Prejsť na obsah

Rady dermatologičky z ProCare, ako predísť suchej a popraskanej pokožke počas chladných mesiacov 

Príchod chladného počasia vníma aj naša pokožka, ktorá v týchto mesiacoch vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Ako sa o ňu správne starať, aby sme predišli jej suchosti, a kedy ju je potrebné chrániť pred slnečným žiarením? O starostlivosti o pokožku počas zimy sme sa porozprávali s MUDr. Olgou Pisarevou z dermatologickej ambulancie ProCare Central, ktorá poskytla svoje odborné rady a odporúčania.

07.11.2024

Počas chladného obdobia je pokožka vystavená náhlym prechodom z tepla do zimy, čo môže viesť k jej vysušeniu a podráždeniu. Z vykúrených priestorov prechádzame do mrazivého počasia, čo zaťažuje pokožku. Preto je dôležité venovať jej zvýšenú pozornosť a používať produkty na hydratáciu a ochranu. 

Ako sa koža stáva suchou? 

Pri nízkych teplotách sa znižuje produkcia mazu v mazových žľazách, čo vedie k oslabeniu prirodzeného ochranného tukového filmu na pokožke. Tento film zabraňuje nadmernému vyparovaniu vlhkosti, a keď je narušený, pokožka stráca hydratáciu, stáva sa suchou a drsnou.  

Suchý vzduch z vykurovaných miestností tento proces ešte zhoršuje, čo často vedie k tvorbe drobných trhliniek, podráždeniu a pocitu napätia či svrbenia. K tomu sa pridáva trenie spôsobené hrubými tkaninami, ako sú šály a roláky, ktoré môžu pokožku ďalej stresovať a dráždiť. 

Hydratácia ako prevencia 

„Aby sme predišli suchej a popraskanej pokožke, je potrebné pravidelne používať hydratačné krémy,“ odporúča dermatologička Olga Pisareva. Po každom umytí rúk mydlom sa odporúča naniesť hydratačný krém, čím sa doplní stratená hydratácia. 

MUDr. Pisareva radí zvlhčovať pokožku na tvári krémom dvakrát denne – ráno a večer, a to vždy 20 až 30 minút pred odchodom do chladného prostredia. V zimných mesiacoch sú pre pleť vhodné najmä hutnejšie, mastnejšie textúry krémov. Taktiež netreba zabúdať na ochranné krémy proti vetru a chladu, ako cold krem, ktoré chránia pokožku pred nárazmi studeného vzduchu.  

Pre väčšinu typov pleti by mala byť zimná starostlivosť intenzívnejšia, čo znamená vyššiu prítomnosť olejových zložiek oproti zvyšku roka.

Ako aplikovať krém a ktoré oblasti tela si vyžadujú intenzívnejšiu starostlivosť? 

Krém nanášajte na celé telo, s dôrazom na miesta náchylné na suchosť, ako sú nohy, chodidlá a lakte. Oblasti vystavené chladu, ako tvár a ruky, si vyžadujú zvýšenú starostlivosť, keďže extrémny chlad môže spôsobiť suchosť a drobné trhlinky, čím sa zvyšuje riziko zápalu,“ hovorí MUDr. Pisareva. Lekárka pre optimálnu ochranu pokožky rúk odporúča nosiť rukavice. 

Nezabúdajte na starostlivosť o pery, ktoré sú v zime náchylné na popraskanie. „Používajte balzamy s obsahom lipidov, včelieho vosku alebo špeciálne krémy na pery, ktoré aplikujte ráno a večer,“ vymenúva dermatologička.  

Myslite aj na krk a dekolt. „Hrubé materiály, ako sú šály a roláky, môžu dráždiť pokožku v týchto citlivých miestach,“ podotýka. 

Pleť môžete pravidelne rozmaznávať aj výživnými hydratačnými maskami, ktoré pomôžu udržať optimálnu hydratáciu a ochranu v chladnom období. 

Okrem základných odporúčaní existujú rady pre starostlivosť o rôzne typy pleti, ako je mastná alebo suchá/atopická, a pre konkrétne oblasti tela.

Ako sa starať o mastnú pleť v zime? 

„Ak máte mastnejší alebo aknózny typ pleti, najlepším spôsobom, ako si ju počas zimy ochrániť, je používať hydratačné prípravky, namiesto prechodu na mastnejšie produkty. Opačný prístup môže viesť k zhoršeniu kožných problémov v dôsledku upchávania pórov,“ upozorňuje MUDr. Olga Pisareva z dermatologickej ambulancie ProCare Central. 

Špeciálna starostlivosť o suchú pokožku v zime 

„Pre obzvlášť suchú pokožku, ekzémy, neurodermatitídu a alergie je v zime nevyhnutná osobitná pozornosť. S pribúdajúcim vekom sa pleť stáva citlivejšou a suchšou. U pacientov s atopickou dermatitídou sa v zimných a jesenných mesiacoch častejšie vyskytujú záchvaty ekzému, keďže vzduch je suchý a chladný. Koža týchto ľudí je náchylnejšia na zápaly, môže sčervenať, zhrubnúť, zapáliť sa a svrbieť. Odporúčam používať špeciálne ošetrujúce krémy s ureou alebo panthenolom. Najmä emulzie s obsahom voda v oleji sú vhodné, pretože na pokožke vytvárajú tenkú izolačnú a ochrannú vrstvu, čím chránia pred chladom a zabraňujú nadmernému vysušovaniu pokožky,“ vysvetľuje dermatologička. 

