Prejsť na obsah

Endorfín má podporné účinky na imunitu

Endorfíny sú endogénne opioidné neuropeptidy, ktoré patria do veľkej skupiny endogénnych opiátov . Podieľajú sa na modulácii zložitých neuronálnych procesov, psychických funkcií a žiaduceho správania. Aktuálne sú známe 3: α-endorfín, β-endorfín a y-endorfín, ktoré sa prednostne viažu na μ-opioidné receptory. Hlavnou funkciou endorfínov je neuromodulácia bolesti prostredníctvom inhibície signálov bolesti. Tiež predpokladáme ich účasť na…

19.09.2019

Endorfíny sú endogénne opioidné neuropeptidy, ktoré patria do veľkej skupiny endogénnych opiátov .

Podieľajú sa na modulácii zložitých neuronálnych procesov, psychických funkcií a žiaduceho správania. Aktuálne sú známe 3: α-endorfín, β-endorfín a y-endorfín, ktoré sa prednostne viažu na μ-opioidné receptory. Hlavnou funkciou endorfínov je neuromodulácia bolesti prostredníctvom inhibície signálov bolesti. Tiež predpokladáme ich účasť na mechanizme mozgovej odmeny, vyvolávaním príjemných pocitov eufórie ako odmeny určitého žiaduceho správania.

Odkiaľ telo príjma endorfín? 

Endorfíny sú produkované nervovými bunkami hypofýzy väčšinou ako odozva na bolesť alebo stres alebo podpora žiaduceho správania. Keď sa endorfín viaže na μ-receptor, inhibuje uvoľňovanie neurotransmitéra kyseliny gama-aminomaslovej (GABA), ktorá brzdí produkciu a uvoľňovanie dopamínu , čo je neurotransmiter spojený s radosťou.

Aké sú účinky endorfínu na telo?

Základná funkcia endorfínov sa viaže na zníženie fyzickej bolesti (aj počas pôrodu) a emočnej bolesti, zníženie stresovej reakcie, teda cítime menšiu bolesť a menej sme vystavení negatívnym účinkom stresu. Sekrécia endorfínov vedie k pocitom eufórie, modulácii chuti do jedla, uvoľňovaniu pohlavných hormónov a posilneniu imunitnej reakcie. Majú teda podporné účinky na imunitu, na pozornosť a pamäť, sexuálnu túžbu a orgazmus a považujú sa za spomaľovače starnutia.

Predpokladáme nedostatok endorfínov práve tam, kde je málo aktivít, ktoré podporujú uvoľňovanie

Teda pasivita, znížený záujem, nedostatok pohybu, spánku, príjemných aktivít, smiechu. Ak sú jednostranne prehnané aktivity podporujúce uvoľňovanie endorfínov, teda ako prinášajúce pozitívne emócie, je možné hypoteticky predpokladať závislosť od týchto aktivít (vrcholový šport, zvýšená sexuálna aktivita, hráčska vášeň, nakupovanie, atď).

Endorfíny sa prirodzene uvoľňujú počas rôznych aktivít vrátane:

  • jedenia,
  • sexuálnej aktivity, orgazmu,
  • počúvania hudby,
  • konzumácie chutných (čokolády) a korenistých jedál (čili).

Sú dôkazy, že intenzívne aeróbne cvičenie môže stimulovať uvoľňovanie β-endorfínu a pocit eufórie, alebo aj smiech môže tiež stimulovať jeho produkciu. Všeobecne sa uznáva, že aktivity, ktoré sa považujú za prospešné sú:

Ako získať endorfíny

  • smiech,
  • dosahovanie vytúžených cieľov,
  • intímny telesný kontakt či objatia,
  • sexuálna aktivita, zaľúbenie a láska,
  • telesný pohyb a šport,
  • hra, oddych a relaxácia,
  • spánok.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Peter Korcsog, primár Psychiatrického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.


Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 27.03.2024 | Aktuality

    Veľkonočné fotenie

    Tento rok sme pripravili pre našich najmenších pacientov malé prekvapenie v podobe Veľkonočného fotenia.
  • 02.03.2015 | Aktuality

    Novým primárom chirurgického oddelenia nemocnice v Spišskej Novej Vsi je MUDr. Jaroslav Barla

    Prišiel z Chirurgickej kliniky FNsP Prešov, má atestáciu z chirurgie I. a II. Stupňa a viaceré certifikované školenia v oblasti brušnej a hrudníkovej chirurgie absolvoval na Slovensku a v Česku. „Na chirurgické oddelenie nemocnice v Spišskej Novej Vsi prichádzam s ambíciou pomôcť skvalitniť poskytovanú zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov celého regiónu. Budem sa snažiť o zmodernizovanie…
  • 17.05.2018 | Aktuality

    Ľahká sadra

    Pre pacientov v trebišovskej nemocnici máme k dispozícií novinku, alternatívu k liečbe zlomenín – ľahkú sadru. Ľahká sadra svojim jedinečným materiálom poskytuje pacientom pri zlomeninách pohodlie, lepšie ošetrenie a podporuje rýchlejšie hojenie. Pacient, ktorý je hospitalizovaný, alebo ambulantne ošetrený na traumatologickej ambulancii má možnosť rozhodnúť sa pre liečbu prostredníctvom ľahkej sadry. Ľahká sadra má mnoho…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.