Medzi príznaky diabetes mellitus 2. typu patrí únava, smäd, suchosť úst, časté močenie, hlavne v noci.
Neskôr to môže byť aj zhoršenie zraku, výrazné chudnutie, zhoršené hojenie rán alebo časté močové infekcie. Príznaky sa rozvíjajú postupne, pacient si ich nemusí dávať do súvisu s možnou cukrovkou. V začiatkoch cukrovky príznaky pacient nemusí pociťovať vôbec žiadne ťažkosti, ale laboratórny odber z krvi dokáže cukrovku odhaliť včas. Z tohto dôvodu sú dôležité preventívne prehliadky u praktického lekára.
Čo by mal pacient s prediabetom urobiť, aby sa jeho stav nezhoršil a nepostúpil na cukrovku?
Prediabetes zahŕňa hraničnú glykémiu nalačno a poruchu glukózovej tolerancie. Pri hraničnej glykémii nalačno sú hodnoty glykémie z krvi nalačno v rozmedzí 5,6 mmol/l – 6,9 mmol/l. Pri poruche glukózovej tolerancie sú hodnoty v rámci orálneho glukózovo-tolerančného testu v rozmedzí 7,8 mmol/l až 11,0 mmol/l v druhej hodine testu. Pri prediabete sú tiež vyššie hodnoty glykovaného hemoglobínu HbA1C v rozmedzí 5,7-6,4%. Na Slovensku nie je liečba tabletkami u prediabetických stavov schválená, je potrebné aby pacient začal s úpravou životného štýlu, úpravou jedálnička v zmysle zníženia množstva jednoduchých cukrov v strave a tekutinách a úpravou telesnej hmotnosti. Potrebná je pravidelná fyzická aktivita, postačuje obyčajná chôdza.
Čo hrozí pacientom s diabetom II. typu, ktorí nenavštevujú lekára alebo ignorujú nasadenú liečbu a odporúčania lekára?
Pri nedostatočnej spolupráci pacienta a tým pádom nedostatočne kontrolovanej cukrovke sa dlhodobé komplikácie cukrovky rozvíjajú podstatne skoršie a v horšom rozsahu. Vysoké hladiny cukru v krvi poškodzujú malé aj veľké cievy, napríklad cievy v srdci, mozgu a končatinách. Ide prevažne o poškodenie zraku, nervov a obličiek. V najhoršom prípade komplikácie môžu viesť aj ku amputácii časti nohy, slepote alebo zlyhaniu obličiek s potrebou dialýzy, čo vedie k trvalej invalidite. Pacient je tiež ohrozený akútnymi komplikáciami súvisiacimi s vysokou hladinou cukru v krvi. Pacienti s diabetom sú vo vyššom ohrození srdcovocievnych ochorení pri zrýchlenom kôrnatení ciev. Pri pravidelných kontrolách a dobrej spolupráci pacienta je možné riziká cukrovky zmierniť, aby pacient mohol čo najdlhšie žiť plnohodnotný život.
Túto radu pre vás pripravil MUDr. Viliam Vaník, diabetológ z Nemocnice Svet zdravia Svidník.
Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.
Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera?
DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.