Závislosť od alkoholu je definovaná ako skupina odchýlok v správaní, poznávaní a vo fyziologických funkciách, ktorá sa vyvíja po opakovanom užívaní alkoholu.
Môžete si urobiť tento jednoduchý test na zisťovanie problémov s alkoholom (dotazník CAGE):
- Mali ste niekedy pocit, že by ste mali svoje pitie obmedziť?
- Kritizuje vás niekto z okolia za vaše pitie?
- Mali ste niekedy pre pitie zlé pocity alebo pocity viny?
- Pili ste niekedy alkohol už ráno, aby ste sa upokojili alebo zmiernili abstinenčné príznaky („opicu“, „na vyrovnanie“)?
Už jedna odpoveď „áno“ môže naznačovať problém s alkoholom. Čím viac kladných odpovedí, tým vyššia pravdepodobnosť závislosti od alkoholu.
Čo ma čaká na protialkoholickej liečbe?
Biologická liečba
Využívajú sa lieky zmierňujúce abstinenčné príznaky, psychiatrické komplikácie, a tiež lieky znižujúce túžbu po alkohole.
Psychologická liečba
- Psychoedukačné skupiny – prednášky s lekárom a so psychológom zamerané na problematiku závislosti.
- Skupinová terapia – tematické skupiny zamerané na sebapoznávanie, zvládanie stresu, zvládanie baženia, nácvik asertivity, arteterapia,relaxačná terapia, pohybová a terénna terapia.
- Rozbor životopisu pitia – analýza svojho životného príbehu so zameraním na opakujúce sa príčiny zlyhávania a pitia.
- Štrukturovaný denný režim zameraný na sebadisciplínu a sebaovládanie.
Sociálna liečba
Nakontaktujem sa na niektorú psychiatrickú ambulanciu, kde získam ďalšie informácie týkajúce sa liečby. V nemocniciach siete Svet zdravia vám poradíme na Protialkoholickom oddelení v Rimavskej Sobote. Pomoc pri opätovnom začleňovaní do rodinného systému. Pravidelné stretnutia s vyliečenými pacientmi s možnosťou nadobudnúť nové kontakty. Získanie informácií o svojpomocných doliečovacích skupinách, A kluboch. Pomoc pri riešení sociálnych problémov.
Čo mi prinesie protialkoholická liečba?
Naučím sa riešiť stresové situácie bez alkoholu. Problémy budem riešiť, nie ich zapíjať a odkladať. Nebudem brať abstinenciu ako svoje znevýhodnenie. Budem viesť zodpovedný a plnohodnotný život. Budem hrdý na to, kto som a čo som dokázal. Budem si vážiť seba samého.
Chcem sa liečiť. Ako mám postupovať?
Nakontaktujem sa na niektorú psychiatrickú ambulanciu, kde získam ďalšie informácie týkajúce sa liečby. V nemocniciach siete Svet zdravia vám poradíme na Protialkoholickom oddelení v Rimavskej Sobote.
Mýty o závislosti a protialkoholickej liečbe
Mýtus č. 1: Človek závislý od alkoholu pije každý deň.
Pravda: Každodenné pitie nie je kritériom na posúdenie závislosti od alkoholu. Aj závislý človek dokáže často prestať piť na určitý čas, k pitiu sa však pod vplyvom rôznorodých vplyvov vracia.
Mýtus č. 2: Človek závislý od alkoholu sa vždy opíja.
Pravda: Množstvo alkoholu a intoxikácia alkoholom nie sú kritériom na posúdenie závislosti od alkoholu. Existuje aj tzv. hladinový štýl pitia, pri ktorom nedochádza k opitosti. Závislý si určité množstvo alkoholu väčšinou prerozdeľuje počas celého dňa, pričom na to, aby vedel fungovať, potrebuje mať vždy v krvi určitú hladinu alkoholu.
Mýtus č. 3: Po absolvovaní protialkoholickej liečby sa závislý vylieči zo závislosti od alkoholu a môže pokračovať v pití.
Pravda: Závislosť je celoživotné ochorenie, ktoré sa lieči celoživotnou prísnou abstinenciou od alkoholu.
Mýtus č. 4: Na protialkoholickej liečbe sa lieči drastickýmispôsobmi (napr. antabus).
Pravda: Lieky s averzívnym účinkom sa u nás aktuálne nepoužívajú, nie sú registrované. Liečba spočíva predovšetkým v psychoterapii.
Mýtus č. 5: Závislý nemá pevnú vôľu.
Pravda: Závislosť je fyzické a psychické ochorenie, ktoré je spojené so zmenami fungovania nervového systému. Pevná vôľa je síce v liečbe dôležitá, ale sama osebe na liečbu pacienta nestačí.
Mýtus č. 6: Zvládnem to sám.
Pravda: Nie je vhodné pokúšať sa o abstinenciu bez pomoci lekárov. Abstinenčné príznaky môžu byť po náhlom vysadení alkoholu nebezpečné, až život ohrozujúce. Zároveň si pacient po určitom období nepitia svoj stav racionalizuje a myslí si, že už dokáže piť. Spúšťa tak proces recidívy, ktorej výsledkom je masívne pitie. To má za následok ďalšie telesné a psychické škody na zdraví.
Túto radu pre vás vypracovala Mgr. Magdaléna Kureková. hlavná sestra pre odbor psychiatria siete nemocníc Svet zdravia.