Prejsť na obsah

Každá desiata operácia kŕčových žíl sa robí zle, vysvetľuje expert na cievnu chirurgiu

Šesť ľudí z desiatich, prevažne žien, dnes na Slovensku trápia kŕčové žily. Do ich operácií sa pritom často púšťajú všeobecní chirurgovia, ortopédi a dokonca aj praktickí lekári, ktorí nemajú na takéto zákroky odborné vzdelanie. Ak sa potom operácia neurobí správne, kŕčové žily sa obnovia. Za Vladimírom Šefránkom, špecialistom na cievnu chirurgiu, chodí do Polikliniky ProCare…

24.07.2019

Šesť ľudí z desiatich, prevažne žien, dnes na Slovensku trápia kŕčové žily. Do ich operácií sa pritom často púšťajú všeobecní chirurgovia, ortopédi a dokonca aj praktickí lekári, ktorí nemajú na takéto zákroky odborné vzdelanie. Ak sa potom operácia neurobí správne, kŕčové žily sa obnovia. Za Vladimírom Šefránkom, špecialistom na cievnu chirurgiu, chodí do Polikliniky ProCare Betliarska každý desiaty pacient na opravu výkonu, ktorý mu na predošlom pracovisku urobili nesprávne.

Dá sa vôbec reparovať zle urobená operácia?

V učebniciach sa píše, že ak sa nespraví prvá operácia kŕčových žíl správne, lege artis, je potom pomerne ťažké napravovať nedostatky. Ale pokúšame sa o to. Je to pomerne častý problém, s ktorým k nám prichádzajú ľudia. Asi desať percent z celkového počtu našich výkonov v ProCare na Betliarskej tvoria opravy, hoci výraz oprava nie je úplne presný. Skôr ide o to, že varixy majú prirodzenú tendenciu k recidívam a ak sa prvá operácia neurobí správne, zvyšuje sa riziko, že sa kŕčové žily obnovia.

Počúvame to odvšadiaľ a stále dookola. Zlá životospráva, málo pohybu a stres nám spôsobujú mozgové príhody a srdcové infarkty.

A čo kŕčové žily? Sú pre nás nebezpečné?

Kŕčové žily sú jednou z najčastejších civilizačných chorôb. Na Slovensku nimi trpí asi 60 percent dospelej populácie, najmä žien. Neliečené varixy pritom dokážu pacientom spôsobiť veľké komplikácie a obmedzujú ich v bežnom živote aj zamestnaní. Napríklad v terminálom štádiu žilovej nedostatočnosti pacient trpí takzvanými bércovými vredmi, teda defektmi, ktoré sú sprevádzané rozpadom a odumieraním tkanív predkolenia. Alebo žilové trombózy môžu vyústiť až do pľúcnej embólie, čo je potenciálne smrteľná choroba. Určite preto žilové ochorenia netreba podceňovať.

Zväčšené kŕčové žily môžu u pacientov spôsobovať komplikácie
Zväčšené kŕčové žily môžu u pacientov spôsobovať komplikácie

Kŕčové žily spôsobujú žilovú nedostatočnosť, čo to je?

Vzniká tak, že oslabená žilová stena bráni spätnému odtoku krvi smerom k srdcu, ktorá tak viazne v žilách. Keďže krv v dolných končatinách prúdi smerom nahor proti smeru gravitácie, na zabránenie jej spätného toku slúži systém žilových chlopní, ktoré fungujú ako klapky ventilu. Ak však steny žíl povolia alebo sa chlopňa poškodí, žilové chlopne prestanú dovierať. Krv sa v rozšírených žilových vačkoch začne hromadiť a časť sa dokonca vracia naspäť. Narastaním tlaku v žilách dochádza k ich rozširovaniu a vzniku kŕčových žil, varixov. V dôsledku zlyhávania žilového obehu dochádza k  poruchám výživy okolitých tkanív, čo môže vyústiť až do spomínaných „bércových vredov“ a  ďalších komplikácií, ako je trombóza žíl.

Ako sa liečia kŕčové žily ?

