Prejsť na obsah

Bonding otca a dieťaťa

Novorodenec má tesne po pôrode neobyčajný behaviorálny potenciál, ktorý mu umožňuje vidieť, počuť a dokonca sa pohybovať do rytmu slov vyslovených matkou, takže je biologicky pripravené nadviazať vzťah s matkou. Matky, ktorým bol dopriaty okamžitý kontakt s dieťaťom po pôrode majú tendenciu dlhšie sa starať o svoje dieťa, sú tolerantnejšie, dokážu zvládať stres spojený s…

25.07.2022

Novorodenec má tesne po pôrode neobyčajný behaviorálny potenciál, ktorý mu umožňuje vidieť, počuť a dokonca sa pohybovať do rytmu slov vyslovených matkou, takže je biologicky pripravené nadviazať vzťah s matkou. Matky, ktorým bol dopriaty okamžitý kontakt s dieťaťom po pôrode majú tendenciu dlhšie sa starať o svoje dieťa, sú tolerantnejšie, dokážu zvládať stres spojený s materstvom lepšie ako tie, ktorým prvotný kontakt nebol umožnený. Prvé minúty a hodiny rodičov s dieťaťom budujú silné citové väzby, sú najintímnejším zážitkom a nikto by nemal matku, otca a ich deti pripraviť o možnosť väzby po pôrode inými slovami nalepenie sa.

Bonding novorodenca s matkou

Bonding je pokračovaním a posilnením vzťahu matky s dieťaťom z prenatálneho obdobia. Je to posilnenie vzájomného emočného naladenia, biologicky prirodzeného a intuitívneho správania novorodenca, matky a otca nevynímajúc. Z času na čas sa pôrod nevyvíja tak, ako človek očakáva a je potrebné pristúpiť k cisárskemu rezu. Aj keď si možno žena svoj pôrod predstavovala ináč, tento spôsob pôrodu nemusí byť pre ňu nočnou morou a nemusí dôjsť k  separácií dieťatka od svojich rodičov. Náruč matky môže nahradiť náruč otca. Rozhodnutie otca podstúpiť s dieťatkom bonding namiesto matky, nie je vo vypätej situácii vždy ľahké. Môže sa zdať jednoduchšie a bezpečnejšie dieťatko zveriť personálu. Ak sa však odhodlá, prináša to uspokojenie dieťatku, čerstvej mamičke a nakoniec aj jemu samému. Dieťa sa nezabalené priloží na otcovu nahú hruď a následne sa zvrchu prikryje.

Bonding novorodenca s otcom

Láska otca k dieťaťu je veľmi zložitá, no tak isto dôležitá ako láska matky. Otec dieťa ochraňuje, je láskavý, štedrý, môže poskytnúť rôzne podnety dieťaťu, vníma aj potreby dieťaťa a stará sa oň.  Zdroj väzby medzi otcom a dieťaťom je veľkou záhadou, no vo svojej podstate je to láska. Zo začiatku v ich vzťahu chýbajú spojivá, ktoré sú medzi dieťaťom a matku, prameniace z toho, že dieťa nemusia nosiť deväť mesiacov, nedojčia a netrávia s nimi toľko času. No puto, ktoré sa cez to všetko vytvorí medzi nimi vytvorí, môže byť také silné ako puto matky a dieťaťa. Puto so svojím otcom môže byť veľmi upokojujúce pre dieťa a aj zo strany otca dochádza k citovému uspokojeniu. Otec sa v dnešnej modernej dobe často zapája do starostlivosti a tá môže byť v skutočnosti rovnako dobrá ako starostlivosť matky. Na gynekologicko pôrodnickom oddelení michalovskej nemocnice sa bonding realizuje podľa priania rodičov. Často sú novorodenci bondovaní aj na hrudi otca a podľa vyjadrení samotných otcov, je to neoceniteľná vec, čo robí takéto priloženie dieťaťa s ich citmi.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 29.11.2017 | Aktuality

    Návšteva študentov základnej školy v galantskej nemocnici

    Dňa 28. novembra 2017, navštívili za účelom prehliadky, galantskú nemocnicu, žiaci ôsmeho a deviateho ročníka Základnej školy Dávida Mészárosa z neďalekej Veľkej Mače, v sprievode svojich pedagógov.   Účelom návštevy bolo rozšírenie vedomostí žiakov o práci v zdravotníckom zariadení, nakoľko si čoskoro zvolia svoje budúce povolania, prostredníctvom štúdií na stredných školách. Vybraní žiaci, ktorí prejavili potenciálny záujem…
  • 26.09.2018 | Aktuality

    Prvá core-cut biopsia pečene v nemocnici Rožňava

    Dňa 23.8.2018 sa v Nemocnici Svet zdravia Rožňava uskutočnila prvá core-cut biopsia pečene pod CT kontrolou. Išlo o prípad 63-ročnej pacientky hospitalizovanej na internom oddelení, ktorej bol na základe CT vyšetrenia verifikovaný niekoľkocentimetrový novotvar v pečeni, nádorovej etiológie. Konzultovaný chirurg označil nádor za chirurgicky neodstrániteľný. V snahe o čo najrýchlejšiu a presnú diagnostiku, s čo…
  • 21.07.2022 | Blog

    Bojíte sa dekubitov? Naučte sa ležiaceho pacienta správne polohovať!

    Choroba ani vek si nevyberajú. Mnohí dlhodobo ležiaci ľudia však nie sú v nemocnici či ústave, ale doma, vo vlastnej posteli. Aby netrpeli bolesťami, nevznikali im preležaniny či netuhli kĺby, je dôležité vedieť, ako ich na posteli polohovať. Preležaniny a dekubity, čiže chronické rany kože a podkožia, môžu vzniknúť už po pár hodinách ležania! Väčšinou sa…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.