Prejsť na obsah

Kedy je vhodné riešiť chyby detskej chôdze?

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy. Pre dieťa je zvládnutie chôdze dôležitým medzníkom. Dá sa odnaučiť zlú chôdzu? Môže ísť o príznak ochorenia? Aj na tieto otázky odpovedala MUDr. Dana Jurečková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre pediatriu…

08.04.2021

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy.

Pre dieťa je zvládnutie chôdze dôležitým medzníkom. Dá sa odnaučiť zlú chôdzu? Môže ísť o príznak ochorenia? Aj na tieto otázky odpovedala MUDr. Dana Jurečková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre pediatriu a primárka pediatrie a neonatológie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Pravidelné preventívne prehliadky

S dieťaťom chodia rodičia na pravidelné preventívne prehliadky k pediatrovi. Prehliadky sú určené aj k odhaleniu problému. V prípade, že by pediater mal podozrenie, odoslal by dieťaťa na podrobnejšie vyšetrenie k detskému neurológovi alebo k fyzioterapeutovi.

Nohy sa rastom dieťaťa narovnávajú

U novorodencov až približne do 2 rokov majú kolená a predkolenie postavenie do tvaru „O“. Okolo 3 až 4 rokov je prirodzené mierne vybočenie kolien do tvaru „X“.

Akékoľvek chyby detských nôh je vhodné riešiť až po 3. roku života dieťaťa a neskôr, pretože dovtedy sa nohy i chôdza ešte vyvíjajú. Vhodné je dieťatko sledovať dlhší čas počas dňa.

Postavenie päty či členka sa zhoršuje napríklad, ak je dieťa unavené alebo po prekonaní choroby, kedy je telo vyčerpané. U malých detí je najdôležitejšie aktívne zapájanie a postupné posilňovanie svalov celého tela. Tieto všetky aspekty ovplyvňujú ďalší vývoj nielen chodidiel, nôh, ale aj celého držania tela.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dana Jurečková, PhD. primárka detského a novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce. Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 30.05.2023 | Aktuality

    PRE NAŠE BUDÚCE MAMIČKY – BYLINNÁ NÁPARKA V MICHALOVKSEJ PÔRODNICI

    Procedúry bylinného naparovania siahajú ďaleko do minulosti. Kombinácia zmesi byliniek, teplej vody a špeciálnej stoličky tvorí základný kameň tejto bylinnej procedúry. Hlavným účelom tejto techniky je uvoľnenie svalov panvového dna, zvlhčenie a otvorenie pôrodných ciest, zmäkčenie hrádze a možné povzbudenie ku kontrakciám. Sekundárnym účinkom je prenikavá vôňa zmesi starostlivo vybraných bylín. Budúca mamička tak môže…
  • 13.02.2018 | Krása, šport a relax

    Pitný režim pri športovaní

    Pri športovej príprave je okrem správneho stravovania dôležitý aj dostatočný príjem tekutín. Hydratácia zabezpečuje celý rad dôležitých funkcií: dostatok energie, absorpciu živín, správne trávenie, zdravú pokožku, optimálnu funkciu mozgu a mnoho ďalších.   Hlavným cieľom je vyhnúť sa dehydratácií organizmu Vyššie straty tekutín ovplyvnia nielen náš výkon, ale celkovo aj naše zdravie. Preto by ste…
  • 29.10.2018 | Aktuality

    Rimavskosobotský psychiatrický seminár

    Zapáľme svetlo v temnotách je názov prvého rimavskosobotského psychiatrického seminára sestier, ktorý zorganizovala hlavná sestra pre odbor psychiatrie v sieti nemocníc Svet zdravia Mgr. Magdaléna Kureková s odborným garantom Mgr. Annou Antalovou námestníčkou pre OŠE v Nemocnici Rimavská Sobota.   Seminár otvorila tanečnica s krásnou choreografiou, na ktorú nadviazali odborné prednášky. Prvú pútavo prezentoval pán primár…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.