Musia sa odstrániť. V minulosti sa vyberali pomocou otvoreného chirurgického zásahu, najmä ak boli kŕčové žily veľmi rozsiahle. V poslednej dobe sa však čoraz viac presadzujú miniinvazívne zákroky v rámci jednodňovej chirurgie, na ktoré sa špecializuje aj naše pracovisko. Uplatňujú sa rôzne metódy, ktorých podstatou je spálenie oblasti povrchového žilového riečiska, zodpovednej za vznik varixov laserovým alebo rádiofrekvenčným katétrom. Na našej poliklinike sa orientujeme na laserovú termoabláciu v kombinácii s miniflebektómiou, ktorá má podľa môjho názoru najväčšiu perspektívu a vo svete je najpoužívanejšia. Od marca minulého roka som na našej poliklinike stihol urobiť už viac než sto operácií varixov, no  len štyri či päť z nich prebehlo tradičným chirurgickým spôsobom.

Jednodňová zdravotná starostlivosť – cievna chirurgia ProCare Betliarska

Ako laserová termoablácia prebieha?

Do hlavnej poškodenej žily, ktorá je zodpovedná za vznik varixov, sa zavedie laserové vlákno napojené na laserový generátor a pri jeho spätnom vyťahovaní sa táto žila jednoducho spáli. Zamedzí sa tak spätnému odtoku krvi. Tým, že túto žilu vyradíme z cirkulácie, vyriešime podstatu ochorenia a zabránime jej obnoveniu.

Potom sa už  len vyberú ostatné varikózne zmenené žilné vetvy, čo sa volá  miniflebektómia. Na ňu stačí niekoľko malých chirurgických rezov, ktoré sa zhoja prakticky bez jaziev a odstránime tak bočné chorobou postihnuté vetvy – kŕčové žily pomocou špeciálnych nástrojov.

Väčšina pacientov k nám prichádza s miernymi ťažkosťami a prejavmi varixov, ale týmto miniinvazívnym zákrokom vieme pomôcť aj ľuďom, ktorí trpia na žilovú nedostatočnosť v pokročilých štádiách.

Aké výhody má termoablácia v porovnaní s klasickým chirurgickým zákrokom?

Na rozdiel od tradičnej operácie prebieha pod ultrazvukovou kontrolou, vďaka čomu pri nej nevznikajú prakticky žiadne komplikácie, ako je zlé hojenie rán alebo poškodenie okolitých tkanív, dôležitých štruktúr a orgánov. Zákrok sa totiž vykonáva cielene len v tých miestach, kde je to nutné, takže nedochádza k zasiahnutiu kože, podkožia ani nervových vlákien. Doteraz som sa ani raz nestretol s vážnejšími vedľajšími účinkami, občas sa vyskytnú nejaké drobnosti, napríklad krvné výrony, ktoré sú však len dočasné a v priebehu jedného či dvoch týždňov úplne zmiznú. Termoablácia sa vyznačuje aj vynikajúcimi kozmetickými výsledkami bez opuchov, vredov, jaziev, pigmentácií, sklerotizácie a rôznych subjektívnych ťažkostí.

Jednodňová zdravotná starostlivosť – cievna chirurgia ProCare Betliarska

Ako vyzerá štandardný operačný deň?

Kŕčové žily robíme na našom pracovisku raz týždenne, v pondelok. Na zákrok sa pritom nečaká dlho, dva až štyri týždne. Plánovaní pacienti prídu na polikliniku ráno na pol ôsmu. Sestry ich uložia na lôžko, zavedú kanylu a podajú im lieky na upokojenie a proti bolesti. Postupne si každého zavolám do ambulancie a označím si kŕčové žily, ktoré im budem operovať. V prípade potreby si niektoré skutočnosti ešte overím pod ultrazvukom. Operácia v závislosti od rozsahu prebieha buď v celkovej, alebo lokálnej, tumescentnej anestézii, pri ktorej sa do okolia operovaných žíl podáva roztok s anestetikom. Samotný zákrok trvá asi hodinu až hodinu a pol.

Čo sa s pacientom deje po operácii?

Presúvame ho na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde sa oňho stará skúsený tím sestier, ktorý má v prípade potreby k dispozícii aj anestéziológa. Uložia ho na lôžko, podávajú mu lieky proti bolesti, kontrolujú, či mu nepremokajú obväzy, proste dohliadajú na jeho celkový stav. Ak bol pacient v celkovej anestézii, najmenej dve hodiny po prebratí ho ešte sledujeme a následne o približne hodinu dokáže odísť domov. V prípade lokálnej anestézie nie je nič neobvyklé, že pacient opúšťa polikliniku už hodinu po skončení operácie.