Ochrana pokožky pred slnečným žiarením 

Zimné UV žiarenie je často podceňované. Každý, kto sa venuje lyžovaniu alebo snowboardingu na horách, by nemal zabúdať na použitie krému s vysokým ochranným faktorom. „Zimné ochranné krémy s SPF sú formulované tak, aby poskytovali ochranu pred slnečným žiarením aj ľadovým vetrom. Nezabúdajte ani na ochranu pier, ktoré sú takisto citlivé na slnečné žiarenie. Používajte balzam na pery so slnečnou ochranou,“ pripomína MUDr. Pisareva. 

Počas bežných dní sledujte UV index 

Existujú dva faktory, ktoré ovplyvňujú potrebu používania krémov s ochranným faktorom SPF. Prvým je fototyp pokožky, pričom najčastejšie sa u nás vyskytuje druhý a tretí fototyp, ktoré majú tendenciu k pigmentácii.  

„Druhým faktorom je ultrafialový index. Ten si môžete každý deň overiť v predpovedi počasia, aj v mobilnej aplikácii. Ak je UV index 3 alebo vyšší, je nevyhnutné aplikovať krém s ochranným faktorom SPF. Toto odporúčanie platí pre bežných ľudí, ktorí nemajú žiadne špecifické kožné ochorenia,“ upozorňuje dermatologička. MUDr. Pisareva s tým, že na SPF by mali myslieť aj osoby ktoré majú rozaceu, lupus erythematosus, hyperpigmentácie, a osoby na antibiotickej liečbe, a to bez ohľadu na aktuálny UV index. 

Svoju úlohu môže zohrať aj strava 

V chladnom počasí často zabúdame na pitný režim, čo môže viesť k nedostatočnej hydratácii pokožky zvnútra. Preto aj v zimných mesiacoch nezabúdajte denne vypiť aspoň dva litre tekutín, ako sú voda a nesladené čaje. 

Kľúčovú úlohu zohráva aj výživa. Do svojho jedálnička zaraďte: 

Mastné morské ryby: Bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravie pokožky. 

Nerafinované rastlinné oleje: Olivový, ľanový a slnečnicový olej sú skvelé zdroje zdravých tukov. 

Obilné výrobky: Najlepšie z celých zŕn alebo s prídavkom otrúb a klíčkov pre lepšiu výživu. 

Bielkoviny: Chudé mäso, ako je kuracie alebo morčacie, mliečne výrobky a strukoviny sú dôležité pre regeneráciu a zdravie pokožky.

Čo robiť, aby sme predišli suchej, popraskanej pokožke? 

  • Krémujte pokožku tváre dvakrát denne: Ráno a večer, 20 až 30 minút pred odchodom von. 
  • Používajte SPF: Ak je UV index 3 a viac, aplikujte krém s ochranným faktorom SPF. Na horách vždy siahnite po vysokom ochrannom faktore.  
  • Zvlhčujte ruky: Po každom umytí rúk si pokožku natrite krémom. 
  • Noste rukavice: Ochránia vaše ruky pred chladom. 
  • Dbajte na pitný režim: Udržujte si pravidelný príjem tekutín pre hydratáciu pokožky. 
  • Používajte ochranný krém proti vetru a chladu (cold krem): V prípade silného vetra či mrazov spoľahlivo ochráni pokožku pred poškodením. 

Čo robiť, ak už je pokožka suchá alebo popraskaná? 

  • Konzultujte s dermatovenerológom: Ak je pokožka zapálená a má chrastičky, poraďte sa s lekárom špecialistom. 
  • Získajte správnu diagnózu: Lekár určí príčinu suchosti pokožky a vylúči možné organické poruchy, predpíše správnu liečbu a vyberie produkty na prevenciu a domácu starostlivosť o vašu pokožku. 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 02.08.2022 | Aktuality

    Partizánska nemocnica s významným ocenením

    Nemocnica Svet zdravia Partizánske získala za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou medzinárodné ocenenie ESO Angels Awards. Udelila jej ho Európska organizácia pre liečbu cievnych mozgových príhod (European Stroke Organization – ESO). Neurológiu partizánskej nemocnice pritom zaradila na platinovú úroveň. Čo je náhla cievna mozgová príhoda (NCMP) Náhla cievna mozgová príhoda (NCMP) patrí k…
  • 08.04.2020 | Aktuality

    Ďakujeme všetkým za pomoc

    Nemocnica Svet zdravia Michalovce sa teší ďalšiemu krásnemu daru v podobe ochranných rúšok od malých pacientov z rodiny Žačikovej. K tomuto daru pripojili aj krásny odkaz venovaný všetkým anjelom z detského oddelenia NsP Michalovce. Ďakujeme!   S výrobou bavlnených rúšok taktiež pomáhajú aj rodinní príslušníci našich zdravotníkov. Na klastri žena a dieťa dostali aj vďaka takejto nezištnej pomoci dvesto…
  • 27.07.2017 | Blog

    Vhodné a nevhodné pohyby pre chrbticu

    Nie každý pohyb, ktorý vykonáme, je dobrý pre našu chrbticu. Absolútne nevhodné pre chrbticu sú všetky prudké a švihové pohyby.   Pohyby, ktoré najviac zaťažujú chrbticu Rotačné pohyby spojené so záťažou vo zvislej osi chrbtice najviac zaťažujú medzistavcovú platničku. Tieto pohyby zabezpečujú krčná a hrudná chrbtica. Pričom krížová by mala ostať stabilná a pevná ako oporný pilier…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.