Prejsť na obsah

Galantská nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Galanta dostalo od Nadácie Križovatka desať monitorov dychu. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Monitory si môžu mamičky z nemocnice aj požičať domov.   „Monitory dychu nám pomáhajú v skoršom čase odhaliť u novorodenca problém s…

11.06.2019

Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Galanta dostalo od Nadácie Križovatka desať monitorov dychu. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Monitory si môžu mamičky z nemocnice aj požičať domov.

 

„Monitory dychu nám pomáhajú v skoršom čase odhaliť u novorodenca problém s dýchaním. Kontrolujú ho a ak príde k jeho zlyhaniu, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom,“ vysvetľuje riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Galanta Alexandra Pavlovičová. Nemocnica už desať rokov monitory dychu v prípade záujmu požičiava aj domov mamičkám.

Nadácia Križovatka sa snaží monitormi BabySense vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku. Riaditeľka nadácie Táňa Tomasch vysvetľuje, že monitory dychu sú jedinou účinnou pomôckou pri prevencii SIDS.

 „Nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu môže u dieťaťa nastať počas prvého roku života. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so SIDS, diagnózou, ktorú lekári stanovia žiaľ až po smrti dieťaťa,“ podotýka Tomasch s tým, že SIDS spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Medzi hlavné rizikové faktory patrí fajčenie matky i nižšia pôrodná hmotnosť dieťaťa.

 „Aj akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor, napríklad prikrývky alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa či prekážky v dýchacích cestách. Tiež každé oslabenie detského organizmu – infekčné choroby, horúčky či zvracanie – a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS,“ vysvetľuje Tomasch.

Monitory dychu BabySense sú podľa Tomasch jediným výrobkom na svete registrovaným ako zdravotnícka pomôcka a spĺňajú najnáročnejšie klinické skúšky zdravotníckych výrobkov.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 21.07.2022 | Blog

    Bojíte sa dekubitov? Naučte sa ležiaceho pacienta správne polohovať!

    Choroba ani vek si nevyberajú. Mnohí dlhodobo ležiaci ľudia však nie sú v nemocnici či ústave, ale doma, vo vlastnej posteli. Aby netrpeli bolesťami, nevznikali im preležaniny či netuhli kĺby, je dôležité vedieť, ako ich na posteli polohovať. Preležaniny a dekubity, čiže chronické rany kože a podkožia, môžu vzniknúť už po pár hodinách ležania! Väčšinou sa…
  • 22.05.2017 | Aktuality

    Najlepším medikom roka 2017 je Filip Olekšák z Levoče

    Odbornú súťaž pre študentov 5. a 6. ročníkov všetkých lekárskych fakúlt vyhlásila spoločne s partnermi sieť nemocníc Svet zdravia. Väčšina finalistov súťaže študentov medicíny plánuje ostať pôsobiť v slovenských nemocniciach. Víťazom tretieho ročníka súťaže Medik roka 2017 sa stal 24-ročný Filip Olekšák z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Budúci lekári v odbore všeobecné lekárstvo…
  • 03.12.2020 | Aktuality

    Poliklinika ProCare Zvolen oslavuje svoje 65. narodeniny: Niektorí zamestnanci sú jej verní až 40 rokov!

    Poliklinika ProCare Zvolen oslavuje 65. výročie od svojho založenia. Vznikla totiž z dvoch závodných ambulancií ešte v roku 1955 a prvé roky sa starala najmä o zamestnancov železníc. Za ten čas uskutočnila milióny vyšetrení a niektorí jej zamestnanci v nej pôsobia už 20 až 40 rokov. V piatok 4. decembra si poliklinika pripomenie svoje výročie…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.