Prejsť na obsah

Kedy je vhodné riešiť chyby detskej chôdze?

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy. Pre dieťa je zvládnutie chôdze dôležitým medzníkom. Dá sa odnaučiť zlú chôdzu? Môže ísť o príznak ochorenia? Aj na tieto otázky odpovedala MUDr. Dana Jurečková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre pediatriu…

08.04.2021

Chôdza sa u každého dieťaťa vyvíja veľmi individuálne. Vývoj chôdze súvisí s celkovým dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, so vzpriamovaním a vývojom koordinácie pohybov a rovnováhy.

Pre dieťa je zvládnutie chôdze dôležitým medzníkom. Dá sa odnaučiť zlú chôdzu? Môže ísť o príznak ochorenia? Aj na tieto otázky odpovedala MUDr. Dana Jurečková, hlavná lekárka siete Svet zdravia pre pediatriu a primárka pediatrie a neonatológie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Pravidelné preventívne prehliadky

S dieťaťom chodia rodičia na pravidelné preventívne prehliadky k pediatrovi. Prehliadky sú určené aj k odhaleniu problému. V prípade, že by pediater mal podozrenie, odoslal by dieťaťa na podrobnejšie vyšetrenie k detskému neurológovi alebo k fyzioterapeutovi.

Nohy sa rastom dieťaťa narovnávajú

U novorodencov až približne do 2 rokov majú kolená a predkolenie postavenie do tvaru „O“. Okolo 3 až 4 rokov je prirodzené mierne vybočenie kolien do tvaru „X“.

Akékoľvek chyby detských nôh je vhodné riešiť až po 3. roku života dieťaťa a neskôr, pretože dovtedy sa nohy i chôdza ešte vyvíjajú. Vhodné je dieťatko sledovať dlhší čas počas dňa.

Postavenie päty či členka sa zhoršuje napríklad, ak je dieťa unavené alebo po prekonaní choroby, kedy je telo vyčerpané. U malých detí je najdôležitejšie aktívne zapájanie a postupné posilňovanie svalov celého tela. Tieto všetky aspekty ovplyvňujú ďalší vývoj nielen chodidiel, nôh, ale aj celého držania tela.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dana Jurečková, PhD. primárka detského a novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce. Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 06.04.2020 | Blog

    Majú bábätká nosiť rúško?

    Aké je riziko infekcie koronavírusom u novorodenca? Môže mamička pozitívna na ochorenie COVID19 nakaziť svoje bábätko? Aj na tieto otázky odpovedala hlavná neonatologička siete ProCare a Svet zdravia MUDr. Mária Vasilová, ktorá je zároveň primárkou neonatológie v humenskej nemocnici.   Aké pravidlá by mali mamičky pri svojich bábätkách dodržiavať pri zvýšenom epidemiologickom režime? Mamičky aj…
  • 08.03.2021 | Aktuality

    V nemocnici v Dunajskej Strede podáva pomocnú ruku psychologička

    Dňa 3.3.2021 navštívila nemocnicu v Dunajskej Strede pani psychologička Lelkes Éva, ktorá sa sama ponúkla podať pomocnú ruku sestrám a zamestnancom nemocnice.   Prvé kolo sedenia s pani psychologičkou sa uskutočnilo v kruhu hlavných sestier. Zdravotníci pracujúci na COVID oddelení nevidia zmysel svojej práce, keďže situácia sa zhoršuje a pacientom sa nepolepšuje, aj napriek obrovskej snahe, nevedia…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.