pacientov. Okrem toho sme pogratulovali aj pracovným jubilantom. MUDr. Petrovi Benickému za odpracovaných krásnych…
 • 30.07.2020 | Aktuality

  Aké nápoje najlepšie uhasia smäd v lete?

  Aká je ideálna teplota nápoja v lete? Je dobré piť vychladené nápoje? Dozviete sa v rade gastroenterológa MUDr. Pavla Blahu z Nemocnice Svet zdravia v Humennom.   Najlepší nápoj v lete je čistá voda Dôvodov je hneď niekoľko. Pomáha nám pri prehriatí tela ochladzovať sa potením. Dostatok vody potrebujeme pre správne fungovanie mozgu, srdca a obličiek. Voda…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)