Prejsť na obsah

Aké je riziko nakazenia sa koronavírusom?

Viete, aké je riziko prenosu COVID-19, keď máte alebo nemáte rúško? Pripravili sme pre vás niekoľko jednoduchých rád, ktorá vám pomôžu zistiť, čo je najbezpečnejšie. Nosením rúška chránite seba i ostatných.   Nosenie rúška má význam Štúdie ukázali, že rozdiely v nákazlivosti chorého človeka v kontakte so zdravým človekom s rúškom či bez sú dramatické.…

12.10.2020

Viete, aké je riziko prenosu COVID-19, keď máte alebo nemáte rúško? Pripravili sme pre vás niekoľko jednoduchých rád, ktorá vám pomôžu zistiť, čo je najbezpečnejšie. Nosením rúška chránite seba i ostatných.

 

Nosenie rúška má význam

Štúdie ukázali, že rozdiely v nákazlivosti chorého človeka v kontakte so zdravým človekom s rúškom či bez sú dramatické.

  • Ak nemá rúško ani jeden, existuje 90% pravdepodobnosť nákazy.
  • Ak má rúško iba zdravý, riziko je 30%.
  • Ak má rúško iba chorý, riziko je 5%.
  • Ak majú rúško obaja, riziko klesá na 1,5%.

Vzhľadom na to, že podiel asymptomatických chorých, ktorí aj bez príznakov môžu vírus prenášať, je odporúčanie nosiť rúško bez vedomosti o ochorení opodstatnený. Navyše, kvapôčky sa neprenášajú iba kýchaním a kašľom. Štúdie ukázali, že sa vylučujú aj pri rozprávaní, smiechu či vydychovaní cigaretového dymu.

V New Yorku, kde sa covid-19 spočiatku veľmi rýchlo šíril, sa riziko nakazenia po nariadení nosiť rúško znížilo na 34%. Rúško odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia. Nestačí však rúško prevesené cez ucho, bradu či pod nosom. Musí zakrývať nos aj ústa súčasne a dobre priliehať. 

Dodržať odstup sa oplatí

Vzhľadom na to, že kvapôčky po vylúčení z organizmu chorého ostávajú vo vzduchu pomerne dlho, má zmysel v hustejšom sociálnom styku dodržiavať medzi sebou odstupy. Pri dýchaní, kašľaní a kýchaní sa vírus uvoľní v aerosole a rozšíri sa na väčšie vzdialenosti, kde ho môže vdýchnuť aj osoba, ktorá príde na miesto až po určitom čase.

Vírus je vo vzduchu infekčný tri hodiny. Riziko nákazy pri kontakte chorého a zdravého človeka s rúškami, ktorí sú od seba ďalej ako jeden meter, sa rovná nule. Za bezpečnú vzdialenosť sa považujú dva metre. 

Ruky umývam

Umývanie rúk po príchode z vonku, toalety a pred jedlom je samozrejmosť. Mnoho z nás to však ešte pred pandémiou zvyklo zanedbať. Nezabúdajte, že ruky si treba umývať s mydlom alebo dezinfekčným gélom a to aspoň 60 sekúnd.

Zvoľte radšej tekuté mydlo ako tuhé, pretože na jeho povrchu sa môžu zhromažďovať baktérie. Okrem dlaní a prstov nezabúdajte na miesta medzi prstami a v okolí lôžok nechtov, kde sa usádza najviac patogénov. Ruky osušte papierovou utierkou a tú použite aj na zastavenie prívodu vody. Na verejných toaletách sa vyhnite elektrickým sušičom. 

Dezinfekčný gél alebo vlhké dezinfekčné utierky noste všade so sebou. Pamätajte, že vírusom sa môžete nakaziť aj nepriamo – ak sa dotknete predmetu, na ktorom spočinul. Na niektorých môže v živej forme prežiť tri aj viac dní. Vírus si potom ľahko vnesiete do tela rukou.

Podľa štúdií sa tváre chytáme až 16- až 23-krát za hodinu – najmä úst, nosa a očí, čo sú najjednoduchšie prístupy pre vírusy. Nestačí si však len umývať ruky. Bez rúšok a odstupov riziko nákazy opäť stúpa. Preto dodržiavajte všetky tri pravidlá súčasne.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 31.03.2015 | Aktuality

    Začala sa výstavba nemocnice novej generácie v Michalovciach

    Dnes sa oficiálnym položením základného kameňa začala výstavba nemocnice novej generácie v Michalovciach. Trvať by mala 33 mesiacov a prvých pacientov by mala privítať v januári 2018. Do konca augusta 2015 majú byť ukončené práce na zariadení staveniska, príprave územia na výstavbu a na prekládke inžinierskych sietí. Koncom leta tohto roka by sa mala spustiť…
  • 10.08.2017 | Aktuality

    ProCare je v Bratislave okamžite pripravený pomôcť štátnym nemocniciam s CT vyšetreniami

    Na základe medializovaných informácií o problémoch bratislavských štátnych nemocníc s nefunkčnými počítačovými tomografmi (CT) je sieť polikliník ProCare pripravená so svojimi voľnými kapacitami pacientom maximálne vyjsť v ústrety.   Celkovo dve CT pracoviská v Bratislave vybavujú pacientov na základe dohodnutého termínu priebežne alebo maximálne do niekoľkých dní. Tento rádiologický výkon je hradený z verejného zdravotného…
  • 15.10.2018 | Aktuality

    INEKO: Skokanom roka 2018 je galantská nemocnica

    Verejnosť spoznala výsledky štvrtého ročníka hodnotenia slovenských nemocníc inštitútom INEKO. Nový rebríček bol zostavený podľa vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 2014 – 2017.   V kategórii všeobecných nemocníc nepozná ocenenie Nemocnica roka iného víťaza ako Ľubovniansku nemocnicu, n.o., ktorá dosiahla už štvrté víťazstvo v rade.…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.