Prejsť na obsah

Ako vyzerá liečba závislosti na alkohole?

Závislosť od alkoholu je definovaná ako skupina odchýlok v správaní, poznávaní a vo fyziologických funkciách, ktorá sa vyvíja po opakovanom užívaní alkoholu.   Môžete si urobiť tento jednoduchý test na zisťovanie problémov s alkoholom (dotazník CAGE): Mali ste niekedy pocit, že by ste mali svoje pitie obmedziť? Kritizuje vás niekto z okolia za vaše pitie?…

02.12.2020

Závislosť od alkoholu je definovaná ako skupina odchýlok v správaní, poznávaní a vo fyziologických funkciách, ktorá sa vyvíja po opakovanom užívaní alkoholu.

 

Môžete si urobiť tento jednoduchý test na zisťovanie problémov s alkoholom (dotazník CAGE):

  1. Mali ste niekedy pocit, že by ste mali svoje pitie obmedziť?
  2. Kritizuje vás niekto z okolia za vaše pitie?
  3. Mali ste niekedy pre pitie zlé pocity alebo pocity viny?
  4. Pili ste niekedy alkohol už ráno, aby ste sa upokojili alebo zmiernili abstinenčné príznaky („opicu“, „na vyrovnanie“)?

Už jedna odpoveď „áno“ môže naznačovať problém s alkoholom. Čím viac kladných odpovedí, tým vyššia pravdepodobnosť závislosti od alkoholu.

Čo ma čaká na protialkoholickej liečbe?

Biologická liečba

Využívajú sa lieky zmierňujúce abstinenčné príznaky, psychiatrické komplikácie, a tiež lieky znižujúce túžbu po alkohole.

Psychologická liečba

  • Psychoedukačné skupiny – prednášky s lekárom a so psychológom zamerané na problematiku závislosti.
  • Skupinová terapia – tematické skupiny zamerané na sebapoznávanie, zvládanie stresu, zvládanie baženia, nácvik asertivity, arteterapia,relaxačná terapia, pohybová a terénna terapia.
  • Rozbor životopisu pitia – analýza svojho životného príbehu so zameraním na opakujúce sa príčiny zlyhávania a pitia.
  • Štrukturovaný denný režim zameraný na sebadisciplínu a sebaovládanie.

Sociálna liečba

Nakontaktujem sa na niektorú psychiatrickú ambulanciu, kde získam ďalšie informácie týkajúce sa liečby. V nemocniciach siete Svet zdravia vám poradíme na Protialkoholickom oddelení v Rimavskej Sobote. Pomoc pri opätovnom začleňovaní do rodinného systému. Pravidelné stretnutia s vyliečenými pacientmi s možnosťou nadobudnúť nové kontakty. Získanie informácií o svojpomocných doliečovacích skupinách, A kluboch. Pomoc pri riešení sociálnych problémov.

Čo mi prinesie protialkoholická liečba?

Naučím sa riešiť stresové situácie bez alkoholu. Problémy budem riešiť, nie ich zapíjať a odkladať. Nebudem brať abstinenciu ako svoje znevýhodnenie. Budem viesť zodpovedný a plnohodnotný život. Budem hrdý na to, kto som a čo som dokázal. Budem si vážiť seba samého.

Chcem sa liečiť. Ako mám postupovať?

Nakontaktujem sa na niektorú psychiatrickú ambulanciu, kde získam ďalšie informácie týkajúce sa liečby. V nemocniciach siete Svet zdravia vám poradíme na Protialkoholickom oddelení v Rimavskej Sobote.

Mýty o závislosti a protialkoholickej liečbe

Mýtus č. 1: Človek závislý od alkoholu pije každý deň.

Pravda: Každodenné pitie nie je kritériom na posúdenie závislosti od alkoholu. Aj závislý človek dokáže často prestať piť na určitý čas, k pitiu sa však pod vplyvom rôznorodých vplyvov vracia.

Mýtus č. 2: Človek závislý od alkoholu sa vždy opíja.

Pravda: Množstvo alkoholu a intoxikácia alkoholom nie sú kritériom na posúdenie závislosti od alkoholu. Existuje aj tzv. hladinový štýl pitia, pri ktorom nedochádza k opitosti. Závislý si určité množstvo alkoholu väčšinou prerozdeľuje počas celého dňa, pričom na to, aby vedel fungovať, potrebuje mať vždy v krvi určitú hladinu alkoholu.

Mýtus č. 3: Po absolvovaní protialkoholickej liečby sa závislý vylieči zo závislosti od alkoholu a môže pokračovať v pití.

Pravda: Závislosť je celoživotné ochorenie, ktoré sa lieči celoživotnou prísnou abstinenciou od alkoholu.

Mýtus č. 4: Na protialkoholickej liečbe sa lieči drastickýmispôsobmi (napr. antabus).

Pravda: Lieky s averzívnym účinkom sa u nás aktuálne nepoužívajú, nie sú registrované. Liečba spočíva predovšetkým v psychoterapii.

Mýtus č. 5: Závislý nemá pevnú vôľu.

Pravda: Závislosť je fyzické a psychické ochorenie, ktoré je spojené so zmenami fungovania nervového systému. Pevná vôľa je síce v liečbe dôležitá, ale sama osebe na liečbu pacienta nestačí.

Mýtus č. 6: Zvládnem to sám.

Pravda: Nie je vhodné pokúšať sa o abstinenciu bez pomoci lekárov. Abstinenčné príznaky môžu byť po náhlom vysadení alkoholu nebezpečné, až život ohrozujúce. Zároveň si pacient po určitom období nepitia svoj stav racionalizuje a myslí si, že už dokáže piť. Spúšťa tak proces recidívy, ktorej výsledkom je masívne pitie. To má za následok ďalšie telesné a psychické škody na zdraví.

Túto radu pre vás vypracovala Mgr. Magdaléna Kureková. hlavná sestra pre odbor psychiatria siete nemocníc Svet zdravia.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 02.10.2019 | Blog

    Je možné dostať rakovinu hrubého čreva z mäsa?

    Strava bohatá na červené mäso a mäsové výrobky je rizikovým faktorom hlavne pre rakovinu hrubého čreva, žalúdka. Strava bohatá na tuky, s nízkym podielom ovocia a zeleniny, nízkym podielom vlákniny môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny. K vzniku ďalších karcinogénov môže dôjsť pri vyprážaní, grilovaní a pod. Prevenciou je primeraná konzumácia červeného mäsa a mäsových výrobkov,…
  • 27.11.2023 | Aktuality

    Tichí hrdinovia

    V krvi sa zachová tá naša stužková. Heslo týchto dní, ktoré vyzýva študentov stredných škôl v Michalovciach na darovanie krvi a prežiť tak ducha stužkovej so svojimi spolužiakmi trocha inak.
  • 24.10.2018 | Aktuality

    Trebišovský deň úcty k starším

    Mesiac október sa už tradične označuje ako mesiac venovaný úcte starším. Nezostali zabudnutí ani seniori hospitalizovaní na našom oddelení dlhodobo chorých v Trebišove.   Príjemný popoludňajší program si pre nich prichystali dobrovoľníci Krajšieho dňa v spolupráci so žiakmi Základnej umeleckej školy a Cirkevnej strednej odbornej školy sv. Jozafáta v Trebišove. Patrí im veľká vďaka za čas, ktorý venovali…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.