Kedy sa potom pacient môže vrátiť do práce?

Rekonvalescencia a návrat pacienta do bežného života prebieha rýchlo. Človek sa väčšinou môže dva až tri dni po zákroku vrátiť do práce, pokiaľ teda nemá fyzicky náročné zamestnanie. Dostane kompresívnu pančuchu alebo ovínadlo a môže fungovať. Zhodou okolností aj ja som bol pred pár dňami na operácii kŕčových žíl a už som v robote.

Môžu Vás navštíviť len klienti ProCare?

Nie, môže k nám prísť hocikto, nielen ľudia, ktorí si kúpia niektorý z balíčkov osobnej zdravotnej starostlivosti v ProCare. Dokonca máme aj zahraničných pacientov, buď ide o cudzincov žijúcich na Slovensku alebo Slovákov žijúcich v cudzine. Jedinú výnimku tvoria komorbidní pacienti, čiže jednotlivci majúci aj iné choroby, u ktorých hrozí komplikovaný pooperačný priebeh. Tých nie je možné operovať v rámci jednodňovej chirurgie.

Prof. MUDr. Vladimír Šefránek, PhD. sa venuje cievnej chirurgii vyše tridsať rokov. V rokoch 1979 až 2018 pracoval v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. Veľkú časť z tohto obdobia pôsobil ako primár, resp. prednosta Kliniky cievnej chirurgie.  Zároveň bol vedúci Katedry cievnej chirurgie Slovenskej zdravotníckej univerzity a viedol postgraduálne vzdelávanie v odbore cievna chirurgia. Od roku 1997 do roku 2005 zastával funkciu hlavného odborníka pre cievnu chirurgiu na Slovensku. Dvadsať rokov bol prezidentom Slovenskej spoločnosti cievnej chirurgie. Má na konte niekoľko odborných knižných publikácií z oblasti cievnej chirurgie, početné publikácie v medicínskych časopisoch a vyše štyristo odborných prednášok. Od marca 2018 pôsobí ako cievny chirurg na poliklinike ProCare Betliarska v Bratislave.

 

Neodkladajte už svoj problém, kedykoľvek sa s nami poraďte!

Ak ste sa aj vy našli medzi pacientmi, ktorých trápia kŕčové žily, skúste to s nami vyriešiť. Radi vám odpovieme na vaše otázky a vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť. Stačí, ak nám zavoláte na 0907 888 999, navštívite polikliniku na Betliarskej alebo vyplníte formulár:

(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jednodňová zdravotná starostlivosť – cievna chirurgia ProCare Betliarska

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 06.04.2021 | Aktuality

  Medzinárodný deň lekárov v galantskej nemocnici

  V rámci celej siete sme si tento rok 30. marca pripomenuli Medzinárodný deň lekárov.   V tento deň v roku 1933 americký lekár Crawford Long v meste Jefferson použil prvý raz pri operácii éter ako uspávací prostriedok. Symbolicky si teda 30. marca pripomíname neúnavnú a obetavú prácu lekárov, ako aj celého zdravotníckeho personálu pri poskytovaní…
 • 28.07.2021 | Aktuality

  Prednášky s laktačnou poradkyňou v michalovskej nemocnici

  V Nemocnici Svet zdravia Michalovce chránime a podporujeme dojčenie zavedením najvyššieho štandardu pri získavaní poznatkov v oblasti dojčenia. Prednášky pre čerstvé mamičky Pre naše čerstvé mamičky sme v rámci Svetového týždňa dojčenia priamo na oddelení prichystali od 2. augusta súbor prednášok s laktačnými poradkyňami, pôrodnými asistentkami a lekármi. Budeme venovať témam ako napríklad: výhody dojčenia, polohy…
 • 18.05.2022 | Aktuality

  Krajší deň v záhrade

  Pokračovanie úspešného projektu Krajší deň v záhrade sme odštartovali s pracovníkmi spoločnosti Syráreň Bel Slovensko a.s., ktorí priložili ruku k dielu a revitalizovali časť onkologickej záhrady. V strede záhrady sa údajne schovávala skalka z čias minulých, ktorá bola zarastená trávami a inými burinami. S veľkým nasadením dobrovoľníkov sa však po tvrdej práci objavilo niečo krásne. Starý kamenný…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.