Prejsť na obsah

Humenská nemocnica po 22 rokoch modernizuje neurológiu

Neurológia Nemocnice A. Leňa v Humennom dostala vďaka akcionárovi dva nové prístroje. Pacienti neurologickej ambulancie a neurologického  oddelenia sa môžu tešiť na komfort a odbornosť v blízkosti ich domova. Humenská nemocnica, člen skupiny Svet zdravia, doplnila svoje prístrojové vybavenie  modernými digitálnymi prístrojmi a to Elektroencefalogramom (EEG) a Elektromyografom (EMG). Nový elektroencefalografický prístroj získalo oddelenie po…

13.06.2013

Neurológia Nemocnice A. Leňa v Humennom dostala vďaka akcionárovi dva nové prístroje.

Pacienti neurologickej ambulancie a neurologického  oddelenia sa môžu tešiť na komfort a odbornosť v blízkosti ich domova. Humenská nemocnica, člen skupiny Svet zdravia, doplnila svoje prístrojové vybavenie  modernými digitálnymi prístrojmi a to Elektroencefalogramom (EEG) a Elektromyografom (EMG). Nový elektroencefalografický prístroj získalo oddelenie po 22 rokoch a nový elektromyograf po 13 rokoch.

„Nové prístroje majú lepšiu technickú výbavu, umožňujú počítačovú archiváciu nálezov, sú vybavené farebnými laserovými tlačiarňami a v prípade elektroencefalografu je tu možnosť vyhodnocovať elektroencefalografické nálezy aj mimo elektroencefalografického laboratória, kde sa vyšetrenie vykonáva vďaka mobilnej prezeracej stanici, čo výrazne šetrí čas lekárov,“ povedala MUDr. Danica Gossányiová, primárka oddelenia.

Pre neurologickú elektrodiagnostiku sú to základné prístroje, ktoré pomáhajú pri diagnostike závažných neurologických ochorení – epilepsii, bolestiach hlavy, mozgových nádoroch, ochoreniach periférnych nervov a svalov, poškodení zrakovej a sluchovej dráhy.

Elektroencefalografia (EEG) patrí k najdôležitejším diagnostickým metódam v neurológii. Je to neinvazívne, bezbolestné vyšetrenie registrujúce aktuálnu elektrickú aktivitu mozgu pacienta a slúži na odhalenie zmien pri podozrení jeho poškodenie. Indikuje sa obvykle pri záchvatových ochoreniach, pri stratách vedomia, po náhlej mozgovej príhode – mŕtvici, pri zápaloch, pri úrazoch alebo otrasoch mozgu. Používa sa aj na sledovanie procesov a aktivít mozgu počas spánku.

Elektromyografia je taktiež neinvazívne bezbolestné vyšetrenie zachycujúce elektrickú aktivitu svalov. Overuje sa ich stav a správne nervové zásobovanie. Vyšetrenie elektrickej aktivity svalov sa používa v diagnostike ochorení svalstva (muskulárnej dystrofii), pri postihnutí nervov a pri poruchách nervovo-svalového prenosu. Pomáha aj pri lokalizácii postihnutia nervového systému.

Prístroje sa využívajú denne a neslúžia len pre hospitalizovaných pacientov, ale aj pre ambulantných pacientov z humenského, sninského i medzilaboreckého okresu.

Hodnota Elektroencefalogramu sa pohybuje okolo 12 tisíc Eur a Elektromyografu okolo 22 tisíc Eur.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 26.10.2020 | Aktuality

    Reakcia MUDr. Mareka Pytliaka na odkaz pre svidnícku nemocnicu

    Člen krízového štábu MUDr. Peter Visolajský a predseda Zachráňme zdravotníctvo odkázal svidníckym zdravotníkom: „Vaša nemocnica je malá a bezvýznamná“.   Zdieľame reakciu medicínskeho námestníka MUDr. Mareka Pytliaka, ktorý sa ohradil voči urážlivým tvrdeniam nitrianskeho odborára v piatkovom rozhovore. Tie prišli v čase, kedy svidnícka nemocnica a jej zdravotníci vytrvalo čelia náporu COVID-19 pacientov, sú v…
  • 25.04.2025 | Aktuality

    „100 polôh lásky“ - Revolučný pôrodný gauč mení zaužívané pravidlá už aj v spišskonovoveskej nemocnici

    Väčšia variabilita pohybu, zmiernenie pôrodnej bolesti, bližšia prítomnosť sprevádzajúcej osoby. V spišskonovoveskej pôrodnici pre mamičky zabezpečili pôrodný gauč, ktorý ženám prináša slobodu pohybu a výberu pôrodnej polohy podľa potrieb ich tela. Tento inovatívny prvok ešte vo väčšej miere mení pôrodnú miestnosť na miesto rešpektu, pohodlia a bezpečia. Vďaka desiatkam ergonomických polôh umožňuje pôrodný gauč rodičke aktívne sa zapojiť do priebehu pôrodu, nájsť si prirodzenú polohu a uľaviť si od bolesti — či už v sede, v kľaku, na boku alebo v podrepe. Prvá mamička na pôrodnom gauči v spišskonovoveskej nemocnici porodila svojho synčeka Rafaela na konci marca.
  • 22.12.2020 | Blog

    Sviatky, nápoje a problémy s trávením

    Máte pripravené zásoby alkoholu, džúsov a bublinkových nápojov, ktorými hodláte zaliať štedrovečerné menu? Ťažké jedlá by potrebovali odľahčiť správnym pitným režimom. Pivo, vaječný likér či sýtené malinovky tam určite nepatria. Všetky druhy alkoholu pri nadmernom požití dráždia trávenie Príležitostný sviatočný prípitok je v poriadku. Červené víno obsahuje dôležité antioxidanty, pivo vitamíny skupiny B, ktoré zdraviu…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.